Twórca Sudoku Maki Kaji umiera w wieku 69 lat

styl życia

Ronald Usher ze Stamford Connecticut rozwiązuje swoją zagadkę w rundzie finałowej podczas Philadelphia Enquirer Sudoku Championship. Fot./Joseph Kaczmarek, Associated Press, teczka

Maki Kaji, twórca popularnej gry logicznej Sudoku, którego dzieło rozpowszechniało łamigłówki, nie żyje, poinformowała we wtorek jego japońska firma. Miał 69 lat i miał raka dróg żółciowych.

Kage, znany jako „Ojciec chrzestny Sudoku”, stworzył łamigłówkę, aby była łatwa dla dzieci i innych, którzy nie chcieli zbyt intensywnie myśleć. Jego nazwa składa się z japońskich znaków oznaczających „liczbę” i „nieparzyste”, a gracze umieszczają liczby od 1 do 9 w rzędach, kolumnach i blokach bez ich powtarzania.

Jak na ironię, dopiero w 2004 roku Sudoku stało się światowym hitem, po tym, jak fan z Nowej Zelandii, Wayne Gould, podchwycił je i opublikował w brytyjskiej gazecie The Times. Dwa lata później Japonia na nowo odkryła swoją własną tajemnicę jako „gyakuyunyu” lub „re-import”.

Kaji był dyrektorem generalnym swojej firmy puzzli, Nikoli Corporation, do lipca i zmarł 10 sierpnia w swoim domu w Mitaka, mieście w obszarze metropolitalnym Tokio.

Mackie podróżował do ponad 30 krajów, aby szerzyć radość z układania puzzli. Według Nicoli z Tokio turnieje sudoku przyciągnęły na przestrzeni lat około 200 milionów ludzi w 100 krajach.

Nikoli powiedział, że Sudoku było rejestrowane tylko w Japonii, co doprowadzało go do szaleństwa za granicą.

Maki Kaji, ojciec chrzestny Sudoku.  Zdjęcie/Nicoli, plik, przez AP
Maki Kaji, ojciec chrzestny Sudoku. Zdjęcie/Nicoli, plik, przez AP

„Kage-san wymyślił nazwę Sudoku i był kochany przez entuzjastów puzzli z całego świata. Jesteśmy z głębi serca wdzięczni za troskę, jaką okazaliście mu przez całe życie” – podała firma w oświadczeniu.

Pierwotnie Sudoku nazywało się „Suji-wa-Dokushin-ni-Kagiru”, co tłumaczy się jako „liczby powinny być nieparzyste, celibat”. W ostatnich latach Sudoku, uważane za najpopularniejszą łamigłówkę ołówkową na świecie, pojawiło się w wersjach cyfrowych.

READ  Książę Harry ujawnia, skąd wie, że wiadomości między nim a Karolem zostały ujawnione przez członków rodziny królewskiej

Urodzony na głównej północnej wyspie Hokkaido, Maki rozpoczął swój pierwszy magazyn z puzzlami w Japonii po opuszczeniu Keio University w Tokio. Założony przez Nikoli w 1983 roku, w tym samym czasie stworzył Sudoku.

Yoshinao Anbuko, który zastąpił Kajiego na stanowisku dyrektora generalnego Nikoli, powiedział, że Kaji łatwo nawiązywał przyjaźnie i miał „wyjątkowe i przerażające podejście do życia”.

„Naszą pracą jest podążanie za wizją i potencjałem Mackie” – powiedział Anbuku.

Nicoli dostarczyła oryginalne łamigłówki dla ponad 100 firm medialnych, z których 10 jest zagranicznych.

Urzędnik turniejowy obserwuje, jak uczestnicy rozwiązują swoje łamigłówki podczas turnieju Sudoku w Filadelfii.  Fot./Joseph Kaczmarek, Associated Press, teczka
Urzędnik turniejowy obserwuje, jak uczestnicy rozwiązują swoje łamigłówki podczas turnieju Sudoku w Filadelfii. Fot./Joseph Kaczmarek, Associated Press, teczka

Główna japońska gazeta Mainichi w swoim nekrologu przypisała Kaji’emu założenie sekcji puzzli w bibliotekach, a także wprowadzenie słowa „sudoku” do Oxford English Dictionary.

Kaji pozostawił żonę Naomi i dwie córki. Nabożeństwa pogrzebowe odbyły się w gronie bliskich członków rodziny. Nicoli organizuje osobne nabożeństwo żałobne, ale szczegóły nadal nie są określone. – AP

Tammy Lowe

„Ekspert Internetu. Introwertyk. Uzależniony od ulicy. Ewangelista kawy. Pisarz. Myśliciel. Miłośnicy skrajnej śpiączki. Wykładowca”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *