W końcowej ocenie Banku Rezerw przed wyborami OCR utrzymał 5,5%.

W końcowej ocenie Banku Rezerw przed wyborami OCR utrzymał 5,5%.

W ostatecznym przeglądzie Banku Rezerw dokonanym przed wyborami oficjalna stopa procentowa (OCR) pozostała stabilna.

Bank Rezerw Nowej Zelandii ogłosił, że stopa OCR pozostanie na poziomie 5,5%. Jest to trzecia decyzja banku centralnego o utrzymaniu stóp procentowych na stałym poziomie po wstrzymaniu podwyżek stóp przez 18 miesięcy w lipcu.

Podejmując decyzję, bank powtórzył, że obniżki OCR są jeszcze odległe.

„Stopy procentowe ograniczają aktywność gospodarczą i w razie potrzeby zmniejszają presję inflacyjną. Wzrost popytu w gospodarce w dalszym ciągu spada. Chociaż wzrost PKB w kwartale czerwcowym był silniejszy niż oczekiwano, perspektywy wzrostu pozostają słabe.

„Ponieważ warunki pieniężne pozostają napięte, oczekuje się dalszego spadku wzrostu wydatków” – stwierdził Komitet Polityki Pieniężnej. Stwierdzili jednak, że istnieje krótkoterminowe ryzyko, że „aktywność i inflacja nie spowolnią w pożądanym stopniu”.

„Komisja zgodziła się, że wskaźnik OCR musi pozostać na ograniczonym poziomie, aby zapewnić powrót rocznej inflacji cen konsumpcyjnych do docelowego zakresu 1–3% i wspierać maksymalnie zrównoważone zatrudnienie”.

Ekonomiści w dużej mierze przewidywali ten ruch jeszcze przed publikacją, choć nie wykluczone było kolejne zacieśnienie stóp procentowych.

„Nagłe zaostrzenie stóp procentowych do 5,75% stanowi ryzyko, ale uważamy, że nie więcej niż 10–20%” – powiedziała w zeszłym tygodniu Kelly Eckhold, główna ekonomistka Westpac.

Wielu właścicieli domów w Nowej Zelandii w dalszym ciągu boryka się z rosnącymi ratami kredytów hipotecznych, a także rosnącymi cenami żywności i innymi wydatkami na życie.

W zeszłym tygodniu ekonomiści z ASB odroczyli swoje prognozy przyszłorocznych obniżek OCR, twierdząc, że „ścieżką najmniejszego żalu” dla Banku Rezerw będzie poczekać dłużej.

„Ścieżką najmniejszego żalu dla RBNZ pozostaje raczej utrzymywanie zbyt długich rygorystycznych warunków monetarnych niż przedwczesne łagodzenie polityki” – napisali.

„Przesunęliśmy oczekiwaną datę rozpoczęcia obniżek OCR z sierpnia 2024 r. na luty 2025 r. i oczekuje się, że OCR ustabilizuje się na neutralnym poziomie około 3% do połowy 2026 r.

READ  Przetrwaj 2023: Budżet wystarczający na utrzymanie

„Nadal istnieje ryzyko, że OCR może stąd wzrosnąć, jeśli inflacja nie spadnie na tyle szybko, aby RBNZ czuł się komfortowo”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *