W czwartek SpaceX rozpoczyna trzeci test swojej rakiety Starship

W czwartek SpaceX rozpoczyna trzeci test swojej rakiety Starship

SpaceX zamierza w czwartek wystrzelić swoją masywną rakietę Starship podczas trzeciego lotu testowego, co, jeśli się powiedzie, może zwiększyć ambicje NASA w zakresie powrotu astronautów na Księżyc i przekształcenia przemysłu komercyjnych lotów kosmicznych.

Wystrzelenie nastąpi z poligonu testowego Starbase SpaceX w Boca Chica w Teksasie. Oczekuje się, że start nastąpi około godziny 8:00 czasu wschodniego, ale termin jest niepewny, a firma podała na swojej stronie internetowej, że „harmonogram jest dynamiczny i prawdopodobnie ulegnie zmianie”.

Federalna Administracja Lotnicza wydała 8 marca licencję na lot testowy, stwierdzając, że SpaceX „spełnił wszystkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska, polityki i odpowiedzialności finansowej”.

Będzie to trzeci start rakiety o długości prawie 400 stóp. Pierwszy lot rakiety w kwietniu ubiegłego roku zakończył się ognistą eksplozją kilka minut po starcie. Podczas drugiego startu statku Starship w listopadzie osiągnięto kilka kluczowych kamieni milowych, w tym oddzielenie wzmacniacza pierwszego stopnia, znanego jako Super Heavy, od statku kosmicznego górnego stopnia statku Starship, ale ostatecznie firma straciła kontakt z pojazdem.

SpaceX twierdzi, że trzeci lot testowy będzie obejmował „szereg ambitnych celów”, które opierają się na wnioskach wyciągniętych z poprzednich lotów. Celem firmy jest na przykład uruchomienie jednego z silników Raptor statku Starship w przestrzeni kosmicznej, otwarcie i zamknięcie drzwi ładunkowych pojazdu oraz przelanie paliwa pomiędzy dwoma zbiornikami statku Starship na orbicie. Wreszcie SpaceX ma także nadzieję zademonstrować zdolność statku kosmicznego do kontrolowanego ponownego wejścia w atmosferę ziemską przed wylądowaniem na Oceanie Indyjskim.

Każda demonstracja technologii będzie kluczem do przyszłych misji na Księżyc i dalej.

Oczekuje się, że statek kosmiczny odegra ważną rolę w wysiłkach NASA zmierzających do powrotu na Księżyc. Statek kosmiczny został wybrany przez agencję do transportu astronautów na powierzchnię Księżyca podczas zbliżającej się misji Artemis III, która mogłaby wystartować w 2026 roku.

READ  Naukowcy ujawniają, skąd tak naprawdę pochodzi większość infekcji „szpitalnych”: ScienceAlert

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *