Ujawniło, które przedmieścia borykają się z największą presją na kredyty hipoteczne

Ujawniło, które przedmieścia borykają się z największą presją na kredyty hipoteczne

Problemy z kredytami hipotecznymi mogą narastać w całym kraju wraz ze wzrostem stóp procentowych, ale ich skutki nie są jednakowo odczuwalne.

Dane Centrix pokazują, że we wrześniu 1,25% kredytów mieszkaniowych było przeterminowanych, co oznacza wzrost o 23% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jednak po rozłożeniu liczby pokazują, że niektóre obszary cierpią bardziej niż inne.

Agencja kredytowa Centric podała, że ​​wśród przedmieść Auckland największą presję odczuwano w Otara, gdzie zaległych kredytów było 5,56 proc.

Na kolejnych miejscach uplasowały się Vafuna i Manukau z 3,98%. Za nimi znajdowały się Clendon Park i Manurewa East.

W ujęciu regionalnym władzą regionalną o najwyższym odsetku przeterminowanych kredytów wynoszącym 2,55% była Opotiki. Na drugim miejscu znalazło się South Taranaki z udziałem 2,53%.

Region Dalekiej Północy znalazł się na trzecim miejscu z 2,47%.

Keith McLaughlin, dyrektor zarządzający Centrix, powiedział, że w kraju istnieją obecnie „dwie gospodarki”.

„Są tacy, którzy niedawno zaciągnęli kredyty hipoteczne o niskim oprocentowaniu, którzy zaciągnęli dość duże kredyty hipoteczne, lub najemcy dotknięci wzrostem stóp procentowych, dla których jest to obecnie bardzo trudne.

„Wtedy mamy drugą stronę równania: ludzie, którzy spłacili lub spłacili kredyt hipoteczny, a może mają pieniądze na koncie i myślą, że świat wcale nie jest taki zły. To ludzie, którzy wsiadają do samolotów i wyjeżdżają za granicę na wakacje. Inni naprawdę borykają się z kosztami życia, ponieważ ich dochody do dyspozycji są znacznie mniejsze”.

Uttara to jeden z obszarów najbardziej dotkniętych stresem związanym z kredytami hipotecznymi.

Lawrence Smith / Rzeczy

Uttara to jeden z obszarów najbardziej dotkniętych stresem związanym z kredytami hipotecznymi.

Stwierdził, że godne uwagi jest to, że niektórzy ludzie twierdzili, że już borykają się z problemami, podczas gdy inni mówili jedynie o cięciu wydatków uznaniowych. „Ale nie stoją pod ścianą jak ludzie, którzy naprawdę walczą”.

Powiedział, że nowi nabywcy dotkną niektóre przedmieścia południowego Auckland.

READ  Covid-19: niepokojące miejsca epidemii Delta – 17 października

Powiedział, że inwestorzy będą pod mniejszą presją, ponieważ przerzucą wyższe koszty odsetek na najemców w postaci wyższych czynszów, ale będzie to miało wpływ na najemców.

„Jeśli spojrzeć na inne obszary, zaległości w dostawie prądu są najwyższe od dłuższego czasu – rachunki za energię nie są uznaniowe, trzeba to płacić, czy się tego chce, czy nie. To sygnał ostrzegawczy, że budżety gospodarstw domowych są już wyczerpane presja… Pokazuje, kto ma, a kto nie.” Mają. Istnieje zupełnie nowa grupa demograficzna, która ma z tym trudności.

„Chociaż stopy procentowe nie są tak wysokie jak wiele lat temu, to szybki ich wzrost zaskoczył ludzi”.

Nick Goodall, szef działu badań w Corelogic, powiedział, że obszary doświadczające największej presji są zazwyczaj bardzo małe i charakteryzują się niskimi cenami.

„Mogą mieć słabsze rynki pracy, wyższą stopę bezrobocia, a co za tym idzie większe trudności z zarządzaniem rosnącymi spłatami kredytów hipotecznych.

„Mogą do nich należeć także osoby, które włożyły znaczny wysiłek, aby wejść na rynek, ponieważ ich ceny są na ogół niższe niż w innych obszarach, a zatem przy niższych stopach procentowych, które mogły umożliwić wejście na rynek gospodarstwom domowym generalnie o niższych dochodach, które obecnie borykają się z trudnościami trochę więcej niż inne kohorty. Może to być podobne w przypadku poniższych przedmieść Auckland, z których większość znajduje się w Manukau i jest tańsza niż reszta miasta.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *