Rosyjski członek G20 został skrytykowany przez Stany Zjednoczone i zachodnich sojuszników

Przewodniczący delegacji przygotowującej się do spotkania w ostatnim dniu spotkania ministrów finansów i prezesów banków centralnych G20, które odbędzie się w Dżakarcie w Indonezji 18 lutego 2022 r. Maszt Irham / Pool autorstwa REUTERS / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

  • Stany Zjednoczone twierdzą, że Rosja nie prowadzi już handlu „jak zwykle”
  • Rosja stoi w obliczu serii sankcji
  • Prawdopodobnie nie zostanie całkowicie wykluczony z G20
  • Niektóre kraje mogą pomijać spotkania

WASZYNGTON, 22 marca (Reuters) – Źródła w Stanach Zjednoczonych i ich zachodni sojusznicy powiedzieli agencji Reuters we wtorek, że Rosja rozważa pozostanie w grupie dwudziestu głównych gospodarek (G20) po okupacji Ukrainy.

Źródła podają, że możliwość jakiejkolwiek próby Rosji całkowitego wykluczenia Rosji z innych członków klubu, w tym Chin, Indii, Arabii Saudyjskiej i innych, zwiększyłaby szanse niektórych krajów na uniknięcie szczytu G20 w tym roku.

G20 – z siedmioma małymi grupami obejmującymi Stany Zjednoczone, Francję, Niemcy, Włochy, Kanadę, Japonię i Wielką Brytanię – jest główną platformą międzynarodową służącą integracji wszystkiego, od działań w zakresie zmiany klimatu po zadłużenie transgraniczne.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Stoi w obliczu ataku międzynarodowych sankcji kierowanych przez Zachód, mających na celu odizolowanie Rosji od światowej gospodarki, w szczególności poprzez odcięcie jej od globalnej organizacji informacyjnej bankowości SWIFT i ograniczenie transakcji jej banku centralnego.

„Toczyły się dyskusje na temat tego, czy Rosja powinna być częścią G20” – powiedział jeden z wysokich rangą źródeł G7. „Gdyby Rosja była członkiem, stałaby się mniej efektywną organizacją”.

Zapytany przez prezydenta USA Joe Bidena, czy podejmie działania w celu wykluczenia Rosji z G20 podczas spotkania z sojusznikami w Brukseli w tym tygodniu, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jack Sullivan powiedział we wtorek dziennikarzom w Białym Domu: „Uważamy, że to nie będzie normą dla Rosji, w społeczności międzynarodowej i w społeczności międzynarodowej.”

READ  Kraj rewolucji piwnej w Polsce stał się drugim co do wielkości producentem w Europie

Jednak Stany Zjednoczone planują skonsultować się ze swoimi sojusznikami przed wydaniem jakichkolwiek innych zapowiedzi, powiedział.

Źródła UE osobno potwierdziły dyskusje na temat stanowiska Rosji na spotkaniach G20, które obecnie toczą się w obrotowym fotelu Indonezji.

„Indonezja bardzo jasno dała do zrozumienia, że ​​obecność Rosji na nadchodzących posiedzeniach gabinetu będzie bardzo problematyczna dla krajów europejskich”, powiedział źródło, chociaż nie było jasnego procesu unikania jednego kraju.

Podczas gorących stosunków na początku 2000 roku G7 rozszerzyło się do nowego formatu „G8”, który obejmował Rosję. Ale po aneksji Krymu w 2014 roku Moskwa zawiesiła go w klubie na czas nieokreślony.

Wcześniej we wtorek Polska poinformowała, że ​​zarekomendowała amerykańskim urzędnikom ds. handlu włączenie Rosji do grupy G20 i że na tę sugestię otrzymano „pozytywną odpowiedź”.

Rzecznik amerykańskiego ministerstwa handlu powiedział, że w zeszłym tygodniu odbyło się „dobre spotkanie” między polskim ministrem rozwoju gospodarczego i technologii Piotrem Novakiem a sekretarz handlu USA Giną Raymondo.

„On (Raymondo) z zadowoleniem przyjął poglądy Polski na szereg tematów, w tym na funkcjonowanie G20, ale nie skomentował stanowiska rządu USA w sprawie polskiego planu G20”.

Źródła G7 stwierdziły, że członkowie Indonezji, Indii, Brazylii, RPA i Chin, którzy obecnie przewodzą G20, nie byli w stanie zgodzić się na wykluczenie Rosji z grupy.

Źródło podało, że gdyby kraje G7 zbojkotowały w tym roku spotkania G20, byłby to potężny sygnał dla Indii. Wywołała gniew niektórych narodów zachodnich za potępienie rosyjskiej inwazji i brak poparcia zachodnich środków przeciwko rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi.

Kwestionowane jest również stanowisko Rosji wobec innych firm wielostronnych.

W Genewie urzędnicy WTO powiedzieli, że duża liczba delegatów odmawia spotykania się w różnych formach ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami.

„Wiele rządów zgłosiło sprzeciw wobec tego, co się tam dzieje, a sprzeciwy te pojawiły się z powodu braku zaangażowania z zainteresowanym członkiem” – powiedział rzecznik WTO Keith Rockwell.

READ  Francja oferuje Polsce energetykę jądrową: nowa energetyka jądrowa

Źródło z Zachodu powiedziało, że ci, którzy nie dołączają do Rosji w Światowej Organizacji Handlu, to między innymi Unia Europejska, Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania. Żadne potwierdzenie nie było natychmiast dostępne od tych przedstawicieli.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Relacja Marka Streleckiego w Warszawie; Jared Renshaw w Waszyngtonie; Jana Stroopzewskiego w Brukseli; Emma Forge w Genewie; Alex Alber w Waszyngtonie; Napisane przez Marka Johna; Montaż przez Catherine Evans, Williama McLeana i Jonathana Odyssey

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top