Ukraiński DTEK kontynuuje działania UE, kupując polski projekt magazynowania baterii

Ukraiński DTEK kontynuuje działania UE, kupując polski projekt magazynowania baterii

Pierwsza duża inwestycja infrastrukturalna DTEK w Polsce jest kluczowym elementem planu firmy mającego na celu utworzenie paneuropejskiego systemu energetycznego łączącego Ukrainę i Unię Europejską.

DTEK, największa prywatna firma energetyczna na Ukrainie, w ostatnich miesiącach wspólnie podejmowała wysiłki mające na celu zwiększenie swojej obecności w UE, wchodząc w tym tygodniu na polski rynek odnawialnych źródeł energii dzięki wspieranemu przez UE przejęciu przez DTEK największego w Polsce projektu magazynowania baterii. Spółka zależna zajmująca się energią odnawialną, TRI.

27 marca DRI podpisało ostateczną wiążącą umowę zakupu udziałów z polską spółką Columbus Energy, która da jej prawo do budowy magazynu akumulatorowego o mocy 133 MW w południowej Polsce, pod warunkiem uzyskania pozwolenia.Transakcja jest pierwszą dużą inwestycją infrastrukturalną DTEK w Polsce i kluczowym elementem planu firmy dotyczącego stworzenia paneuropejskiego systemu energetycznego jednoczącego Ukrainę i Unię Europejską.

Celem DTEK jest zbudowanie portfela projektów w zakresie energii odnawialnej o mocy 5 GW w Europie do 2030 roku za pośrednictwem DRI.

Według Maksyma Tymczenki, dyrektora generalnego DTEK, transakcja jest ekscytującym momentem w realizacji europejskich ambicji wyjścia poza paliwa kopalne.

„Ten projekt nie tylko zapewni Polsce istotną elastyczność na drodze do odnawialnej przyszłości, ale będzie także ważnym przypadkiem testowym dla Europy Środkowo-Wschodniej, pokazującym, w jaki sposób można z powodzeniem wykorzystać magazynowanie baterii” – mówi.

„Inwestycja DTEK w kraju to ważny krok w kierunku integracji systemów energetycznych Ukrainy i Polski”.

Magazynowanie baterii to ważna technologia przyspieszająca dekarbonizację poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności systemu.

Obecnie Polska bilansuje 30 GW energii pochodzącej z węgla, węgla brunatnego i gazu ziemnego, w związku z coraz większym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii i przejściem z generacji scentralizowanej na rozproszoną.

Magazyn akumulatorów jest dobrze wyposażony, aby zapewnić działanie sieci, zapewnić solidną wydajność systemu i uzupełnić nieciągłość energii odnawialnej.

READ  TikTok zamienia „Polskę” Lil Yachty w hymn narodowy

„Wspaniale jest widzieć, jak międzynarodowe firmy energetyczne, takie jak DTEK, inwestują w polski rynek magazynów akumulatorowych” – mówi Krzysztof Kochanowski, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Generalny PIME, największego stowarzyszenia branży magazynowania energii w Polsce.

„Polska jest liderem w Unii Europejskiej w produkcji baterii i ogniw akumulatorowych, a w ciągu najbliższych pięciu lat będzie liderem w budowie magazynów energii wykorzystujących technologię akumulatorową. Budowa tego nowego obiektu z pewnością przyczyni się do naszych wysiłków kraju” – powiedział.

Nie ma wojny w zwiększanie mocy odnawialnych

Dzięki temu przejęciu Grupa DTEK jest jedną z pierwszych firm rozwijających tę technologię w Polsce.

DRI spodziewa się sfinalizować umowę z Columbusem w nadchodzących miesiącach i wylądować na miejscu w czwartym kwartale 2024 r.

Projekt, wygrywając aukcję rynku mocy 2022 organizowaną przez PSE, polskiego operatora systemu przesyłowego, zobowiązał się do dostarczania mocy energetycznych na polski rynek przez 17 lat, począwszy od 2027 roku.

Grupa DTEK zdobyła już doświadczenie w technologii akumulatorów dzięki swojemu pilotażowemu projektowi w Enerhodar na Ukrainie, uruchomionemu w 2021 roku.

DTEK to także największy na Ukrainie inwestor w OZE, który w zeszłym roku zakończył budowę pierwszego etapu farmy wiatrowej Dylikulska na wybrzeżu Morza Czarnego – pierwszego na świecie projektu wiatrowego zbudowanego w czasie wojny.

Na szczycie klimatycznym COP28 DTEK ujawnił plany czterokrotnego zwiększenia wielkości farmy wiatrowej we współpracy z producentem turbin Vestas.

W styczniu spółka zależna DTEK, DRI, rozpoczęła realizację swoich pierwszych projektów: farmy wiatrowej Ruginoasa o mocy 60 MW i farmy słonecznej Glodeni o mocy 53 MW w Rumunii.

DRI posiada także znaczny portfel przyszłych projektów realizowanych w Rumunii, Włoszech i Chorwacji.

Dobre dla Ukrainy, dobre dla UE

Integracja Ukrainy z infrastrukturą energetyczną UE to nie tylko przedsięwzięcie biznesowe; To znaczący krok w kierunku zrównoważonej i bezpiecznej przyszłości energetycznej Europy.

READ  Polska burzy cztery pomniki Armii Czerwonej

Posunięcie DTEK podkreśla zatem pilną potrzebę dywersyfikacji źródeł energii i przejścia na energię odnawialną na całym kontynencie. Celem projektu jest stawienie czoła nieodłącznym wyzwaniom związanym z energią odnawialną, takim jak nieciągłość, oraz zapewnienie niezawodnych i elastycznych dostaw energii poprzez opracowanie technologii magazynowania baterii.

Ponadto stanowi ważny pomost między Europą Wschodnią i Zachodnią, wspierając niezależność energetyczną, zmniejszając zależność od paliw kopalnych i promując stabilność geopolityczną w regionie.

W miarę jak Europa zmierza w stronę bardziej ekologicznej przyszłości, włączenie Ukrainy do swojej strategii energetycznej ma kluczowe znaczenie nie tylko ze względu na korzyści dla środowiska, ale także z punktu widzenia integracji politycznej i gospodarczej kontynentu.

Takie inicjatywy, w tym pionierska inwestycja w Polsce, ilustrują wymierne korzyści płynące z transgranicznej współpracy energetycznej, stanowią precedens dla przyszłych inwestycji i wzmacniają znaczenie zjednoczonego europejskiego podejścia do rozwoju energetyki odnawialnej.


Fotograf Walenty Czerniecki W tym dniu Usuń rozpryski


W przeciwieństwie do wielu serwisów informacyjnych i informacyjnych, Wschodząca Europa Czytanie za darmo, zawsze tak będzie. Nie ma tu żadnej ściany płatnej. Jesteśmy niezależni i nie jesteśmy powiązani ani reprezentowani przez żadną partię polityczną ani podmiot komercyjny. Chcemy tego, co najlepsze dla rozwijającej się Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym niesamowitym regionie.

Możesz przyczynić się Tutaj. Dzięki.


Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *