Te wspaniałe zdjęcia zrobione przez należący do NASA Teleskop Jamesa Webba to gratka dla miłośników kosmosu

Te wspaniałe zdjęcia zrobione przez należący do NASA Teleskop Jamesa Webba to gratka dla miłośników kosmosu

Webb wykonał to szczegółowe zdjęcie Koła Wozu i dwóch mniejszych galaktyk towarzyszących w sierpniu 2022 roku

Opisany jako najpotężniejszy teleskop na świecie, należący do NASA Teleskop Jamesa Webba wykonał w tym roku niesamowite zdjęcia naszego Wszechświata, wprawiając w zachwyt entuzjastów kosmosu. Obserwatorium nowej generacji, warte 10 miliardów dolarów, zostało wystrzelone na szczycie rakiety Ariane 5 z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej 25 grudnia 2021 r. Nazwane na cześć byłego administratora NASA, Webb podąża śladami legendarnego Hubble’a, ale oferuje przebłyski wszechświata, który mogliśmy t. uzyskano wcześniej dostęp. Webb jest około 100 razy potężniejszy niż Hubble.

Oto 5 niesamowitych zdjęć wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) w 2022 r., które zrewolucjonizowały obrazowanie kosmosu.

Najgłębszy obraz w podczerwieni wczesnego wszechświata

d3udiq4o

Na pierwszym zdjęciu wykonanym w lipcu 2022 r. Webb ujawnił „najgłębszy i najostrzejszy obraz w podczerwieni wczesnego Wszechświata” sprzed 13 miliardów lat. Oszałamiające ujęcie, ujawnione podczas briefingu w Białym Domu przez prezydenta Joe Bidena, pokazało tysiące przepełnionych galaktyk i zawierało najsłabsze obiekty, jakie kiedykolwiek zaobserwowano, w kolorach od podczerwieni do odcieni niebieskiego, pomarańczowego i białego. Zdjęcie pokazuje gromadę galaktyk SMACS 0723 taką, jaka była 4,6 miliarda lat temu, z wieloma galaktykami przed i za gromadą.

Mgławica Carina

1vbtp5qg

W tym samym miesiącu teleskop ujawnił młode gwiezdne żłobki i pojedyncze gwiazdy w Mgławicy Carina, które wcześniej były zasłonięte. Nazywany Cosmic Cliffs, obraz internetowy 3D, który wygląda jak skaliste góry w księżycowy wieczór. W rzeczywistości jest to krawędź gigantycznej wnęki gazowej w NGC 3324, a najwyższe „szczyty” na tym zdjęciu mają wysokość około 7 lat świetlnych.

Pierścienie Neptuna

psq71s28

We wrześniu 2022 roku teleskop uchwycił najdokładniejszy obraz pierścieni Neptuna od ponad 30 lat. W 1989 roku należąca do NASA sonda Voyager 2 jako pierwsza sonda kosmiczna wykonała zdjęcie Neptuna. Według NASA, Webb nie tylko uchwycił najczystsze zdjęcie pierścieni tej odległej planety od czasu przelotu sondy Voyager 2 w 1989 roku, ale jego kamery pokazały również lodowego olbrzyma w zupełnie nowym świetle. Webb uchwycił także siedem z czternastu znanych księżyców Neptuna.

READ  Czy podróże w czasie są w ogóle możliwe? Astrofizyk wyjaśnia, na czym polega science fiction

Galaktyka koła wozu

f0msgm4g

W sierpniu 2022 r. potężne podczerwone spojrzenie Webba dało ten szczegółowy obraz Koła Wozu i dwóch mniejszych galaktyk towarzyszących na tle kilku innych galaktyk. Zdjęcie dostarczyło nowej perspektywy ewolucji galaktyki na przestrzeni miliardów lat, zgodnie z oświadczeniem NASA. Galaktyka Koło Wozu, znajdująca się w odległości około 500 milionów lat świetlnych w gwiazdozbiorze Rzeźbiarza, to rzadki widok. Jego wygląd, podobnie jak koła wozu, jest wynikiem ekstremalnego zdarzenia — zderzenia dużej prędkości dużej galaktyki spiralnej z mniejszą, niewidoczną na tym zdjęciu.

filary stworzenia

rvam5veg

W październiku 2022 roku Teleskop Jamesa Webba uchwycił bujny i bardzo szczegółowy krajobraz – Filary Stworzenia. środek wszechświata. Filary Stworzenia znajdują się 6500 lat świetlnych od Ziemi, w Mgławicy Orzeł w naszej galaktyce Drogi Mlecznej.

Polecane wideo dnia

Aktor Taapsee Pannu, Żołnierze prezentują swoje talenty w specjalnym odcinku Jai Jawan

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *