Wenezuela wprowadza nową walutę z sześcioma mniej zerami

Nowa waluta z sześcioma zerami mniej pojawiła się w Wenezueli po tym, jak jej waluta stała się prawie bezwartościowa Lata najgorszej inflacji na świecie.

Najwyższym do tej pory nominałem był rachunek o wartości 1 miliona boliwarów, który w czwartek był równy prawie jednej czwartej. Nowa waluta to do 100 bolivarów, nieco poniżej 36 dolarów nowozelandzkich – dopóki inflacja nie zacznie od niej spadać.

Mężczyzna liczy banknoty Bolivara na 1,50 dolara na dworcu autobusowym w Caracas w Wenezueli.  W piątek zadebiutowała nowa moneta z sześcioma zerami mniej.

Ariana Kopelos / AP

Mężczyzna liczy banknoty Bolivara na 1,50 dolara na dworcu autobusowym w Caracas w Wenezueli. W piątek zadebiutowała nowa moneta z sześcioma zerami mniej.

Zmiana z jednego miliona na jeden boliwar ma na celu ułatwienie zarówno transakcji gotówkowych, jak i rachunków księgowych w boliwarach, które teraz wymagają manipulacji prawie nieskończonymi ciągami zer.

„Podstawowym i najważniejszym powodem jest to, że systemy płatności już się załamały, ponieważ liczba liczb sprawia, że ​​systemy płatności są praktycznie niemożliwe do zarządzania” – powiedział Jose Guerra, profesor ekonomii na Centralnym Uniwersytecie Wenezueli.

Czytaj więcej:
* Mleko ludzkiej dobroci: handel wymienny dla Wenezueli
* Nowa waluta powoduje większy chaos wśród Wenezuelczyków
* Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że inflacja w Wenezueli osiągnie w tym roku 1 milion procent
* Wenezuelczycy nie śmieją się z „okrutnego żartu”, gdy trwa chaos finansowy

„Systemy przetwarzania płatności kartami debetowymi lub systemy księgowości korporacyjnej… nie są przeznaczone do hiperinflacji, ale do normalnej gospodarki”.

W starym systemie dwulitrowa butelka napoju gazowanego kosztowałaby ponad 8 milionów boliwarów – a wiele z tych rachunków było rzadkością, więc klient musiałby zapłacić grubym kawałkiem papieru.

Banki pozwalały klientom wypłacać dziennie nie więcej niż 20 mln boliwarów w gotówce, a czasem mniej, jeśli w oddziale brakowało.

Boliwar wenezuelski jest splatany, aby stworzyć portfel na sprzedaż w La Parada w Kolumbii, na granicy z Wenezuelą.

Fernando Vergara/AFP

Boliwar wenezuelski jest splatany, aby stworzyć portfel na sprzedaż w La Parada w Kolumbii, na granicy z Wenezuelą.

Dlatego konsumenci przy dokonywaniu zakupów zaczęli polegać na dolarach amerykańskich i cyfrowych metodach płatności, takich jak Zelle i PayPal. Obecnie większość transakcji odbywa się elektronicznie, a Guerra powiedział, że ponad 60 procent z nich zostało dokonanych w dolarach amerykańskich.

Kiedy bank centralny Wenezueli ogłosił zmianę waluty w zeszłym miesiącu, urzędnicy powiedzieli, że systemy płatności zostaną zmodernizowane, aby rozszerzyć cyfrowe użycie boliwara.

Puste półki w supermarkecie w Caracas, Wenezuela, 2018.

Ariana Kopelos / AP

Puste półki w supermarkecie w Caracas, Wenezuela, 2018.

Potwierdzili również, że wykreślenie sześciu zer nie wpłynęło w inny sposób na wartość waluty. Bolivar „nie będzie mniej lub bardziej; Ma to tylko ułatwić jego użycie na prostszą skalę monetarną” – wynika z oświadczenia banku centralnego.

To już trzeci raz, kiedy socjalistyczni przywódcy Wenezueli usunęli zera z waluty. Bolivar stracił trzy zera w 2008 roku poniżej Zmarły prezydent Hugo Chavezpodczas gdy jego następca, Obecny Prezydent Nicolas Maduro, Usuń pięć zer w 2018 r..

Po ponad czterech latach hiperinflacji wielu Wenezuelczyków wierzy, że nowe rachunki również będą krótkotrwałe. Bank centralny nie publikuje już statystyk inflacyjnych, ale Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że stopa Wenezueli na koniec 2021 r. wyniesie 5500 proc.

Waluta Wenezueli stała się prawie bezwartościowa z powodu lat najgorszej inflacji na świecie.

Ariana Kopelos / AP

Waluta Wenezueli stała się prawie bezwartościowa z powodu lat najgorszej inflacji na świecie.

„Miałam na koncie tylko 3 miliony boliwarów, więc nie kupujesz ani jednego (kawałka chleba)”, powiedziała Elena Díaz, 28-letnia sprzątaczka, stojąc przed supermarketem.

„Kiedy wyjmą sześć zer za te trzy boliwary, ja też nie będę mógł niczego kupić”.

Wykorzystanie dolara przyspieszyło po tym, jak rząd Maduro dwa lata temu porzucił długie i złożone wysiłki mające na celu ograniczenie transakcji dolarowych na rzecz lokalnej waluty – restrykcje, które tylko napędzały inflację.

Obligacje dolarowe wpływają do Wenezueli przez sieć zagranicznych posiadaczy kont bankowych, którzy pobierają prowizje, lub przez osoby, które podróżują do domu z gotówką.

Przed zmianą niektóre sklepy już oferowały trzy ceny na każdy produkt, w dolarach amerykańskich plus stary i nowy bolivar.

Banki zapowiedziały, że zamrożą operacje na kilka godzin od czwartku do piątku, aby dokonać korekty zmiany.

Guerra, który był doradcą byłego kandydata opozycji na prezydenta, powiedział, że Wenezuelczycy są teraz przyzwyczajeni do korekt walutowych – i może nastąpić więcej, jeśli polityka rządu nie zmieni się.

„Zasadniczo, jeśli nie ma programu ekonomicznego, który powstrzyma hiperinflację, to się powtórzy” – powiedział Guerra.

„Problem polega na tym, że hiperinflacja była tak gwałtowna w 2018 i 2019 roku, że retransformacja z 2018 roku (kiedy usunięto pięć zer) została utracona w ciągu półtora roku”.

READ  Sinlite sprzedaje butelki na mleko ze stali nierdzewnej wielokrotnego użytku w Nowym Świecie na Wyspie Południowej

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top