Skazany na zagładę niebiański gość może być fragmentem prehistorycznej komety

Ta para (zobacz poniżej kolejne zdjęcie) zdjęć Komety C/2019 Y4 (ATLAS) z Teleskopu Kosmicznego Hubble’a, wykonanych 20 i 23 kwietnia 2020 roku, ujawnia rozpad twardego jądra komety. Obrazy Hubble’a identyfikują do 30 oddzielnych fragmentów. W momencie wykonania zdjęć kometa znajdowała się około 91 milionów mil od Ziemi. Kometa mogła być odciętym fragmentem większej komety przetoczonej przez słońce 5000 lat temu. W tej perspektywie kometa została sztucznie pokolorowana, aby poprawić szczegółowość analizy. Źródło: Nauka: NASA, ESA, Quanzhi Ye (UMD); Przetwarzanie obrazu: Alyssa Pagan (STScI)

Comet Atlas może być podmuchem przeszłości

Kiedy nasi wcześni przodkowie skolonizowali dolinę Nilu 5000 lat temu u zarania cywilizacji, jasna kometa prawdopodobnie pojawiła się na niebie przed świtem. Nie ma bezpośrednich dowodów na istnienie tego gościa, ponieważ początek pisanej historii był jeszcze kilka wieków.

Uważa się, że kometa co najmniej podzieliła się na dwie części i nie powróci do Słońca tą samą ścieżką orbitalną przed upływem 5000 lat. Ten kryminalistyczny dowód można powiązać z Wielką Kometą z 1844 roku, która była mniej więcej taka sama jak najjaśniejsza gwiazda widziana gołym okiem, Syriusz. Drugi segment, nazwany Comet Atlas, pojawił się na początku 2020 roku.

W przeciwieństwie do swojego brata, który przeżył okrążenie Słońca w 1844 roku, Atlas stanął w obliczu nagłej śmierci, gdy wciąż znajdował się 100 milionów mil od Słońca. Zawalił się tak, jak na zdjęciu wcześniej Kosmiczny teleskop Hubble.

Atlas Hubble'a Kwi 23, 2020

Ta para (patrz powyżej dla drugiego zdjęcia) zdjęć Komety C/2019 Y4 (ATLAS) z Teleskopu Kosmicznego Hubble’a, wykonanych 20 i 23 kwietnia 2020 roku, ujawnia rozpad stałego jądra komety. Źródło: Nauka: NASA, ESA, Quanzhi Ye (UMD); Przetwarzanie obrazu: Alyssa Pagan (STScI)

Podejrzewa się, że około 5000 lat temu kometa przeleciała 23 miliony mil od Słońca, bliżej planety Merkury. Kometa była prawdopodobnie fascynującym widowiskiem dla cywilizacji w Eurazji i Afryce Północnej pod koniec epoki kamienia.

READ  Saturn zajmuje koronę dla większości naturalnych satelitów w Układzie Słonecznym

Jednak ten anonimowy gość kosmiczny nie jest odnotowany w żadnej znanej relacji historycznej. Skąd więc astronomowie wiedzą o istnieniu takiego międzyplanetarnego intruza?

Wejdź do komety ATLAS (C/2019 Y4), która po raz pierwszy pojawiła się na początku 2020 roku.

Atlas komety, który został po raz pierwszy wykryty przez system ostatniego ostrzeżenia o wstrząsie Ziemi (ATLAS), obsługiwany przez University of Hawaii, szybko spotkał nagłą śmierć w połowie lat 20. XX wieku, kiedy rozpadł się na serię małych odłamków lodu.

W nowym badaniu wykorzystującym obserwacje z NASAKosmiczny Teleskop Hubble’a, astronom Quanzhi Ye z Uniwersytetu Maryland w College Park, donosi, że atlas jest odciętym fragmentem tego starożytnego gościa sprzed 5000 lat. czemu? Ponieważ Atlas podąża tą samą orbitalną „torą kolejową”, co kometa widziana w 1844 roku. Oznacza to, że te dwie komety mogą być rodzeństwem dużej komety, która oddzieliła się kilka wieków temu. Astronom-amator Mike Meyer po raz pierwszy zauważył związek między dwiema kometami.

Te winne rodziny są powszechne. Najbardziej dramatyczny widoczny przykład miał miejsce w 1994 roku, kiedy skazana na zagładę kometa Shoemaker-Levy 9 (SL9) została wciągnięta w szereg części przez JowiszCiąg grawitacyjny. Ten „pociąg komet” nie przetrwał długo. Spadła kawałek po kawałku na Jowisza w lipcu 1994 roku.

Ale Comet Atlas jest po prostu „dziwny”, mówi Ye, który obserwował ją z Hubble’em w czasie zawalenia. W przeciwieństwie do rzekomej pierwotnej komety, Atlas rozpadł się, gdy znajdował się dalej od Słońca niż Ziemi, w odległości ponad 100 milionów mil. To było daleko poza odległością, jaką jej ojciec przebył przez słońce. – To potwierdza jego dziwność – powiedział Ye.

„Jeśli do tej pory oddzieliło się od Słońca, jak przetrwało ostatnie przejście wokół Słońca 5000 lat temu? To jest wielkie pytanie” – powiedział Ye. „To bardzo niezwykłe, ponieważ się tego nie spodziewamy. Po raz pierwszy od dłuższego czasu widziano członka rodziny komety, która eksploduje, zanim zbliży się do Słońca”.

READ  Widzenie elektryczności płynącej jak ciecz w dziwnych minerałach: ScienceAlert

Obserwacja rozpadających się fragmentów dostarcza wskazówek, jak powstała pierwotna kometa. Powszechna mądrość głosi, że komety to kruche skupiska pyłu i lodu. Może być grudkowaty, jak budyń z rodzynkami.

W nowej gazecie w Czasopismo astronomicznePo roku analiz Yi i współbadacze donieśli, że jeden segment ATLAS uległ rozpadowi w ciągu kilku dni, podczas gdy inny segment utrzymywał się przez tygodnie. „To mówi nam, że jedna część jądra była silniejsza od drugiej” – powiedział.

Jedną z możliwości jest to, że końce wyrzuconego elementu mogły obrócić kometę tak szybko, że siły odśrodkowe rozerwały ją na strzępy. Alternatywnym wyjaśnieniem jest to, że zawierał tak zwany super muchowy śnieg, który zdmuchnął kawałek jak eksplozja atmosferycznych fajerwerków. „To skomplikowane, ponieważ zaczynamy dostrzegać te hierarchie i ewolucję fragmentacji komet. Zachowanie Atlasu komet jest interesujące, ale trudne do wyjaśnienia.”

Ocalały brat komety Atlasa miał wrócić dopiero w pięćdziesiątym wieku.

Odniesienie: „Rozpad komety dalekiego zasięgu C/2019 Y4 (ATLAS). 1. Obserwacje z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a” Quanzhi Ye, David Jewett, Man Tu Hui, Qisheng Zhang, Jessica Agarwal, Michael SB Kelly, Yun Young Kim, Jing Li, Tim Lister, Max Machler i Harold A. Weaver, 21 lipca 2021 i Czasopismo astronomiczne.
DOI: 10.3847 / 1538-3881 / abfec3

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *