Tysiące kupujących pierwszy dom może mieć problemy ze zwiększonymi płatnościami odsetek

Istnieją obawy, że tysiące pierwszych nabywców domów może popaść w kłopoty finansowe z powodu rosnących oprocentowań kredytów hipotecznych, ponieważ Bank Rezerw próbuje walczyć z inflacją.

Wielu będzie płacić tysiące więcej każdego miesiąca za obsługę swoich kredytów hipotecznych.

Badania banków prywatnych, wydane dla Herold Nowej Zelandii Zgodnie z ustawą o oficjalnych informacjach uważa się, że prawie połowa (49 procent) osób, które kupiły swój pierwszy dom w zeszłym roku podczas szczytu rynku, może doświadczyć „presji usług”, jeśli stopy procentowe osiągną 6%.

Zaszkodziłoby to dziesiątkom tysięcy kupujących, którzy pożyczyli dług na historycznie niskie stopy procentowe i którzy teraz będą musieli zreformować swoje kredyty hipoteczne na znacznie wyższe stopy.

Pierwsi nabywcy domów pożyczyli w zeszłym roku 17,88 miliarda dolarów w ramach 32 493 oddzielnych pożyczek. Ta pożyczka była o około 8 miliardów dolarów wyższa niż w 2017 roku, kiedy pierwsi nabywcy domów pożyczyli 10 miliardów dolarów w ramach 23 702 pożyczek.

Gazeta Reserve Bank, wydana we wrześniu zeszłego roku, ostrzegała, że ​​ci ludzie mogą stawić czoła „stresowi usług”. Nie oznacza to, że kredytobiorca nie wywiąże się z płatności, ale zamiast tego mierzy liczbę osób, które będą musiały „gwałtownie zmniejszyć swoje wydatki na życie”, aby utrzymać się na szczycie kredytu hipotecznego.

Banki zazwyczaj testują, czy kredytobiorcy mogą nadal obsługiwać swoje kredyty hipoteczne o oprocentowaniu co najmniej 6 procent, zanim zaoferują im kredyt.

W niektórych bankach stopy procentowe są już o 6 proc. ANZ zareagowała na zeszłotygodniową oficjalną decyzję o stopach gotówkowych, podnosząc stopy pożyczkowe; Jego rekordowa dwuletnia stawka ryczałtowa wynosi obecnie 5,85 proc. Zarówno Kiwibank, jak i Westpac oferują dwuletnie stałe stawki powyżej 5 procent.

Broker kredytów hipotecznych Bruce Patten ostrzegł, że stawki „z pewnością mogą wynieść” nawet 6 procent.

READ  Nowa aplikacja Grocer pomaga kupującym Kiwi porównywać ceny artykułów spożywczych z różnych supermarketów

– Mam nadzieję, że nie – powiedział.

Ekonomista Infometryki, Brad Olsen, powiedział, że spodziewa się, że dwuletnie stopy procentowe ustabilizują się na poziomie zaledwie 6 procent.

„Jeżeli Bank Rezerw będzie rósł tak agresywnie, jak tego oczekujemy, możemy uniknąć dwuletniej stałej stopy procentowej na poziomie 6%” – powiedział Olsen.

W zeszłym tygodniu bank podniósł wskaźnik optycznego rozpoznawania znaków o 50 punktów bazowych do 1,50 — największy pojedynczy skok od 22 lat. Rynki spodziewają się kolejnego wzrostu o 50 punktów bazowych w maju, ale niekoniecznie przełoży się to na oprocentowanie kredytów hipotecznych, które już skorzystały na podwyżce.

„Jeśli zobaczymy stałą dwuletnią stopę na poziomie 6 procent, spodziewałbym się jej od końca 2022 do początku 2023 roku” – powiedział Olsen.

Zaznaczył, że dwuletnie stawki stałe rosły już szybciej niż stopa gotówkowa, co oznacza, że ​​banki już wyceniły zmiany.

„Szybszy wzrost dwuletniego wskaźnika oznacza, że ​​większe wzrosty OCR niekoniecznie podniosą dwuletni wskaźnik w stosunku jeden do jednego”, powiedział Olsen.

Z marcowego sondażu ekonomistów serwisu finansowego Bloomberg wynika, że ​​stopy procentowe wyniosłyby aż 5,5 procent.

Jedną z osób, które są na skraju zmagania się z wysokimi oprocentowaniem kredytów hipotecznych, jest Liam, syn Pattena, który w zeszłym roku kupił swój pierwszy dom w Pakuranga Heights.

Liam powiedział, że jest „trochę zaniepokojony” podniesieniem kosztów kredytu, gdy jego kadencja wygaśnie w przyszłym roku.

Szacuje, że jego roczne koszty pożyczki mogą wzrosnąć o dodatkowe 25 000 $ po wygaśnięciu jego kadencji.

Liam przekształcił swój garaż w dodatkowy pokój i przestrzeń życiową, w której mieszka, aby mógł wynająć dom.

Martwi się, że rosnące stopy procentowe i niestabilna gospodarka mogą utrudnić sprawę, i oszczędza pieniądze, aby poradzić sobie z rosnącymi kosztami, ale nie jest pewien, czy te oszczędności wystarczą.

READ  Sprzedaż Barfoot & Thompson biła nowe rekordy: „Kupujący nie odstraszyli” — Thompson

„Jeśli oszczędzasz 100 USD tygodniowo przez rok, to jest 5200 USD — więc [$25,000] – Ogromna dodatkowa kwota – powiedział Liam.

Rząd twierdzi, że stopy procentowe są nadal na historycznie najniższym poziomie – niższym niż w momencie objęcia urzędu.

Ale ilość pieniędzy, które wcześni nabywcy domów pożyczyli, aby wejść na rynek, wzrosła. Według danych Reserve Bank, średni pierwszy kredyt hipoteczny wyniósł w 2017 roku 434 782 USD. W zeszłym roku było to 547 800 USD.

Przełożyłoby się to na znaczną różnicę w refundacji. Pierwszy nabywca domu w Oakland mógł w zeszłym roku pożyczyć 750 000 dolarów, na 2,6 procent. Jeśli oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi 6 procent, koszt kredytu hipotecznego wynosi ponad 1500 USD miesięcznie — łącznie około 4500 USD miesięcznie.

Bruce Patten powiedział, że gdziekolwiek spadną ceny, będzie ból.

„Będą ludzie, którzy będą musieli sprzedawać i sprzedawać”.

Dodał, że niektórzy z wcześniejszych nabywców domów, którzy musieli sprzedawać, „otrzymywali w tym czasie również 30 proc. zysków kapitałowych”.

„Mogą zarobić trochę pieniędzy, ale będą musieli zmniejszyć”.

Patten powiedział, że banki mogą mieć pytania, na które trzeba odpowiedzieć, jeśli oprocentowanie kredytów hipotecznych osiągnie 6 procent.

„Myślę, że obecnie bardzo się oddalają”, powiedział Patten, zauważając, że banki mogą dostosować swoje marże na niektórych stopach, aby zmniejszyć ból.

Narodowy rzecznik mieszkaniowy Chris Bishop powiedział, że pierwsi nabywcy domów odczuli skutki inflacji na ich kredyty hipoteczne.

„Musieli kupować na rynku mieszkaniowym, gdzie ceny gwałtownie wzrosły wraz z zatrudnieniem, a teraz stoją w obliczu znacznego wzrostu kosztów odsetek, ponieważ Bank Rezerw próbuje kontrolować inflację”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top