Skandynawowie ograniczają zastrzyki z Moderny do niektórych młodszych pacjentów

KOPENHAGA, Dania – W środę władze skandynawskie wstrzymały stosowanie szczepionki Moderna COVID-19 dla młodzieży ze względu na zwiększone ryzyko infekcji serca, bardzo rzadkiego efektu ubocznego związanego ze wstrzyknięciem.

Szwecja zawiesiła stosowanie Moderny dla osób poniżej 30 roku życia, Dania powiedziała, że ​​osobom poniżej 18 roku życia nie zostanie zaoferowana szwajcarska szczepionka, a Norwegia wezwała osoby poniżej 30 roku życia do otrzymania szczepionki Pfizera.

Kraje mają wystarczające zapasy szczepionek Pfizer i Moderna i będą mogły kontynuować kampanie szczepień.

W sąsiedniej Finlandii władze mają ogłosić swoją decyzję w czwartek, według dr Hana Nohaenek, głównego lekarza w Fińskim Instytucie Zdrowia i Opieki Społecznej, w lokalnym radiu YLE.

Trzy kraje oparły swoją decyzję na niepublikowanym badaniu przeprowadzonym przez Szwedzką Agencję Zdrowia Publicznego, stwierdzając, że wskazuje ono na „zwiększone ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, takich jak zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie osierdzia” – dwuścienny worek zawierający serce i korzenie głównych naczyń. „Ryzyko infekcji jest bardzo małe” – dodała.

Anders Tegnell, główny epidemiolog Szwecji, powiedział, że „ściśle śledzą sytuację i działają szybko, aby zapewnić, że szczepionki przeciwko COVID-19 są zawsze tak bezpieczne, jak to możliwe, a jednocześnie zapewniają skuteczną ochronę” przed chorobą.

Wstępne informacje z badania skandynawskiego zostały przesłane do oceny do Komitetu ds. Działań Niepożądanych Europejskiej Agencji Leków.

Badanie zostało przeprowadzone przez duński Instytut Statins Serum, agencję rządową, która monitoruje rozprzestrzenianie się koronawirusa w kraju; Szwedzka Agencja Produktów Medycznych; Norweski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego; oraz Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej w Finlandii. Ostatecznych wyników spodziewano się za około miesiąc, powiedziała Paulette Sweborg z duńskiej rządowej agencji zdrowia.

W styczniu szczepionka Moderna otrzymała zielone światło do stosowania u osób powyżej 18 roku życia w 27 krajach Unii Europejskiej.

READ  The Performing Arts Center of Anchorage wymaga szczepienia lub negatywnego testu na COVID w przypadku wydarzeń na żywo

W lipcu Europejska Agencja Leków zaleciła licencjonowanie szczepionki Moderna COVID-19 dla dzieci w wieku od 12 do 17 lat, gdy po raz pierwszy szczepionkę podano komukolwiek poniżej 18 roku życia.

Szczepionka Pfizer/BioNTech jest odkażana dla osób w wieku 12 lat lub starszych w Europie i Ameryce Północnej.

Setki milionów dawek Moderny podano już dorosłym. W badaniu obejmującym ponad 3700 dzieci w wieku od 12 do 17 lat szczepionka wywołała te same oznaki ochrony immunologicznej, a w grupie zaszczepionej nie pojawiły się żadne diagnozy COVID-19 w porównaniu do czterech osób, którym podawano placebo.

Ból ramion, ból głowy i zmęczenie były najczęstszymi skutkami ubocznymi u młodych zaszczepionych i są takie same jak u dorosłych.

Jednak amerykańskie i europejskie organy regulacyjne ostrzegają, że szczepionki Moderna i Pfizer wydają się być powiązane z rzadką reakcją u nastolatków i młodych dorosłych – bólem w klatce piersiowej i zapaleniem serca.

Szwedzkie organy ds. zdrowia stwierdziły, że objawy serca „zazwyczaj ustępują same”, ale powinny zostać ocenione przez lekarza. Przypadki te są częstsze wśród młodych ludzi, na przykład w związku z infekcjami wirusowymi, takimi jak COVID-19. W 2019 roku w szpitalu z powodu zapalenia mięśnia sercowego leczono blisko 300 osób poniżej 30. roku życia.

Dane wskazują na zwiększoną częstość infekcji również w odniesieniu do szczepień przeciwko COVID-19, zwłaszcza u młodzieży i młodych dorosłych, a zwłaszcza u chłopców i mężczyzn.

Agencja stwierdziła, że ​​wstępne skandynawskie analizy wskazują, że związek jest szczególnie wyraźny, jeśli chodzi o szczepionkę Moderna, zwłaszcza po drugiej dawce.

„Zwiększone ryzyko zaobserwowano w ciągu czterech tygodni po szczepieniu, a zwłaszcza w pierwszych dwóch tygodniach” – dodała.

Szwedzka agencja powiedziała, że ​​szczepionka Pfizera jest zalecana dla tych grup wiekowych. Jej decyzja o zawieszeniu szczepionki Moderna obowiązuje do 1 grudnia.

Duński Urząd ds. Zdrowia poinformował w środę, że osobom w wieku poniżej 18 lat w Danii nie zostanie zaoferowana szczepionka Moderna jako środek ostrożności. Powiedziała, że ​​dane pokazują, że istnieje podejrzenie zwiększonego ryzyka zapalenia serca po szczepieniu szczepionkami Moderna, chociaż liczba przypadków zapalenia serca pozostaje bardzo niska.

READ  Podczas kryzysu Covid na Alasce lekarze muszą decydować, kto żyje, a kto umiera

W Norwegii spoza UE Norweski Instytut Zdrowia Publicznego wezwał młodych ludzi poniżej 30 roku życia do wybrania szczepionki Pfizer „ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia rzadkich skutków ubocznych” w przypadku szczepionki Moderna.

W Danii na szczepionkę COVID-19 firmy Pfizer zaprasza się głównie dzieci i młodzież w wieku 12-17 lat.

„Zgodnie z zasadą ostrożności w przyszłości będziemy zapraszać tylko dzieci i młodzież do podania tej szczepionki, nie tylko w świetle faktu, że to właśnie ta szczepionka ma najwięcej danych dotyczących stosowania u dzieci i młodzieży, zwłaszcza w przypadku Stany Zjednoczone i Izrael” – powiedział Swiborg, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych i Izraela.

___

Śledź relacje AP z pandemii na https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic i https://apnews.com/hub/coronavirus-vaccine

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top