Wartość domów na połowie przedmieść Nowej Zelandii spada

Nowe dane pokazują, że wyceny domów na połowie przedmieść Nowej Zelandii spadają, a na trzech przedmieściach Auckland mediana wartości spadła o ponad 90 000 USD.

Nowy raport dotyczący mapowania rynku przez CoreLogic NZ, opublikowany w czwartek, pokazuje, że ponad 400 przedmieść odnotowało „spadek” mediany wartości od marca. Jednak na prawie 300 przedmieściach nadal obserwuje się wzrost średniej oceny domów o co najmniej 1%.

Kelvin Davidson, główny ekonomista nieruchomości w CoreLogic w Nowej Zelandii, powiedział, że „oznaki słabości” na rynku mieszkaniowym są teraz „bardzo wyraźne”.

Kliknij tutaj, aby sprawdzić średnią wartość na Twoim przedmieściu.

„W dolarach największy spadek w ciągu ostatnich trzech miesięcy miał miejsce w Chevalier Point w Auckland, gdzie mediana wartości spadła o 104 400 USD (spadek o 4,6%).

Według danych firmy, 11 średnich przedmieść straciło 5% lub więcej, w tym Auckland, Dunedin, Upper Hat, Lower Hutt i Borrero.

Point Chevalier Beach w Auckland (zdjęcie pliku).

Tymczasem 23 przedmieścia odnotowały wzrost wartości o ponad 5%.

„Największe wzrosty o 5% lub więcej mają miejsce w naszych mniejszych regionach, w tym w częściach regionu Waikato, Dalekiej Północy, regionie Southland i środkowym Otago, ale także garstka w głównych ośrodkach” – powiedział Davidson.

„Z pewnością istnieją dowody na zmienność na rynku Nowej Zelandii i będziemy mieli jaśniejszy obraz tego, które przedmieścia ucierpiały najbardziej w nadchodzących miesiącach. Ale dzisiaj jest jasne, że deprecjacja jest obecnie dość powszechna, zarówno pod względem geograficznym, jak i według zakresu/klasy wartości.”

Według CoreLogic w Auckland tylko 24 z 206 przedmieść odnotowało wzrost mediany powyżej 1% od marca, a 119 zamiast tego odnotowało spadek o co najmniej 1%.

W Auckland było 36 przedmieść ze średnim spadkiem wartości poniżej 1%.

READ  Big Chill Distribution będzie miało duży wpływ na Ruakura Superhub

Oprócz Point Chevalier, Bakuranga Heights i New Windsor również odnotowały średni spadek wartości o co najmniej 90 000 USD w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Hearn Bay pozostaje najdroższym przedmieściem Auckland, chociaż od marca wartości spadły o 1%”.

Nowoczesna kamienica (zdjęcie pliku).

W przeciwieństwie do tego CoreLogic powiedział, że rynek mieszkaniowy Christchurch był „ogólnie odporny” w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a tylko cztery z 85 przedmieść odnotowały spadek o 1% lub więcej od marca. Z kolei 31 przedmieść nadal rosło o co najmniej 1%.

Ale w Wellington, Davidson powiedział, że na rynku pojawiła się „wyłaniająca się słabość”.

Tylko Lyall Bay i Wellington Central odnotowały od marca wzrost o 1% lub więcej. Z kolei 64 z 97 przedmieść odnotowało spadek o co najmniej 1%, przy co najmniej 5%, w tym Peyton i Allistown.

Hamilton zauważył również, że ponad 50% jego przedmieść straciło na wartości o 1% lub więcej. Hamilton Lake, Hillcrest i Flagstaff straciły ponad 4%. Ale główne przedmieścia Beerescourt i Baverstock odnotowały wzrost o ponad 5%.

Tymczasem Davidson powiedział, że rynek mieszkaniowy w Tauranga „pozostał nieco lepiej niż gdziekolwiek indziej”.

Tylko Parkvale i Gate Pa odnotowały spadki o 1% lub więcej od marca. Rzeczywiście, obszary takie jak Tauranga (przedmieście) i Papamoa nadal rosły o 2% w ciągu ostatnich trzech miesięcy”.

Ale rynek Dunedin „zdecydowanie spadł”, według CoreLogic, przy 45 z 62 przedmieść, w których mediana wartości spadła o 1% lub więcej.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top