W Australii Południowej znaleziono rzadką skamieniałość 25-milionowego sępa, który polował na koale

Nowo odkryty gatunek, Archaehierax sylvestris, jest jednym z najstarszych na świecie ptaków drapieżnych podobnych do orła, wynika z badań opublikowanych w poniedziałek w recenzowanym czasopiśmie Historical Biology Journal. Paleontolodzy z Uniwersytetu Flindersa w Adelajdzie odkryli skamieliny w marcu 2016 roku na odległej stacji hodowli bydła podczas ekspedycji badawczej w jeziorze Binba w Australii Południowej.

Badanie wykazało, że sęp Archaehierax jest największym znanym sępem, który żył w Australii w okresie oligocenu, którego początki sięgają około 33,9 do 23 milionów lat temu. Był mniejszy i bardziej zwinny niż orzeł klino-ogon, który jest największym ptakiem drapieżnym Australii. Muzeum Australii Zachodniej.

Przy stopie około 15 cm (6 cali) orzeł miałby zdolność chwytania dużej zdobyczy. W badaniu stwierdzono, że naukowcy stwierdzili, że polowaliby na wymarły gatunek koali, który był mniej więcej tej samej wielkości co dzisiejsi, a także na oposy i inne zwierzęta na drzewach.

„Największe drapieżniki torbacze w tamtym czasie były wielkości małego psa lub dużego kota, więc Archaehierax z pewnością rządził grzędą” – powiedziała w oświadczeniu autorka badania Eileen Mather i kandydatka na podoktorankę na Flinders University.

Częściowy szkielet skamieniałości składa się z 63 kości, co czyni Archaehierax sylvestris jednym z najlepiej zachowanych gatunków występujących wokół jeziora Pinpa. Mather powiedział, że kompletność szkieletu pozwoliła naukowcom określić, gdzie zmieściłoby się drzewo genealogiczne orła.

„Wykazują szereg cech niespotykanych wśród współczesnych jastrzębi i sępów” – powiedziała. „Wygląda na to, że była to jego wyjątkowa gałąź Rodziny Orłów”.

Skamieniałe kości ujawniają, że skrzydła tego gatunku były krótkie jak na swój rozmiar, co czyniło go niezwykle zwrotnym i pozwalał mu unikać drzew podczas polowania. Jej nogi były stosunkowo długie, co dałoby jej duży zasięg.

Naukowcy nie wyjaśnili, dlaczego i kiedy gatunek wyginął.

READ  W końcu wiemy, dlaczego niektóre z najstarszych galaktyk przestały się formować 12 miliardów lat temu

Środowisko australijskie w okresie oligocenu było znacząco inne niż obecnie. Badanie wykazało, że jezioro Binpa, w którym znaleziono skamieliny, było niegdyś bujnym ekosystemem pokrytym drzewami i lasami. Dziś jest jałowa, sucha i opustoszała.

Trevor Worthy, adiunkt na Flinders University i współautor badania, powiedział w oświadczeniu, że rzadko można znaleźć choćby jedną kość skamieniałego orła. Mather dodał, że jest to prawdopodobnie spowodowane wieloma przyczynami, w tym tym, że kości ptaków mogą być bardzo kruche, co ułatwia ich złamanie.

„Posiadanie większości szkieletu jest bardzo ekscytujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego wiek” – powiedział Worthy.

Na przestrzeni lat naukowcy dokonali w Australii wielu odkryć kopalnych, podkreślając różnorodność gatunków, które wędrowały po Ziemi eony temu.

Niedawno naukowcy odkryli, że był kiedyś Rodzaje latającego „smoka” który wzniósł się ponad Australią 105 milionów lat temu. Naukowcy opisali pterozaura jako „przerażającą bestię”, która żywiła się młodymi dinozaurami. w czerwcu, Naukowcy potwierdzili Odkrycie w 2007 roku skamieniałego szkieletu w Queensland było największym dinozaurem w Australii. Dinozaur, nazywany „Cooper”, miał około dwóch pięter i był długości boiska do koszykówki.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top