Trwa szóste masowe wymieranie różnorodności biologicznej na świecie

Muszle ślimaków lądowych z Rurutu (Wyspy Australijskie, Polinezja Francuska) – niedawno wymarły, zanim zostały zebrane i opisane naukowo. Źródło: O. Gargominy, A. Sartori

Pięć razy w historii życia na Ziemi miały miejsce masowe wymieranie bioróżnorodności spowodowane ekstremalnymi zjawiskami naturalnymi. Dziś wielu ekspertów ostrzega, że ​​trwa szósty kryzys masowego wymierania, tym razem spowodowany wyłącznie działalnością człowieka.

Niedawno w czasopiśmie opublikowano wyczerpującą ocenę dowodów na to trwające wydarzenie wymierania Recenzje biologiczne przez biologów z Uniwersytetu Hawajskiego w Manoa i Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu we Francji.

Powiedział Robert Coy, główny autor studium i profesora badań w UH Mānoa Pacific Biosciences Research Center w School of Earth and Ocean Science and Technology (SOEST). „To zaprzeczenie opiera się na wysoce stronniczej ocenie kryzysu, która koncentruje się na ssakach i ptakach, ignorując bezkręgowce, które oczywiście stanowią zdecydowaną większość bioróżnorodności”.

Ekstrapolując szacunki uzyskane od ślimaków lądowych i nagich ślimaków, Coe i współautorzy oszacowali, że od 1500 r. Ziemia mogła już stracić od 7,5 do 13% ze swoich dwóch milionów znanych gatunków — a to oszałamiające 150 000–3 260 000 gatunków.

„Włączenie bezkręgowców było kluczowym czynnikiem potwierdzającym, że rzeczywiście byliśmy świadkami początku szóstego masowego wymierania w historii Ziemi” – powiedział Coy.

Przykład siedliska ślimaka ziemnego

Siedlisko rodzimego ślimaka hawajskiego znajduje się w Pu’u Kukui, Maui. Źródło: Robert Coy

Jednak sytuacja nie wszędzie jest taka sama. Chociaż gatunki morskie stoją w obliczu poważnych zagrożeń, nie ma dowodów na to, że kryzys dotyka oceanów w takim samym stopniu, jak ląd. Na lądzie, typy wysp, takie jak te na Hawajach, są dotknięte bardziej niż kontynentalne. Tempo wymierania roślin wydaje się być niższe niż tempo wymierania dzikich zwierząt.

Niestety, wraz z zaprzeczaniem, że nauka zajmuje przyczółek we współczesnym społeczeństwie w wielu kwestiach, nowe badanie sugeruje, że niektórzy ludzie również zaprzeczają, że rozpoczęło się Szóste Wymieranie. Ponadto inni akceptują to jako nową i naturalną ścieżkę ewolucyjną, ponieważ ludzie są po prostu kolejnym gatunkiem, który odgrywa swoją naturalną rolę w historii Ziemi. Niektórzy twierdzą nawet, że bioróżnorodnością należy manipulować tylko dla dobra ludzkości – ale kto o tym decyduje?

READ  Chińskie badanie mówi, że wariant Omicron mógł pochodzić od myszy

„Ludzie są jedynym gatunkiem zdolnym do manipulowania biosferą na dużą skalę” – stwierdził Coy. „my Nie Po prostu kolejny gatunek, który ewoluuje w obliczu wpływów zewnętrznych. Z kolei jesteśmy jedynym gatunkiem, który ma świadomy wybór dotyczący naszej przyszłości i przyszłości bioróżnorodności Ziemi”.

Aby zwalczyć kryzys, udało się kilka inicjatyw na rzecz ochrony niektórych charyzmatycznych zwierząt. Ale te inicjatywy nie mogą być skierowane do wszystkich gatunków, ani nie mogą odwrócić ogólnego trendu wymierania gatunków. Jednak konieczne jest kontynuowanie tych wysiłków, wpajanie cudów natury i dokumentowanie bioróżnorodności, zanim ostatecznie zniknie.

„Pomimo retoryki o powadze kryzysu i pomimo istnienia rozwiązań naprawczych i zwracania na nie uwagi decydentów, widać wyraźnie, że brakuje woli politycznej” – powiedział Coy. „Zaprzeczanie kryzysowi, akceptowanie go bez reagowania, a nawet zachęcanie do niego, neguje wspólną odpowiedzialność ludzkości i przygotowuje Ziemię do kontynuowania smutnej ścieżki w kierunku szóstego masowego wyginięcia”.

Odniesienie: „Szóste masowe wymieranie: fakt, fikcja czy przypuszczenie?” Napisane przez Roberta H. Coya, Philipa Boucheta i Benoita Fontaine 10 stycznia 2022i Recenzje biologiczne.
DOI: 10.1111 / br.12816

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top