Rząd potwierdza plany zlikwidowania duopolu w supermarkecie

Supermarkety będą musiały umożliwić konkurencyjnym detalistom dostęp do artykułów spożywczych w rozsądnych warunkach i będą corocznie monitorowane w celu sprawdzenia, czy istnieje wystarczająca konkurencja, w ramach rządowego planu rozprawienia się z duopolem supermarketów.

Sekretarz ds. handlu David Clark opublikował odpowiedź rządu na badanie Komisji Handlu dotyczące monopolu supermarketów na żywność i Count Down.

Przeczytaj więcej: Czy możesz pokonać monopol nowozelandzkiego supermarketu zakupami?

Zaakceptowałem 12 z 14 zaleceń, a w przypadku pozostałych dwóch poszedłem jeszcze dalej.

Foodstuffs and Woolworths ma łączny 90% udział w rynku flagowego sklepu spożywczego Kiwis.

Obie firmy ostatnio mrożony lub Występ Ceny niektórych przedmiotów.

Strażnik konkurencji supermarketów będzie monitorował to co roku, a nie trzy lata, jak zaleca.

Komisja zasugerowała, aby supermarkety dobrowolnie uwzględniały wszystkie zamówienia na dostawy hurtowe. Zamiast tego rząd chce, aby było to obowiązkowe.

Tych problemów nie da się wyeliminować w przyszłości. Musimy teraz zająć się kierowcami stojącymi za brakiem konkurencji”.

„Rozmawiałem dziś po południu z moimi dwoma supermarketami, aby to bardzo wyjaśnić. Wiedzą, czego się od nich oczekuje i ile czasu jesteśmy w stanie dać im na zmiany, zanim zaczną się regulacje.

„Nasze supermarkety wiedzą, że są w centrum uwagi, a ostatnio widzieliśmy postawy wobec spadających cen, ale nie rozwiązuje to ogólnie problemu systemowego, jakim jest brak realnej konkurencji w tym sektorze.

Oprócz sklepów detalicznych, supermarkety posiadają broń hurtową. Opowiadamy się za monopolem otwierającym te firmy na potencjalnych konkurentów po uczciwej cenie. Zrób to, wiedząc, że rząd jest zdecydowany zakończyć wsparcie regulacyjne do końca roku.

„Jeśli supermarkety nie będą zawierały umów hurtowych z konkurencją w dobrych intencjach – nasze działania regulacyjne sprawią, że tak się stanie. Nie boimy się otwierać drzwi do sklepu, aby zapewnić konkurencyjny rynek.”

READ  MG NZ ogłasza ceny nowego ZS EV

Czytaj więcej: Shopper uważa, że ​​taniej jest zamawiać artykuły spożywcze w Australii niż w supermarkecie w Nowej Zelandii

Rząd zobowiązał się już w budżecie do powstrzymania wielkich banków od kupowania ziemi lub kupowania ziemi zastawionej, aby uniemożliwić konkurentom otwieranie sklepów w pobliżu.

Inne obietnice obejmują obowiązkowy kodeks postępowania, ceny jednostkowe artykułów spożywczych i bardziej przejrzyste plany lojalnościowe.

Oprócz monitorowania konkurencji, nowy organ nadzoru zapewni również usługę rozwiązywania sporów między detalistami a dostawcami.

Jeszcze w tym roku do Sejmu trafi projekt ustawy wprowadzający szereg zmian.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top