Sonda Juno NASA obserwuje pióropusze nad jeziorami lawy na Jowiszu

Sonda Juno NASA obserwuje pióropusze nad jeziorami lawy na Jowiszu

zdjęcie: Przetwarzanie obrazu przez Andreę Locke (CC BY)

Nie jest to duży księżyc w porównaniu do niektórych swoich sąsiadów, ale księżyc Jowisza Io jest bardzo aktywny, a wulkany wyrzucają setki pióropuszy lawy Dziesiątki mil Według NASA znajduje się nad powierzchnią. Technologia podczerwieni zastosowana na pokładzie sondy Juno należącej do agencji kosmicznej sporządziła mapę dwóch takich erupcji w lutym, dostarczając cennych danych na temat tajemniczych wydarzeń pod powierzchnią Io. Naukowcy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na ten temat w papier Opublikowano w zeszłym tygodniu.

Znajdujący się na pokładzie instrument JIRAM (Jovian Infrared Auroral Mapper) sondy z odległości około 3500 km „odkrył, że cała powierzchnia Io jest pokryta jeziorami lawy, których struktury przypominają kalderę” – wyjaśnił Alessandro Moura, jeden ze współautorów projektu Juno. badacze z Narodowego Instytutu Astrofizyki w Rzymie. Na Ziemi kaldera to krater powstały w wyniku zapadnięcia się wulkanu. Io ma jedną czwartą średnicy Ziemi i jest nieco większy od ziemskiego księżyca.

„W obszarze powierzchni Io, dla którego mamy najpełniejsze dane, szacujemy, że około 3% powierzchni pokrywa pewnego rodzaju jezioro stopionej lawy” – powiedział Mora. Instrument JIRAM Juno został dostarczony za pośrednictwem włoskiej agencji kosmicznej Agenzia Spaziale Italiana.

Naukowcy modelują ruch jeziora lawy na Io

Według Mory, głównego autora artykułu Io, przeloty sondy ujawniają najczęstszy rodzaj aktywności wulkanicznej na najgorętszym księżycu Jowisza — „ogromne jeziora lawy, w których magma unosi się i opada”.

Dodał: „Skorupa lawy jest zmuszona odłamać się od ścian jeziora, tworząc typowy pierścień lawy, który pojawia się w jeziorach lawy na Hawajach”. Ściany będą miały prawdopodobnie setki metrów wysokości, co wyjaśnia, dlaczego na ogół nie obserwuje się wycieków magmy.

Naukowcy nadal analizują dane zebrane podczas przelotów Juno obok Io, które miały miejsce w lutym 2024 r. i grudniu 2023 r.

READ  EEE wykryto w komarach zebranych w dwóch miastach w Massachusetts

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *