Teraz, kiedy Chiny wylądowały na Marsie, jaki będzie następny krok misji?

Chiny weszły niedawno do historii dzięki udanemu lądowaniu statku kosmicznego na Marsie. Wydarzenie to stanowiło ważny krok w chińskim programie kosmicznym i zapoczątkowało nowe międzynarodowe wysiłki badawcze na Czerwonej Planecie.

Nowa chińska agencja informacyjna (Xinhua) ogłosiła lądowanie 15 maja, mówiąc: „Chiny po raz pierwszy zostawiły odcisk palca na powierzchni Marsa, co jest ważnym krokiem w eksploracji kosmosu w naszym kraju”.

Chiński program kosmiczny odniósł już wiele bezzałogowych sukcesów Misje na Księżyc. Ostatni statek kosmiczny w kraju, który tam wylądował, odniósł sukces Zbierz materiały Z powierzchni księżyca. Po raz pierwszy od ponad 40 lat jakikolwiek naród zebrał materiał księżycowy, aby sprowadzić go z powrotem na Ziemię.

Chiński statek kosmiczny Chang’e-5 zbiera próbki z Księżyca na Księżycu na tym opublikowanym zdjęciu dostarczonym przez Chińską Narodową Administrację Kosmiczną (CNSA) 3 grudnia 2020 r. (CNSA / Handout via REUTERS)

Jednak lądowanie statku kosmicznego na Marsie jest znacznie trudniejsze niż lądowanie na Księżycu. Pojazdy wymagają specjalnego wyposażenia chroniącego przed ekstremalnymi temperaturami marsjańskiej atmosfery. Statek kosmiczny wymaga również specjalnych pocisków, które spowalniają, i spadochronów do rozstawienia na czas, aby zapobiec jego awaryjnemu lądowaniu.

W przeszłości na Marsie było wiele lądowań. Jak dotąd tylko trzy kraje – Stany Zjednoczone, Chiny i Związek Radziecki – z powodzeniem wylądowały statkami kosmicznymi.

Stany Zjednoczone dokonały dziewięciu udanych lądowań na Marsie od 1976 roku. Obejmuje to ostatnie Zadanie W którym uczestniczy amerykańska agencja kosmiczna NASA Odkrywca WytrwałościAlbo łazikiem. Sonda kosmiczna ZSRR Mars 3 wylądowała bezpiecznie w 1971 roku. Ale ta misja zakończyła się kilka sekund później, gdy instrumenty sondy uległy awarii.

Obecnie na orbicie wokół Marsa znajdują się inne statki kosmiczne. Zjednoczone Emiraty Arabskie uruchomiły jeden i przybył w lutym. Plik Misja Emirates, aby zbadać Marsa Bada warunki atmosfery marsjańskiej z bardzo wysokiej orbity. Trzy inne statki kosmiczne na orbicie należą do Stanów Zjednoczonych, dwa z Europy i jeden z Indii.

Chiński statek kosmiczny Tianwen-1 – który zawiera orbiter, lądownik i statek – spędził siedem miesięcy w swojej podróży na Marsa. Wylądował na Utopia Planitia, dużym płaskim obszarze w północnej części planety.

Jego łazik, Zhurong, został nazwany na cześć chińskiego boga ognia. Sześciokołowy samochód zasilany energią słoneczną waży 240 kg, Xinhua wzmiankowany. Ma kilka kamer i innych narzędzi wykorzystujących radar. Laser Czujniki do pomiaru warunków pogodowych i sił magnetycznych.

Zhurong bada glebę i atmosferę na powierzchni planety. Podobnie jak łaziki NASA w przeszłości i teraźniejszości, będzie również szukać śladów starożytnego życia. W tym śnieg i inna woda Pod powierzchnią planety. Dane zebrane przez Zhuronga zostaną przesłane na Ziemię za pośrednictwem orbitera Tianwen-1. W zeszłym tygodniu Chiny opublikowały pierwsze zdjęcia łazika marsjańskiego.

Roberto Urosi jest planetologiem w Instytucie Radioastronomii w Bolonii we Włoszech. on jest Powiedzieć Natura Ważna część zadania może pomóc w potwierdzeniu wcześniejszych badań wskazujących na taką obecność Wieczna zmarzlina W okolicy Utopia Planitia.

Badania wykazały, że wieczna zmarzlina może ukrywać się tuż pod powierzchnią. Urosi powiedział, że sprzęt radarowy do wyszukiwania ziemi w łaziku może być w stanie wykryć oznaki wiecznej zmarzliny.

Znajomość głębokości wiecznej zmarzliny i poznanie jej powstawania może dostarczyć nowych informacji na temat ostatnich zmian klimatycznych na Marsie. Urosi dodał, że naukowcy próbują zrozumieć, co stało się ze starożytnymi wodami, które ich zdaniem pokryły powierzchnię.

Innowacyjny helikopter marsjański NASA można zobaczyć podczas swojego trzeciego lotu 25 kwietnia 2021 roku, widziany przez lewą kamerę nawigacyjną na pokładzie łazika marsjańskiego NASA.  (Zdjęcie: NASA / JPL-Caltech)

Innowacyjny helikopter marsjański NASA można zobaczyć podczas swojego trzeciego lotu 25 kwietnia 2021 roku, widziany przez lewą kamerę nawigacyjną na pokładzie łazika marsjańskiego NASA. (Zdjęcie: NASA / JPL-Caltech)

Administrator NASA Bill Nelson pochwalił udane lądowanie Chin na Marsie.

„ Wraz z rozwojem międzynarodowej społeczności naukowej robotycznych odkrywców na Marsie, Stany Zjednoczone i świat nie mogą się doczekać odkryć, których dokona Zhurong. Postępuje „Wiedza ludzkości o czerwonej planecie” – powiedział w swoim oświadczeniu. „Nie mogę się doczekać przyszłych międzynarodowych odkryć, które pomogą informować i rozwijać Możliwości Musimy wylądować na Marsie w ludzkich butach ”- dodał Nelson.

Jestem Brian Lynn.

Brian Lynn napisał tę historię dla VOA Learning English na podstawie raportów agencji Reuters, The Associated Press, Xinhua, Nature i NASA. Katie Weaver była redaktorką.

Chcemy poznać Twoją opinię. Napisz do nas w sekcji komentarzy i Odwiedź naszą stronę na Facebooku.

Test – Teraz, gdy Chiny wylądowały na Marsie, jaki jest następny krok misji?

Test - Teraz, gdy Chiny wylądowały na Marsie, jaki jest następny krok misji?

Rozpocznij test, aby znaleźć odpowiedź

__________________________________________________________

Słowa w tej historii

Zadanie – n. Lot samolotu lub statku kosmicznego w celu wykonania określonej misji

Wieczna zmarzlina N. Obszar ziemi trwale zamarznięty pod powierzchnią

Postępuje Piąty. Aby się rozwijać lub robić postępy

PotencjałN. Zdolność lub siła do zrobienia czegoś

READ  Oto najlepsze zdjęcia całkowitego zaćmienia słońca 8 kwietnia w Ameryce Północnej

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *