W wieku 91 lat zmarła trzykrotna nominowana do Oscara Piper Laurie

W wieku 91 lat zmarła trzykrotna nominowana do Oscara Piper Laurie

Piper Laurie, nominowana do Oscara aktorka o silnej woli, która grała popularne role, mimo że w pewnym momencie całkowicie porzuciła aktorstwo w poszukiwaniu „bardziej znaczącego” życia, zmarła w swoim domu w Los Angeles. Miała 91 lat.

Lori zmarła ze starości – przekazała agencji Associated Press jej menadżerka Marion Rosenberg pocztą elektroniczną, dodając, że ma „niesamowity talent i cudowną osobę”.

Laurie przybyła do Hollywood w 1949 roku jako Rosetta Jacobs i wkrótce zapewniła sobie kontrakt z Universal-International, nowe nazwisko, którego nienawidziła, i szereg głównych ról, między innymi u Ronalda Reagana, Rocka Hudsona i Tony’ego Curtisa.

Następnie otrzymał nominacje do Oscara za trzy wybitne filmy: dramat bilardowy The Hustler z 1961 roku; Filmowa wersja klasycznego horroru Stephena Kinga Carrie z 1976 roku; oraz w dramacie romantycznym Dzieci gorszego Boga z 1986 r. Zagrała także wiele uznanych ról w telewizji i na scenie, w tym w Twin Peaks Davida Lyncha z lat 90. jako nikczemna Katherine Martell.

Laurie zadebiutowała w wieku 17 lat w filmie Louisa, grając córkę Reagana, a następnie wystąpiła u boku gadającej muły Frances w filmie Frances Goes to the Races. Z Curtisem, z którym kiedyś się spotykała, nakręciła kilka filmów, w tym Książę, który był złodziejem, Nie ma miejsca dla pana młodego, Syn Ali Baby i Johnny Dark.

W 1955 roku, mając dość, rozwiązała kontrakt wynoszący 2000 dolarów tygodniowo, przysięgając, że nigdy więcej nie będzie pracować, jeśli nie zaoferuje się jej przyzwoitej roli.

Przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie znalazła role, których szukała w teatrze i dramach telewizyjnych na żywo.

Jej występy w filmach Dni wina i róż, Głuche serce i Droga, która prowadziła potem przyniosły nominacje do nagrody Emmy i umożliwiły powrót do filmów, w tym rolę zmartwionej dziewczyny Paula Newmana w filmie Hustler.

READ  Jest w lepszym miejscu

Przez wiele lat Laurie odwróciła się od aktorstwa. Wyszła za mąż za krytyka filmowego Josepha Morgensterna, urodziła córkę Anne Grace i przeprowadziła się na farmę w Woodstock w stanie Nowy Jork.

Później powiedziała, że ​​ruch na rzecz praw obywatelskich i wojna w Wietnamie wpłynęły na jej decyzję o dokonaniu zmian.

„Byłam rozczarowana i szukałam życia, które miałoby dla mnie większe znaczenie” – wspomina, dodając, że nigdy nie żałowała tej przeprowadzki.

„Moje życie było pełne” – powiedziała w 1990 roku. „Zawsze lubiłam używać rąk i zawsze rysowałam”.

Lori zasłynęła także jako piekarz, a jej przepisy pojawiały się w „The New York Times”.

Jej jedyny występ w tym okresie miał miejsce, gdy wraz z dziesiątkami muzyków i aktorów wybrała się na wycieczkę po kampusach uniwersyteckich w ramach wsparcia kandydatury senatora George’a McGoverna na prezydenta w 1972 roku.

Aktorka Piper Laurie (z prawej) w 1953 r.

Laurie była wreszcie gotowa na powrót do aktorstwa, gdy reżyser Brian De Palma zaproponował jej rolę obłąkanej matki Sissy Spacek w Carrie.

Na początku uznała, że ​​scenariusz jest banalny, ale potem zdecydowała, że ​​powinna zagrać dla śmiechu. Dopiero gdy De Palma skarcił ją za uczynienie tej sceny komedią, zdała sobie sprawę, że film miał być thrillerem.

Carrie odniosła sukces kasowy, zapoczątkowując szał na filmy o nastolatkach z grupy ryzyka, a zarówno Spacek, jak i Laurie byli nominowani do Oscara.

Jej chęć do działania rozpaliła się na nowo, a Laurie wróciła do intensywnej kariery, która trwała dziesięciolecia. W telewizji wystąpiła w serialach takich jak Matlock, Murder, She Wrote i Frasier, a także zagrała matkę George’a Clooneya na ostrym dyżurze.

Tammy Lowe

„Ekspert Internetu. Introwertyk. Uzależniony od ulicy. Ewangelista kawy. Pisarz. Myśliciel. Miłośnicy skrajnej śpiączki. Wykładowca”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *