Uważaj na pokazy zorzy na żywo: mówią naukowcy

Uważaj na pokazy zorzy na żywo: mówią naukowcy

Według nowego badania naukowcy muszą przewidzieć „wstrząsy planetarne”, które bezpośrednio uderzają w pole magnetyczne Ziemi, aby chronić każdą infrastrukturę przewodzącą prąd elektryczny. opublikowany dziś w Granice astronomii i nauk o kosmosie.

Spektakularne pokazy zielonych, czerwonych, fioletowych i niebieskich zórz polarnych – takie jak globalna burza geomagnetyczna 10 maja – mogą oznaczać docierające do Ziemi potężne prądy, które mogą uszkodzić linie przesyłowe energii, rurociągi naftowe i gazowe, linie kolejowe i kable podmorskie.

Wstrząsy planetarne

Wstrząs planetarny — który może prowadzić do pięknego oglądania zorzy polarnej i południowej — to zaburzenie wiatru słonecznego. Są one spowodowane koronalnymi wyrzutami masy ze Słońca. CME to chmura pól magnetycznych i naładowanych cząstek ze Słońca wypływająca w przestrzeń kosmiczną z prędkością dochodzącą do 3000 kilometrów na sekundę.

Zakłócenie to powoduje kompresję ochronnej bańki magnetycznej Ziemi, co często prowadzi do pojawienia się zorzy polarnej. Jednak według badań kluczem do siły prądów jest kąt oddziaływania wstrząsów międzyplanetarnych.

Jest to ważne, ponieważ wpływy planet są częstsze podczas maksymalnej aktywności słonecznej, co zdaniem naukowców ma miejsce obecnie.

Prądy wywołane polem magnetycznym Ziemi mogą uszkodzić infrastrukturę przewodzącą prąd. Im silniejszy szok planetarny, tym silniejsze prądy i zorza polarna. Jeśli naukowcy będą w stanie przewidzieć, że kolejne uderzenie planety będzie bezpośrednie, a nie krótkotrwałe, pomoże to chronić infrastrukturę przed uderzeniem – twierdzą naukowcy.

Wyższe szczyty

Badanie wykazało, że wstrząsy uderzające w Ziemię bezpośrednio, a nie pod kątem, indukują najsilniejsze prądy indukowane geomagnetycznie. Korzystając z bazy danych dotyczącej uderzeń międzyplanetarnych i porównując ją z odczytami prądów indukowanych geomagnetycznie z rurociągu gazu ziemnego w Mantsala w Finlandii – w „strefie zorzy polarnej” – naukowcy odkryli, że uderzenia czołowe powodują wyższe wartości szczytowe prądów indukowanych geomagnetycznie. Dzieje się tak dlatego, że wywiera większy nacisk na pole magnetyczne.

Naukowcy odkryli również, że najintensywniejsze szczyty wystąpiły około „północy magnetycznej”, czyli pory nocy (około północy czasu lokalnego), kiedy Biegun Północny leży pomiędzy Słońcem a Mantsalą po nocnej stronie Ziemi.

Klimat kosmiczny

„Zorza polarna i prądy indukowane geomagnetycznie są spowodowane czynnikami podobnymi do pogody kosmicznej”. Powiedział „Pogoda kosmiczna to przepływ naładowanych cząstek ze Słońca – wiatru słonecznego” – mówi dr Denny Oliveira z NASA Goddard Space Flight Center i główny autor badania. „Zorza polarna to wizualne ostrzeżenie, które może generować prąd elektryczny w przestrzeni kosmicznej te indukowane prądy.” Geomagnetycznie na Ziemi.

Szczególnie intensywny był pokaz zorzy polarnej 10 maja. Zorza polarna pojawia się jako owal wokół obszarów polarnych, ale tego dnia pojawienie się kilku koronalnych wyrzutów masy spowodowało rozszerzenie owalu. „Strefa zorzy polarnej może dramatycznie się rozszerzyć podczas intensywnych burz geomagnetycznych” – powiedziała Oliveira. „Zwykle jej południowa granica znajduje się na wysokości około 70 stopni szerokości geograficznej, ale podczas ekstremalnych wydarzeń może spaść do 40 stopni lub nawet dalej, co z pewnością miało miejsce w maju. Burza 2024 – najbardziej intensywna burza w ciągu ostatnich dwóch dekad.”

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

Odbierz moje książki Obserwowanie gwiazd w 2024 roku, Program obserwacji gwiazd dla początkującychI Kiedy nastąpi następne zaćmienie?

READ  Zaskakujące odkrycie w Wielkim Jeziorze Słonym może mieć niekorzystne skutki dla zdrowia

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *