Śmierć kobiety w ciąży wywołała kontrowersje wokół zakazu aborcji w Polsce

WARSZAWA, 5 listopada (Reuters) – Śmierć Polki, która wywołała debatę na temat aborcji w jednym z najbardziej pobożnych katolickich krajów Europy, wywołała ponowną debatę na temat aborcji.

W styczniu br. na ulicach protestowały dziesiątki tysięcy Polaków, a od października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przerwanie ciąży z wadą wrodzoną jest niezgodne z Konstytucją, usuwając przypadek często wykorzystywany do legalnej aborcji.

Isabella, 30-letnia kobieta w 22. tygodniu ciąży, zmarła z powodu wstrząsu septycznego, gdy lekarze czekali, aż lekarze przestaną bić jej nienarodzone dziecko. Aktywiści twierdzą, że Isabella była pierwszą kobietą, która zmarła w wyniku wyroku.

Rząd twierdzi, że werdykt nie był przyczyną jego śmierci, ale winą lekarzy.

We wrześniu Isabella została przewieziona do szpitala z pękniętą wodą, jak powiedziała jej rodzina. Skany wcześniej wykazały kilka wad płodu.

„Dziecko waży 485 gramów. Teraz dzięki prawu aborcyjnemu muszę się położyć, a oni nic nie mogą zrobić. Poczekają, aż umrze lub coś się zacznie, w przeciwnym razie mogę spodziewać się sepsy” – powiedziała mamie Isabella w sms-ie. , podał prywatny nadawca TVN24.

Gdy badanie wykazało, że płód jest martwy, lekarze w szpitalu pszczyńskim w południowej Polsce postanowili wykonać cesarskie cięcie. Adwokat rodziny Jolanda Butchowska powiedziała, że ​​serce Isabelli zatrzymało się w drodze na salę operacyjną i zmarła pomimo próby reanimacji.

„Nie mogłam w to uwierzyć, myślałam, że to nieprawda” – powiedziała TVN24 mama Izabeli, Barbara. – Jak mogło się jej coś takiego przytrafić w szpitalu? W każdym razie poszła tam po pomoc.

Budzowska wszczęła powództwo przeciwko leczeniu otrzymanemu przez Izabelę, oskarżając ją o znęcanie się nad lekarzami, ale również nazwała śmierć „konsekwencją wyroku”.

Szpital Powiatowy w Pszczynie poinformował w oświadczeniu na swojej stronie internetowej, że podziela ból wszystkich dotkniętych śmiercią Izabeli, a zwłaszcza jej rodziny.

READ  Polska wygrywa 800 m na Polish Track and Field Meet po Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

„Musimy podkreślić, że wszelkie decyzje medyczne podejmowane są z uwzględnieniem obowiązujących w Polsce zasad prawnych i norm postępowania” – powiedział szpital.

W piątek szpital poinformował, że zawiesił dwóch lekarzy, którzy pełnili dyżur w chwili śmierci.

Ludzie biorą udział w protestach przeciwko wyrokowi polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który nakłada prawie całkowity zakaz aborcji w Warszawie 30 października 2020 r. REUTERS / Plik Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta

Naczelna Izba Lekarska, która reprezentuje polskich lekarzy, stwierdziła, że ​​nie może od razu komentować.

Jeszcze nie jeden

Kiedy sprawa znalazła się na forum publicznym w wyniku tweeta Budzowskiej, w mediach społecznościowych rozprzestrzenił się hashtag #anijednejwiecej, czyli „nic więcej”, podchwycony przez protestujących domagających się zmiany prawa.

Jednak rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość (PiS) odrzuca orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie śmierci Izabeli, twierdząc, że to wina lekarzy.

„Jeśli chodzi o życie i zdrowie matki… jeśli jest zagrożone, przerwanie ciąży jest możliwe i wyrok niczego nie zmieni” – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Ustawodawca PiS Bartłomiej Wróblewski powiedział Reuterowi, że sprawa nie powinna być wykorzystywana jako „instrument do ograniczania prawa do życia i zabijania dzieci chorych lub niepełnosprawnych”.

Jednak aktywiści twierdzą, że orzeczenie sprawiło, że lekarze boją się aborcji, pomimo zagrożenia życia matki.

– Sprawa Isabelli wyraźnie pokazuje, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego odbiło się na lekarzach – powiedziała Reuterowi Urszula Grycuk z Federacji Kobiet i Planowania Rodziny.

„Nawet jeden warunek, którego nie należy kwestionować – życie i zdrowie matki – nie zawsze jest rozpoznawany przez lekarzy, ponieważ się ich boją”.

W Irlandii 31-letnia Savita Halappanavar zmarła po tym, jak odmówiono jej zwolnienia w 2012 roku, co wywołało ogólnokrajowy wybuch żalu, okrzyknięty przez wielu katalizatorem liberalizacji prawa aborcyjnego.

READ  Dane o eksporcie polskiej benzyny na Ukrainę ujawnione przez azerbejdżański SOCAR

Putshovska powiedziała Reuterowi, że w Polsce toczy się debata podobna do tej w Irlandii.

„Rodzina Isabelli i ja osobiście wierzymy, że ta sprawa doprowadzi do zmiany prawa w Polsce” – powiedział.

Prezydent RP zaproponował w ubiegłym roku zmianę ustawy o aborcji w przypadkach, gdy płód nie jest możliwy. Parlament zdominowany przez Prawo i Sprawiedliwość nie przeprowadził jeszcze debaty nad ustawą.

Raport Anny Vladorsak-Chemchuk i Cocker Bemble; Dodatkowe oświadczenie Anny Gopher; Napisane przez Alana Charlisha; Montaż – Giles Elcut

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top