Spowolnienie kredytów hipotecznych na karty w tym roku

Na koniec 2021 r. przepływy kredytów hipotecznych były wysokie, jednak widać oznaki łagodzenia kredytów niskodepozytowych dla właścicieli-rezydentów.

CoreLogic twierdzi, że zmienny dług nadal spada jako procent całkowitej liczby kredytów hipotecznych w kraju.
Zdjęcie: RNZ / Nate McKinnon

Główny ekonomista CoreLogic ds. nieruchomości, Kelvin Davidson, powiedział, że trend będzie czymś do obserwowania w nadchodzących miesiącach, gdy banki dostosują się do nowych ograniczeń prędkości.

„Ponadto ważnym czynnikiem w tym roku będzie również wpływ wyższych oprocentowania kredytów hipotecznych na wielu kredytobiorców, którzy mają stałe pożyczki z powodu refinansowania”.

Davidson powiedział, że z listopadowych danych opublikowanych przez Bank Rezerw pod koniec 2021 r. należy zwrócić uwagę na trzy główne punkty.

Po pierwsze, całkowita liczba pożyczek była solidna i wyniosła 9,1 miliarda dolarów – czwarta najwyższa miesięczna suma w historii, powiedział Davidson.

„Nic dziwnego, że siła ogólnej liczby kredytów jest napędzana przez właścicieli, ponieważ inwestorzy znajdują się obecnie w stałym trendzie spadkowym.

„Ich działalność w listopadzie spadła o około 1 miliard dolarów w porównaniu z poprzednim rokiem do 3,1 miliarda dolarów”.

Davidson powiedział, że liczba ta odzwierciedla 40-procentowy wymóg składania wniosków, zaostrzenie przepisów podatkowych i rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych.

„Drugim i ważniejszym był podział wartości kredytów według wskaźnika wartości kredytu do wartości (LVR).

„Pozostaje praktycznie niemożliwe, aby inwestor uzyskał niski depozyt depozytowy, a po wzroście w październiku udział kredytów właścicieli i rezydentów przy wysokim LVR w listopadzie również spadł z 12,5 procent do 10,5 procent”.

Są znaki, powiedział Davidson Pierwszy nabywca domu U podstaw całego obiektu leży wysoki poziom pożyczek LVR między właścicielem a najemcami w listopadzie.

Powiedział, że wysoki udział kredytów LVR w całkowitej liczbie nabywców domów na wczesnym etapie rozwoju w listopadzie spadł dość gwałtownie, z 42,5 procent w październiku do 36,8 procent – ​​najmniej od kwietnia.

READ  Zakład spożywczy La Cigale Auckland zamyka swoje podwoje po 24 latach

Wreszcie, Davidson powiedział, że najnowsze dane dotyczące kredytów potwierdzają trwającą zmianę w strukturze zadłużenia hipotecznego w Nowej Zelandii.

„[It’s moving] z dala od kredytów o stałej wartości do 12 miesięcy pozostałych do działania, powyżej 1-2 lat i powyżej dwóch lat, zwłaszcza w segmencie od dwóch do trzech lat.”

Powiedział, że zmienny dług nadal spada jako procent całości.

Na jakie kluczowe rzeczy należy uważać w ciągu najbliższych kilku miesięcy?

Davidson powiedział, że chociaż udział krótkoterminowych kredytów o stałym oprocentowaniu spadł, to nadal jest dość wysoki, a 54 procent ma zostać zrefinansowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

„Kiedy dodasz 11 procent zmiennego zadłużenia, nadal masz około dwóch trzecich pożyczek w Nowej Zelandii, które wkrótce będą miały wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych.

„Będzie to przeszkodą dla samego rynku mieszkaniowego, a także dla całej gospodarki, ponieważ gospodarstwa domowe są zmuszone przesunąć swoje wydatki na spłatę zadłużenia hipotecznego”.

Davidson powiedział, że będzie uważnie monitorował dane o kredytach przez LVR – szczególnie w zakresie, w jakim banki okazały się jastrzębie, jeśli chodzi o udział kredytów właścicieli i rezydentów dokonywanych przy niskich depozytach.

„W 2017 r., kiedy ostatnio ustalono ograniczenie prędkości na 10 procent, banki praktycznie działały ostrożniej przy zaledwie 5 procentach udzielania kredytów przy niskim wkładzie/wysokim wskaźniku LVR.

„Jeśli historia się powtórzy w tym czasie, nadal czeka nas wiele zaostrzeń dotyczących kredytów z niskimi depozytami, które prawdopodobnie najbardziej powstrzymają nabywców pierwszego domu – tak jak mówi się, że są również mocno dotknięci przez ostrzejsze wymagania CCCFA (…) O teście dochodów i wydatków”.

Ogólnie rzecz biorąc, powiedział, najnowsze dane dotyczące kredytów hipotecznych śledzą zgodnie z oczekiwaniami, ale spowolnienie przepływów kredytowych pozostaje w kartach w 2022 r.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top