SpaceX może tworzyć nowe skafandry kosmiczne dla NASA

Kristin Davis, inżynier skafandrów kosmicznych w NASA Johnson Space Center, nosi naziemny prototyp nowej jednostki mobilności pojazdu ekspedycyjnego (xEMU) podczas demonstracji 15 października 2019 r.

Joel Kossky / NASA

Elona Muska SpaceX zaoferował pomoc NASA w tworzeniu skafandrów kosmicznych nowej generacji, po tym jak we wtorek raport z nadzoru poinformował, że obecny program agencji jest opóźniony i będzie kosztował ponad 1 miliard dolarów.

„SpaceX może to zrobić w razie potrzeby” – napisał Musk w tweecie.

Musk opracowuje i produkuje kombinezony lotnicze dla astronautów udających się na orbitę statkiem kosmicznym Crew Dragon SpaceX. Kombinezony lotnicze są przeznaczone przede wszystkim do ochrony astronautów w przypadku pożaru wewnątrz statku kosmicznego lub obniżenia ciśnienia w kabinie. Budowa skafandrów kosmicznych będzie bardziej złożonym i wymagającym przedsięwzięciem ze względu na konieczność przetrwania poza statkiem kosmicznym w trudnym środowisku kosmicznym.

W oświadczeniu dla CNBC w sprawie prezentacji Muska wspomniała rzeczniczka NASA Monica Witt Prośba agencji z zeszłego miesiąca Dla firm z branży kosmicznej za komentarze na temat „Kupuj komercyjne kombinezony kosmiczne, urządzenia i usługi”.

Od lewej: specjalista ds. misji ESA Thomas Bisquet, pilot NASA Megan MacArthur, dowódca NASA Shane Kimbrough i specjalista ds. misji JAXA Akihiko Hoshide.

SpaceX

Propozycja Muska pojawiła się w odpowiedzi na: Raport Generalny Inspektora NASA — biuro śledcze, które kontroluje agencję pod kątem oszustw i niewłaściwego zarządzania — w sprawie prac nad opracowaniem nowej linii zewnętrznych jednostek mobilności, nieformalnie nazywanych skafandrami kosmicznymi.

W raporcie zauważono, że astronauci na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej używają skafandrów kosmicznych „zaprojektowanych 45 lat temu dla programu promów kosmicznych”. IG podkreślił również, że te skafandry kosmiczne zostały „częściowo odnowione i przeprojektowane” w ciągu ostatnich dziesięcioleci, aby nadal działać.

Jak stwierdził inspektor generalny, agencja kosmiczna uruchomiła od 2007 roku trzy różne programy dotyczące skafandrów kosmicznych i od tego czasu wydała 420,1 miliona dolarów na rozwój. Ponadto w raporcie stwierdzono, że NASA „planuje zainwestować około 625,2 miliona dolarów więcej” w rozwój, testowanie i kwalifikację, aby ukończyć skafander do demonstracji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz dwa skafandry do załogowej misji na Księżyc – w sumie koszt ponad 1 USD. miliarda” do 2025 roku.

READ  NASA Perseverance Rover pomaga naukowcom w wykrywaniu wolniejszych dźwiękowych podróży na Marsie

Oprócz wysokich kosztów, generalny inspektor powiedział, że opóźnienia „wynikające z braku funduszy, skutków COVID-19 i wyzwań technicznych” wyeliminowały szansę, że skafandry kosmiczne będą gotowe na czas. W raporcie czytamy, że skafandry kosmiczne „nie będą gotowe do lotu najwcześniej w kwietniu 2025 roku”. NASA pierwotnie powiedziała, że ​​skafandry kosmiczne będą gotowe do marca 2023 roku.

NASA potrzebuje nowych skafandrów do programu Artemis, który został ogłoszony przez administrację byłego prezydenta Donalda Trumpa i kontynuowany za prezydenta Joe Biden. Oczekuje się, że Artemis będzie składał się z kilku misji na orbitę i powierzchnię Księżyca w nadchodzących latach, a NASA zamierza wylądować astronautów na ciele Księżyca do 2024 roku. Pomimo zaangażowania NASA w cel na 2024 r., inspektor generalny wielokrotnie ostrzegał, że harmonogram jest zagrożony Kilka głównych programów jest kluczem do sukcesu Artemis.

Musk na początku tego roku nazwał oś czasu 2024 „naprawdę możliwym”. Po tym, jak SpaceX stał się jednym z ważnych elementów Artemis Wygranie kontraktu o wartości 2,9 miliarda dolarów na korzystanie ze statku Starship Rakieta dostarczająca astronautów na powierzchnię księżyca.

Skafandry kosmiczne zawierają wiele różnych komponentów, które, jak zauważył generalny inspektor, są dostarczane przez 27 różnych firm. Jest to również uwaga Muska, który napisał na Twitterze, że „wygląda na to, że w kuchni jest wielu kucharzy”.

SpaceX nie odpowiedział na prośbę CNBC o komentarz na temat tego, czy firma rozpoczęła prace nad swoimi skafandrami. Chociaż firma nie ujawniła publicznie planów dotyczących skafandrów kosmicznych, jest jedną z około 50 firm, które wyraziły zainteresowanie programem NASA zakupu specjalnie opracowanych skafandrów kosmicznych i usług spacerów kosmicznych.

Zostań mądrzejszym inwestorem z CNBC Pro.
Otrzymuj typy akcji, rozmowy z analitykami, ekskluzywne wywiady i dostęp do telewizji CNBC.
Zarejestruj się, aby rozpocząć Bezpłatny okres próbny dzisiaj.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *