Teleskop Hubble’a bada najdalsze planety

Burze te zwykle pojawiają się na średnich szerokościach geograficznych i dryfują do równika planety, gdzie słabną, a następnie rozpadają się. W 2018 roku Hubble zauważył ogromną ciemną plamę dryfującą na południe w kierunku tropikalnej „strefy śmierci” na północnej półkuli Neptuna.

Jednak dwa lata później, ku zdumieniu astronomów i symulacji komputerowych, burza zmieniła kurs i wróciła na północ. Co więcej, odwrócenie zbiegło się z pojawieniem się Nowa, nieco mniejsza burza o nazwie „Dark Spot Jr.” Na południu – fragment większego wiru mógł się rozdzielić, zabierając energię i pęd, jak w niektórych grach w kosmiczne baseny.

„To było naprawdę ekscytujące widzieć, jak ta osoba zachowuje się tak, jak powinna, a potem nagle zatrzymuje się i cofa” – powiedział Michael Wong, naukowiec z University of California w Berkeley. W komunikacie prasowym NASA z zeszłego roku. – To było zaskakujące.

Na najnowszym zdjęciu Neptuna duża ciemna plama wciąż znajduje się na północy. Ale Junior zniknął, a cały region Arktyki jest zaciemniony. Meteorolodzy Neptuna wciąż nie wiedzą dlaczego.

Delektuj się tymi kosmicznymi pocztówkami tak długo, jak możesz. Kosmiczny Teleskop Hubble’a był Tam od ponad 30 latPo długim, planowanym okresie eksploatacji, ostatnio borykał się z częstszymi problemami. trzy W tym roku teleskop został poddany przedłużonemu wyłączeniu z powodu problemów z oprogramowaniem.

Ale są potencjalnie dobre wieści związane z planowaną premierą Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba w grudniu. Teleskop Webba jest Prawie trzy razy większy niż Hubble. Został zaprojektowany tak, aby widzieć promienie podczerwone lub „termiczne” zamiast widzialnych długości fal, dzięki czemu może widzieć przez chmury i mgłę tych planet i mapować ciepło poniżej, rzucając światło, że tak powiem, na sposób funkcjonowania tych planet. W każdym razie przez chwilę, jeśli wszystko pójdzie dobrze – i Sprawy nie zawsze układały się dobrze Astronomowie mogą mieć dwa uzupełniające się sposoby zrozumienia, co się tam dzieje.

READ  SpaceX Cargo Dragon NASA wystrzelony na Stację Kosmiczną

To jest raport pogodowy z egzoplanet. Tam jest wietrznie i nie zapomnij założyć najsilniejszego kremu przeciwsłonecznego na Uranie.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top