W 2022 r. Marsa nawiedziło największe trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano. Oto dlaczego. Alarm naukowy

W 2022 r. Marsa nawiedziło największe trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano. Oto dlaczego.  Alarm naukowy

Okazuje się, że źródło gigantycznego trzęsienia ziemi na Marsie było wielką niespodzianką.

Według międzynarodowego zespołu kierowanego przez fizyka planetarnego Benjamina Fernando z Uniwersytetu Oksfordzkiego w trzęsieniu ziemi, wykrytym przez łazik InSight należącym do NASA 4 maja 2022 r. i mającym siłę 4,7 w skali Richtera, było wynikiem ogromnej aktywności tektonicznej w skorupie marsjańskiej. Wielka Brytania. .

Jest to nieoczekiwane, ponieważ Mars nie ma płyt tektonicznych. Ale drugi główny kandydat na źródło trzęsienia, uderzenie gigantycznego meteorytu, okazał się ślepym zaułkiem.

„Nadal wierzymy, że Mars nie ma obecnie żadnych aktywnych płyt tektonicznych, więc zdarzenie to było prawdopodobnie spowodowane spadkiem ciśnienia w skorupie marsjańskiej”. Fernando wyjaśnia.

„Te ciśnienia są wynikiem miliardów lat ewolucji, w tym ochłodzenia i kurczenia się w różnych częściach planety w różnym tempie”.

InSight spędził cztery lata na Marsie, obserwując wnętrze samolotu, zanim pod koniec 2022 roku wypuścił ducha.

W tym okresie monitorowano setki trzęsień ziemi i trzęsień ziemi. I tak, niektóre z nich powstały w wyniku zderzenia skał kosmicznych z powierzchnią Marsa. Inne trzęsienia ziemi zostały powiązane z aktywnością magmy, co pokazało, że Czerwona Planeta nie jest tak martwa w środku, jak sądziliśmy.

Fernando i jego koledzy chcieli dotrzeć do podłoża największego trzęsienia ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrował InSight, S1222a: Czy powstało ono wewnętrznie czy zewnętrznie?

Dane sejsmiczne wyglądały podobnie do wcześniej zidentyfikowanych zdarzeń uderzeniowych, dlatego badacze skoordynowali masowy międzynarodowy wysiłek, angażując globalne agencje kosmiczne posiadające satelity krążące wokół Marsa.

Spektrogram trzęsienia ziemi na Marsie S1222a, zarejestrowanego 4 maja 2022 r. (NASA/JPL-Caltech/ETH Zurych)

Inne trzęsienia ziemi zostały powiązane z nowymi, łatwymi do zidentyfikowania kraterami i strefami wybuchów. Zatem jeśli S1222a powstał w wyniku uderzenia, pozostawione przez niego obszary kraterów i eksplozji powinny być duże i łatwe do wykrycia.

Uważa się, że jest to pierwsza w historii skoordynowana koordynacja wszystkich misji na orbicie Marsa, a planetę zbadały satelity obsługiwane przez Europejską Agencję Kosmiczną, Chińską Narodową Agencję Kosmiczną, Indyjską Organizację Badań Kosmicznych i Agencję Kosmiczną Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Powierzchnia Marsa, używając różnych zestawów instrumentów do poszukiwania nowej blizny wystarczająco dużej, aby mogła być źródłem S1222a.

READ  Czy mam alergie lub COVID-19?

Poszukiwania nic takiego nie dały. Naukowcy odkryli jedno główne wyjaśnienie: ruch tektoniczny. Sugeruje to, że Mars jest prawdopodobnie bardziej aktywny sejsmicznie, niż nam się wydawało.

Niestety łazik InSight nie jest już w stanie prowadzić dalszych badań, chociaż zebrane już dane dadzą naukowcom materiał do przemyśleń na nadchodzące lata, a przyszłe misje i badania marsjańskie mogą pomóc odpowiedzieć na niektóre pytania wynikające z tego nowego odkrycia.

„Nadal nie do końca rozumiemy, dlaczego w niektórych częściach planety wydaje się, że panuje wyższe ciśnienie niż w innych, ale takie wyniki pomagają nam w dalszych badaniach”. Mówi Fernando.

„Pewnego dnia te informacje mogą pomóc nam zrozumieć, gdzie na Marsie ludzie mogliby bezpiecznie mieszkać, a czego warto unikać!”

Badanie opublikowano w Listy z badań geofizycznych.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *