Tajemnicza choroba układu oddechowego dotykająca psy w wielu stanach

Tajemnicza choroba układu oddechowego dotykająca psy w wielu stanach

Laboratoria w co najmniej czterech stanach badają tajemniczą chorobę układu oddechowego u psów, która ma objawy podobne do kaszlu kenelowego, ale według lekarzy weterynarii może trwać znacznie dłużej, a w niektórych przypadkach zakończyć się śmiercią.

U chorych psów występuje okresowy kaszel, gorączka, letarg i utrata apetytu. Weterynarze stwierdzili, że nieokreślona choroba doprowadziła do hospitalizacji i śmierci starszych psów lub psów z problemami zdrowotnymi.

Chociaż nie ma oficjalnej liczby infekcji, lekarze weterynarii twierdzą, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy leczyli więcej psów z tymi objawami. Przypadki odnotowano w co najmniej czterech stanach: Kolorado, Massachusetts, Oregon i Rhode Island, ale eksperci podejrzewają, że choroba jest bardziej rozpowszechniona.

Doktor Lindsay Ganzer, lekarz weterynarii i dyrektor generalny North Springs Veterinary Referral Center w Colorado Springs w stanie Kolorado, powiedziała, że ​​od końca października leczyła około 35 psów chorych na tę chorobę.

Cztery psy musiały zostać uśpione lub zdechły. Powiedziała, że ​​leczyła dotknięte chorobą psy różnych ras i w różnym wieku. Niektórzy z nich mieli tylko kaszel, a inni mieli zapalenie płuc – dodała.

Łączyło ich jednak jedno: spędzali czas w miejscach o dużym zagęszczeniu psów, takich jak internaty, przedszkola dla psów lub wybiegi dla psów. Doktor Ganzer wyraziła obawę, że lekarze weterynarii odnotują wzrost liczby przypadków w miarę, jak coraz więcej właścicieli będzie zabierać psy na wakacje lub wysyłać je do żłobka.

„Mamy nadzieję, że ludzie będą mniej skłonni to robić, gdy informacja się rozejdzie” – powiedziała. „Społeczność weterynaryjna jako całość jest trochę przestraszona”.

Według danych lekarzy weterynarii ze stanu Oregon od połowy sierpnia zgłoszono ponad 200 przypadków tej choroby Amerykańskie Stowarzyszenie Medycyny Weterynaryjnej.

Doktor Stephen Kocsis, dyrektor medyczny Oregon Humane Society, powiedział, że nie chce, aby ludzie wpadli w panikę, ponieważ ta liczba reprezentuje niewielką liczbę wszystkich psów w stanie.

READ  U fretki pozytywne testy na koronawirusa na Florydzie

„Nie obserwujemy wzrostu liczby chorób układu oddechowego wykraczającego poza normalne oczekiwania w przypadku zwierząt domowych, u których mogą wystąpić choroby układu oddechowego” – stwierdził. Dodał, że istnieje wiele chorób układu oddechowego, które można leczyć.

Na przykład psy cierpiące na kaszel kenelowy mogą mieć podobne objawy, takie jak kaszel, brak apetytu, gorączka i letarg, które zwykle ustępują w ciągu jednego do trzech tygodni. Właściciele nie powinni się niepokoić, jeśli ich psy wykazują objawy tej rozwijającej się choroby, ale powinni działać proaktywnie.

„Wszyscy przeszliśmy przez Covid” – powiedział. „Powiedziałbym, że jeśli twój pies wykazuje oznaki choroby układu oddechowego, odizoluj go w domu, zadzwoń do weterynarza i zbadaj go”.

Psy mogą wyzdrowieć z chorób układu oddechowego samodzielnie lub za pomocą antybiotyków, ale nie zawsze tak jest w przypadku tej ostatniej choroby, powiedział dr Curt Williams, dyrektor Laboratorium Diagnostyki Weterynaryjnej w Oregonie w Carlson College of Veterinary Medicine. Na Uniwersytecie Stanowym w Oregonie.

„U tych psów choroba albo trwała dłużej, albo miała charakter spiralny i prowadziła do bardzo poważnych skutków, łącznie ze śmiercią” – powiedział.

Eksperci nie są pewni, czy przyczyną choroby są bakterie, czy wirusy. Niektórzy weterynarze z Oregonu zakładają, że może to być wirusowe, ponieważ leczone przez nich psy nie reagowały na antybiotyki.

„Jestem otwarty na taką sytuację i jestem otwarty na to, że jest to coś, o czym nawet nie myślimy” – stwierdziła dr Williams.

Doktor David Needle, starszy patolog weterynaryjny w Laboratorium Diagnostycznym Weterynarii New Hampshire na Uniwersytecie New Hampshire, bada tę chorobę od około roku.

Doktor Needle i jego koledzy z uniwersyteckiego Centrum Badań Genomicznych Hubbarda mają nadzieję uzyskać jasność po przeprowadzeniu testów mających na celu ustalenie, na podstawie próbek z całego kraju, czy organizmy wywołujące chorobę mają ten sam skład genetyczny.

READ  Nowe zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pokazuje 45 000 galaktyk z niespotykaną dotąd szczegółowością

„Dzieje się coś ważnego” – dodał. „Czy to jest to samo, czy nie, okaże się”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *