Sonda Gaia ujawnia gwiezdne DNA i nieoczekiwane „gwiezdne trzęsienia ziemi” | przestrzeń

Astronomowie ujawnili najbardziej szczegółowy przegląd Drogi Mlecznej, ujawniając tysiące „gwiezdnych trzęsień ziemi” i gwiezdnego DNA oraz pomagając zidentyfikować najbardziej nadające się do zamieszkania zakątki naszej galaktyki.

Obserwacje z sondy Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej obejmują prawie dwa miliardy gwiazd – około 1% całkowitej liczby w galaktyce – i pozwalają astronomom zrekonstruować strukturę naszej galaktyki i zobaczyć, jak ewoluowała przez miliardy lat.

Poprzednie ankiety Gaia, zrobotyzowany statek kosmiczny wystrzelony w 2013 roku, dokładnie odwzorował ruch gwiazd w naszej macierzystej galaktyce. Przewijając te ruchy, astronomowie mogą modelować przemiany naszej galaktyki w czasie. Ostatnie obserwacje, oparte na spektroskopii, w której światło gwiazd dzieli się na różne długości fal, dostarczają szczegółowych informacji na temat składu chemicznego, temperatur gwiazd, kolorów, mas i wieku.

Pomiary te nieoczekiwanie ujawniły tysiące gwiezdnych trzęsień ziemi, katastrofalnych zdarzeń podobnych do tsunami na powierzchni gwiazd. „Gwiezdne trzęsienia nauczyły się wiele o gwiazdach – w szczególności o ich wewnętrznym działaniu” – powiedziała Connie Aerts z KU Leuven w Belgii, która jest członkiem spółdzielni Gaia. „Gaya otwiera gwiezdną kopalnię złota dla masywnych gwiazd”.

Dr George Seabrook, starszy pracownik naukowy w Mullard Space Science Laboratory w University College London, powiedział: „Gdybyś mógł zobaczyć te gwiazdy przesuwające się w połowie Drogi Mlecznej, gdybyś był gdzieś blisko nich, byłoby to jak zmiana kształtu Słońce na twoich oczach.”

Gaia jest wyposażona w kamerę o wielkości 1 miliarda pikseli – największą w historii w kosmosie – oraz w ponad 100 detektorów elektronicznych. Najnowszy zestaw danych przedstawia największą do tej pory mapę chemiczną galaktyki, klasyfikującą powstawanie sześciu milionów gwiazd, dziesięciokrotność liczby zmierzonej w poprzednich katalogach ziemskich.

Materiał, z którego zbudowane są gwiazdy, może nam opowiedzieć o ich rodzinnym mieście i następnej podróży oraz pomóc w rozwikłaniu historii Drogi Mlecznej. Pierwsze pierwotne gwiazdy, które powstały wkrótce po Wielkim Wybuchu, miały dostępne tylko najlżejsze pierwiastki – wodór i hel. Wyprodukowały one pierwsze supernowe, które wzbogaciły galaktyki o metale i pierwiastki, takie jak węgiel i tlen, a wraz z kolejnymi generacjami gwiazd coraz więcej ciężkich pierwiastków stało się dostępnych. Skład chemiczny gwiazdy jest nieco podobny do jej własnego DNA, co daje nam ważne informacje o jej pochodzeniu.

READ  Naukowcy wykazują pełną produkcję węglowodorów zasilanych energią słoneczną

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Gaia ujawniła, że ​​niektóre gwiazdy w naszej galaktyce są zbudowane z prymitywnych materiałów, podczas gdy inne, jak nasze Słońce, są zrobione z materiału wzbogaconego przez poprzednie generacje gwiazd. Gwiazdy znajdujące się najbliżej środka i płaszczyzny naszej galaktyki są bogatsze w minerały niż gwiazdy na większych odległościach. Gaia zidentyfikowała również gwiazdy, które pierwotnie pochodziły z galaktyk innych niż nasza, na podstawie ich składu chemicznego.

„Nasza galaktyka to piękny tygiel gwiazd” – powiedziała Alejandra Recio Blanco z Observatoire de la Côte d’Azur we Francji, członek kolaboracji Gaia. „Ta różnorodność jest bardzo ważna, ponieważ opowiada historię powstawania naszej galaktyki”.

Seabrook powiedział, że śledzenie „metalicznego gradientu” w całej galaktyce może pomóc w identyfikacji nadających się do zamieszkania regionów w Drodze Mlecznej. „Gdyby Słońce narodziło się w regionie o znacznie wyższej zawartości minerałów, wybuchłoby więcej supernowych, co stanowiłoby zagrożenie dla życia na Ziemi” – powiedział.

Tytuł tego artykułu został zmodyfikowany 13 czerwca 2022 r. Oryginalna wersja odnosiła się do DNA „Stella”. Poprawna pisownia to „doskonała”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top