SKC zbuduje fabrykę folii miedzianych w Polsce

SKC zbuduje fabrykę folii miedzianych w Polsce

Firma chemiczna SKC, należąca do południowokoreańskiego konglomeratu SK Group, rozpoczęła budowę w Polsce fabryki blach miedzianych stosowanych w akumulatorach pojazdów elektrycznych. Kolejny zakład planowany jest w Ameryce Północnej.

Zakład w Stalowej Woli na południu Polski ma rozpocząć działalność w drugiej połowie 2024 r. i będzie zapewniać produkcję na poziomie 50 000 ton rocznie. Całkowita inwestycja SKC i jej spółki zależnej SK Nexilis, która specjalizuje się w produkcji blach miedzianych, jest szacowana na 900 miliardów wonów, czyli około 693 milionów euro.

Możliwa jest późniejsza ekspansja do 150 000 ton rocznie: SKC zabezpieczyło wystarczająco duże obszary w parku przemysłowym, zgodnie z doniesieniami dotyczącymi wmurowania kamienia węgielnego. Nie określono jednak możliwego harmonogramu rozbudowy.

Wraz z płytami aluminiowymi – do produkcji elektrod stosuje się płyty miedziane. Na przykład w przypadku anody folia miedziana jest pokryta grafitem. Folia miedziana jest bardzo cienka Korea Times Mówi „jedna piętnasta ludzkiego włosa”.

Mówi się, że zakład w Stalowej Woli znajduje się „w pobliżu głównych światowych producentów akumulatorów litowo-jonowych”. SK On, producent ogniw akumulatorowych z Grupy SK, ma swoje europejskie fabryki akumulatorów na Węgrzech, podczas gdy LG Energy Solutions prowadzi dużą fabrykę akumulatorów pod Wrocławiem – w południowej Polsce, ale dalej na zachód.

SK Nexilis planuje w nadchodzących latach znacznie zwiększyć swoje zdolności produkcyjne w zakresie blach miedzianych przeznaczonych do akumulatorów. Globalne moce 250 tys. ton zostaną osiągnięte do 2025 r., w tym zakład w Polsce. Oprócz istniejącego zakładu w Korei Południowej, od lipca 2021 roku budowany jest zakład w Malezji, który powinien osiągnąć 50 tys. ton. Kolejny zakład o tej samej mocy ma powstać w Ameryce Północnej, ale konkretna lokalizacja nie jest jeszcze znana.

koreatimes.co.kr, notatkizpoland.com, twitter.com

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *