UE gotowa do zatwierdzenia polskiego rządowego funduszu naprawczego pomimo obaw sądowych | Polska

UE gotowa do zatwierdzenia polskiego rządowego funduszu naprawczego pomimo obaw sądowych |  Polska

The Komisja Europejska Rząd jest gotowy zatwierdzić długo opóźniony plan ratunkowy dla Polski, przezwyciężając obawy, że Warszawa wprowadza kosmetyczne zmiany w mocno krytykowanych ramach prawnych, aby otworzyć pieniądze UE.

Przewodniczący Komisji, Ursula van der LeyenOczekuje się, że porozumienie ma zostać podpisane w Warszawie w czwartek, chociaż Polska będzie musiała rozpocząć dalsze reformy sądownictwa, aby uzyskać dostęp do 36 36 miliardów (30,68 miliardów funtów) w postaci dotacji i pożyczek windykacyjnych.

Decyzja to ważny moment w sześcioletniej wojnie o niepodległość Polski Inne kontrowersje pozostają otwarte.

Polski rządowy plan naprawczy utknął w martwym punkcie na miesiące, ponieważ jej prawicowy nacjonalistyczny rząd odmówił złagodzenia kontroli nad sądownictwem i podniósł czerwoną flagę nad zmianami w praworządności. W październiku ubiegłego roku van der Leyen postawił trzy warunki uwolnienia środków: usunięcie a Pokój regulacyjny Sędziom Sądu Najwyższego RP; Zmiana systemu sądownictwa; Zgodnie z obowiązującymi przepisami sędziowie w zawieszeniu muszą zostać przywróceni do pracy.

Sezm, polska izba niższa, głosowała w zeszłym tygodniu Atakuj izbę dyscyplinarną Sądu Najwyższego, ma nadzieję, że ruch Warszawy otworzy fundusze. Eksperci prawni i partie opozycyjne twierdzą, że prawo nie zaszło wystarczająco daleko. Projekt ustawy „zawiera kosmetyczne zmiany” i nie spełnia oczekiwań ustalonych na październik 2021 r. [commission],” On to powiedział List otwarty do Van der Leyen W tym tygodniu została podpisana przez 11 grup prawniczych i praw człowieka, w tym Polskie Stowarzyszenie Sądownictwa.

Komisje ostrzegają, że projekt ustawy nie gwarantuje ponownego zatrudnienia „sędziów, którzy zostali bezprawnie zawieszeni przez izbę dyscyplinarną”, ale wprowadza praktykę rozpatrywania ich spraw „co nie gwarantuje niezależnego i bezstronnego werdyktu”.

W liście czytamy dalej: „W rezultacie sędziowie, którzy we wszystkich relacjach zachowali się jak najbardziej szanowani, narażali swoje życie i narażali się na represje i prześladowania. [the EU treaty]Teraz musi zostać poddana upokarzającej procedurze przed organizacją powołaną w ten sam wadliwy sposób.

READ  Corning otwiera fabrykę światłowodów w Polsce

Zapisz się na pierwszą edycję naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – BST co tydzień o 7 rano

Trzej zastępcy komisarzy – Franz Timmermans, Věra Jourová i Margrethe Vestager – niechętnie zaakceptowali plan Polski, ale nie spodziewali się sprzeciwu Von der Leyen, gdy czołowi urzędnicy UE spotkali się w środę.

Komisja chce zakończyć spór z Polską, wiernym sojusznikiem Ukrainy, która ukrywa 3,6 mln osób wysiedlonych w wyniku wojny z Rosją.

Źródła UE twierdzą, że zatwierdzenie planu naprawczego, który zawiera środki mające pomóc Ukraińcom na polskim rynku pracy, nie oznacza dawania pieniędzy.

Urzędnik UE powiedział: „Nie jest w porządku powiedzieć „pieniądze dla Polski”.

Pod koniec czerwca lub na początku lipca komisja zdecyduje, czy Polska zrobiła wystarczająco dużo, by sprostać trzem kamieniom milowym van der Leyena i otworzyć pieniądze.

Krytycy oskarżyli już komisję o niepotrzebne ustępstwa. Jeśli polski rząd powie, że jest w trakcie ponownego zatrudniania zawieszonych sędziów, Bruksela będzie gotowa uwolnić miliardy w odzyskaniu, nie czekając na ich powrót na swoje stanowiska.

Anna Wozniacki z Instytutu Demokratycznego Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego powiedziała: „Dawanie polskiemu rządowi więcej czasu i przestrzeni na ten proces to niepotrzebne ustępstwo”. Obrońcy praworządności „Obrońca kontraktów” w swoich działaniach.

Wójcik określił ustawę uchwaloną w Sejmie jako zasłonę dymną, co zmieniło nazwę organizacji zajmującej się sprawami regulacyjnymi.

„Nie odnosi się to do głównego problemu procesu powoływania sędziów w Polsce, który rodzi pytania o ich niezawisłość w stosunku do prawa UE i europejskich standardów konwencji: Krajowa Rada Sądownictwa, organ upolityczniony, jest ważna w rekomendowaniu, kto może być sędzia w Polsce” – powiedział Wójcic.

„To nie jest dowód na nagłą zmianę rządu i powrót do wartości demokratycznych w Polsce. To jest próba rozegrania długiej gry, jak ja, jeśli możesz, i postarania się o jak najwięcej euro przed wyborami.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *