Sojuz MS-23: Rosja uruchamia zastępczy statek kosmiczny dla kosmonautów po wycieku płynu chłodzącego

Sojuz MS-23: Rosja uruchamia zastępczy statek kosmiczny dla kosmonautów po wycieku płynu chłodzącego

(CNN) Rosja wystrzeliła statek kosmiczny Sojuz, który zastąpi kapsułę Wyciek płynu chłodzącego skoczył W grudniu jeden astronauta i astronauta NASA zostali bez podwiezienia do domu.

Kapsuła o nazwie Sojuz MS-23 wystartowała z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w czwartek o 19:24 czasu wschodniego, czyli o 5:24 w piątek. czas lokalny.

Statek kosmiczny bez załogi spędzi około dwóch dni na orbicie, manewrując w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i oczekuje się, że zadokuje do modułu Poisk – znajdującego się w obsługiwanej przez Rosję części stacji kosmicznej – tuż po godzinie 20:00 czasu wschodniego w sobotę.

Sojuz MS-23 będzie pojazdem powrotnym dla kosmonautów Siergieja Prokopjewa i Dmitrija Petlina oraz astronauty NASA Franka Rubio, którzy we wrześniu udali się na stację kosmiczną na pokładzie kapsuły Sojuz MS-22.

Zamiast latać z członkami załogi na pokładzie, Sojuz MS-23 wystartował w czwartek tylko z „wskaźnikiem Zero-G”, którym może być wszystko, co pozostało w kabinie i jest zaprojektowany do swobodnego unoszenia się, gdy kapsuła wejdzie w mikrograwitację. W tym zadaniu wskaźnikiem jest miś przywiązany do sznurka wewnątrz budki.

Miś przymocowany do Sojuza MS-23 przed jego wystrzeleniem w czwartek, 23 lutego 2023 r.

Jaka jest przyczyna wycieku płynu chłodzącego?

Około dwóch miesięcy po locie trzech mężczyzn, MS-22 doświadczył wycieku chłodziwa, który opuścił kabinę w temperaturach uznanych za niebezpieczne dla członków załogi podczas lotu powrotnego. Roscosmos i NASA szybko pracowały nad planami wysłania rakiety Alternatywny samochód. Urzędnicy Roskosmosu powiedzieli, że ustalili, że przyczyną wycieku było Mała dziura spowodowana kolizją z a mikrometr.

Sojuz MS-22 (na pierwszym planie), tutaj w październiku do modułu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, miał wyciek chłodziwa.

Jednak plany wystrzelenia statku ratunkowego zostały zakwestionowane, gdy rosyjski statek towarowy o nazwie Progress doświadczył podobnego wycieku chłodziwa po dokowaniu do stacji kosmicznej. 11 lutego, trzy dni później, Roskosmos poinformował w poście na portalu społecznościowym Telegram, że Opóźnienie startu Sojuza MS-23 co najmniej do marca Podczas gdy agencja badała przyczynę wycieku płynu chłodzącego z samochodu Progress.

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrywa galaktyki podobne do Drogi Mlecznej czające się we wczesnym wszechświecie

Wtorek, Jednak Roscosmos powiedział w zaktualizowanym poście na Telegramie, że ustalił, że przyczyną wycieku ze statku kosmicznego Progress były „wpływy zewnętrzne”.

„Rosjanie nadal uważnie przyglądają się zarówno wyciekom kriogenicznym Sojuza, jak i Progress” – powiedziała zastępca administratora stacji kosmicznej NASA, Dana Weigel, podczas środowej konferencji prasowej.

„Utworzyli rządową komisję, która ocenia anomalie” – dodała, zauważając, że zespół analizuje możliwe przyczyny od momentu wystrzelenia kapsuł podczas ich podróży na orbitę.

Zmiana ekipy

Pierwotnie kosmonauci Roscosmos Oleg Kononenko i Nikolai Chubb oraz astronauta NASA Loral O’Hara mieli wystrzelić na stację kosmiczną 16 marca na pokładzie MS-23.

Zamiast tego czas pobytu Prokopyeva, Petelina i Rubio na stacji kosmicznej zostanie przedłużony, aby mogli wrócić na Ziemię na pokładzie Sojuza MS-23 jeszcze w tym roku. Według doniesień rosyjskich mediów państwowych powrót ten może nastąpić we wrześniu TAS.

Jeśli ten harmonogram będzie kontynuowany, trzej członkowie załogi przedłużą swój oczekiwany sześciomiesięczny pobyt w kosmosie do około jednego roku.

Zapytany o przedłużony pobyt, Joel Montalbano, kierownik programu stacji kosmicznej NASA, powiedział, że załoga jest nadal zdrowa i nie ma powodu, aby przyspieszać ich podróż do domu.

Montalbano powiedział podczas konferencji prasowej 11 stycznia, że ​​załoga jest „gotowa do pomocy, gdziekolwiek poprosimy”. „Są podekscytowani przebywaniem w kosmosie, podekscytowani pracą i podekscytowani prowadzeniem badań, które prowadzimy na orbicie. Są więc gotowi podjąć każdą decyzję, którą z nimi podejmiemy”.

on dodał, „Być może będę musiał więcej latać Lody w nagrodę.

Wystrzelenie statku kosmicznego Sojuz MS-23 ma miejsce na kilka dni przed rozpoczęciem misji Crew-6 przez NASA i SpaceX. Załoga 6, która ma wystartować wcześnie rano w poniedziałek, zabierze astronautów NASA Stephena Bowena i Warrena „Woody’ego” Hoburga, a także Sultana Al Neyadiego, astronautę z Emiratów i kosmonautę Roscosmos Andreya Fedyaeva.

READ  Teleskop Euclid przesyła pierwsze zdjęcia z misji „Dark Universe”. przestrzeń

Po krótkim okresie Ta czwórka przybywa na stację kosmiczną, astronauci NASA Crew-5 wrócą do domu z pięciomiesięcznego pobytu Tam na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon. Urzędnicy NASA powiedzieli w tym tygodniu, że wycieki chłodziwa, które miały miejsce na statkach kosmicznych Sojuz i Progress, nie będą miały wpływu na misje SpaceX i że nie wykryto podobnych problemów w pojazdach Crew Dragon.

Ashley Strickland z CNN przyczynił się do powstania tego raportu.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *