Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że ospę małp można powstrzymać, jeśli zaczniemy działać teraz

  • Obecnie nie ma potrzeby masowych szczepień, mówi ciało
  • Potrzebne jest więcej udostępniania danych na temat zapasów szczepionek
  • Do tej pory zgłoszono około 300 przypadków poza Afryką

GENEWA (Reuters) – Kraje powinny podjąć szybkie kroki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się ospy małpiej i udostępniania danych na temat zapasów szczepionek, powiedział w piątek wysoki rangą urzędnik Światowej Organizacji Zdrowia.

„Wierzymy, że jeśli podejmiemy teraz właściwe środki, możemy być w stanie to łatwo powstrzymać” – powiedziała na dorocznym zgromadzeniu ONZ Sylvie Briand, dyrektor ds. przygotowania do globalnych zagrożeń zakaźnych w WHO.

Ospa małp jest zwykle łagodną infekcją wirusową, która występuje endemicznie w niektórych częściach Afryki Zachodniej i Środkowej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rozprzestrzenia się głównie poprzez bliski kontakt i aż do niedawnego wybuchu choroby jest rzadko spotykany w innych częściach świata, dlatego niedawne pojawienie się przypadków w Europie, Stanach Zjednoczonych i innych regionach wywołało alarm.

Do tej pory istnieje około 300 potwierdzonych lub podejrzewanych przypadków w około 20 krajach, w których wirus wcześniej nie krążył. Czytaj więcej

„Dla nas uważamy, że obecnie głównym priorytetem jest próba powstrzymania tej transmisji w krajach nieendemicznych” – powiedział Briand na spotkaniu technicznym dla państw członkowskich.

Dodała, że ​​wymagane procedury obejmują wczesne wykrywanie i izolowanie spraw oraz śledzenie kontaktów.

Briand powiedział, że państwa członkowskie powinny również dzielić się informacjami na temat zapasów szczepionek przeciw ospie prawdziwej pierwszej generacji, które mogą być również skuteczne przeciwko ospie małp. Czytaj więcej

„Nie wiemy dokładnie, ile dawek jest dostępnych na świecie i dlatego zachęcamy kraje, aby przyszły do ​​WHO i powiedziały nam, jakie są ich zapasy” – powiedziała. Slajd z jej prezentacji opisuje globalne dostawy jako „skrajnie ograniczone”.

READ  Mężczyzna przyznaje się do pomocy w tworzeniu fałszywej, nowoczesnej strony internetowej

Na razie urzędnicy WHO odradzają masowe szczepienia, a zamiast tego sugerują ukierunkowane szczepienia, gdy są dostępne dla bliskich kontaktów zakażonych osób.

„Dochodzenie w sprawie, śledzenie kontaktów i izolacja domu będą najlepszym rozwiązaniem” – powiedziała Rosamund Lewis, szefowa WHO Sekretariatu ds. Ospy, który jest częścią programu kryzysowego WHO.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Montaż przez Andrew Heavens

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top