Szokujący związek ADHD z demencją

Szokujący związek ADHD z demencją

Szokujące badanie Rutgersa pokazuje, że u dorosłych z ADHD ryzyko wystąpienia demencji wzrasta prawie trzykrotnie. Badanie wzywa do zwrócenia większej uwagi na objawy ADHD u osób starszych i dalszego poszukiwania metod leczenia, które mogą zmniejszyć to ryzyko.

Badacz Rutgers bada Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagiJego związek z demencją i czy ryzyko można złagodzić poprzez leczenie ADHD.

Z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Rutgers wynika, że ​​osoby dorosłe z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) są prawie trzy razy bardziej narażone na rozwój demencji niż osoby dorosłe bez ADHD.

Badanie, którego współautorem jest Michal Schneider-Perry, dyrektor Centrum Herberta i Jacqueline Krieger Klein Choroba Alzheimera Informacje o ośrodku badawczym w Rutgers Brain Health Institute (BHI) opublikowano w: Sieć JAMA jest otwarta. Przez 17 lat obserwowano ponad 100 000 starszych dorosłych w Izraelu, aby sprawdzić, czy dorośli z ADHD są narażeni na zwiększone ryzyko rozwoju demencji, w tym choroby Alzheimera.

pomimo Ponad 3 proc dorosłej populacji w Stanach Zjednoczonych ma zdiagnozowane ADHD, a badania dotyczące tej grupy są ograniczone.

„Ustalając, czy dorośli z ADHD są narażeni na większe ryzyko rozwoju demencji i czy leki i/lub zmiany stylu życia mogą wpływać na ryzyko, wyniki tego badania można wykorzystać do lepszego informowania opiekunów i lekarzy” – powiedziała Perry, KriegerKlein Katedra wyposażona na Uniwersytecie KriegerKlein. Prowadzi badania nad neurodegeneracją w BHI i jest członkiem wydziału Rutgers Institute for Health and Health Care Policy and Aging Research.

Wyniki badań i implikacje

Wykorzystując dane z ogólnokrajowego badania kohortowego obejmującego ponad 100 000 osób, przeprowadzonego w latach 2003–2020, naukowcy przeanalizowali osoby z ADHD i bez ADHD oraz częstość występowania demencji w obu grupach w miarę starzenia się. Naukowcy odkryli, że występowanie ADHD u dorosłych wiązało się ze znacznie zwiększonym ryzykiem demencji, nawet jeśli wzięto pod uwagę inne czynniki ryzyka demencji, takie jak choroby układu krążenia.

Naukowcy twierdzą, że ADHD u dorosłych może objawiać się procesem neurologicznym, który zmniejsza ich zdolność do kompensowania skutków pogorszenia funkcji poznawczych w późniejszym życiu.

„Lekarze, klinicyści i opiekunowie pracujący z osobami starszymi powinni monitorować objawy ADHD i związane z nimi leki” – powiedział Abraham Reichenberg, lekarz medycyny, profesor na wydziale psychiatrii w Icahn School of Medicine w Mount Sinai i główny autor badania .

„Nie należy ignorować objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi w starszym wieku i należy je omówić z lekarzami” – powiedział Stephen Levine, profesor w Szkole Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Hajfie.

Potencjalne metody leczenia i kierunki na przyszłość

Ponadto badania sugerują, że leczenie ADHD obejmujące stosowanie środków psychostymulujących może pomóc zmniejszyć ryzyko demencji u dorosłych z ADHD, ponieważ wiadomo, że psychostymulanty modyfikują przebieg zaburzeń poznawczych. Naukowcy twierdzą jednak, że przyszłe badania powinny bardziej szczegółowo zbadać wpływ leków na pacjentów z ADHD i ich wpływ na ryzyko.

Odniesienie: „Zaburzenie deficytu uwagi/nadpobudliwości u dorosłych i ryzyko demencji” autorstwa Stephena Z. Levin, Anat Rotstein, Arad Kodesz, Sven Sandin i Brian K. Lee, Galit Weinstein, Michal Schneider-Perry i Abraham Reichenberg, 17 października 2023 r., Sieć JAMA jest otwarta.
DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2023.38088

Inni współautorzy badania to Anat Rotstein i Galit Weinstein z Uniwersytetu w Hajfie; Arad ha-kodesz z Uniwersytetu w Hajfie i Służba Zdrowia Meuhedet; Sven Sandin z Kliniki Psychiatrii Icahn School of Medicine na Mount Sinai i Karolinska Institutet w Szwecji; i Brian Lee z Uniwersytetu Drexel.

READ  NASA przyspiesza misję wydobywczą na Księżycu z powodu Chin

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *