Wiceminister spraw zagranicznych mówi, że Ukraina stoi przed eksportem zboża przez Polskę i Rumunię

SINGAPUR, 12 czerwca (Reuters) – Ukraina ustanowiła dwie trasy przez Polskę i Rumunię, aby eksportować zboże i zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu, chociaż sankcje spowolniły łańcuch dostaw, powiedział w niedzielę wiceminister spraw zagranicznych Kijowa.

Dmytro Senik powiedział, że globalne bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę powstrzymała eksport zboża z Morza Czarnego do Kijowa, powodując powszechne niedobory i wzrost cen.

Ukraina jest czwartym co do wielkości eksporterem zboża na świecie, z około 30 milionami ton zboża przechowywanych na terytorium Ukrainy, które starają się eksportować transportem drogowym, rzecznym i kolejowym. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Senec powiedział, że Ukraina prowadzi rozmowy z krajami bałtyckimi w sprawie dodania trzeciego szlaku dla eksportu żywności.

Nie podał szczegółów, ile ziaren zostało już przeniesionych lub zostanie przeniesionych na tych trasach.

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Senek rozmawiał z Reuters podczas 19. dialogu Shangri-La w Singapurze 12 czerwca 2022 r. REUTERS / Karolina Chia

„Te trasy nie są idealne, ponieważ stwarzają pewne przeszkody, ale w międzyczasie robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ulepszyć te trasy” – powiedział Reuterowi na uboczu azjatyckiego szczytu bezpieczeństwa w Singapurze.

Ukraiński system kolejowy kursuje na innej trasie niż sąsiednie kraje europejskie, takie jak Polska, więc zboże musi być przeładowywane do różnych pociągów na granicy, gdzie nie ma już bazy przeładunkowej ani magazynowej.

Przekierowanie zboża do Rumunii wiąże się z transportem go koleją do portów nad Dunajem oraz załadunkiem zi do portu w Konstancy, co jest złożonym i kosztownym procesem. Czytaj więcej

Moskwa, która nazywa wojnę specjalną operacją wojskową, zaprzecza atakowaniu celów cywilnych i rolniczych, obwiniając zachodnie sankcje na wyznaczone przez Rosję i Ukrainę kopalnie morskie za spadek eksportu żywności i rosnące ceny na świecie. Jest także dużym eksporterem zbóż.

READ  Newmark ogłasza zawarcie umowy z wiodącą grupą obsługi nieruchomości komercyjnych w Polsce

Wojna ukraińska zdominowała dialog Shangri-La na spotkaniu w Singapurze. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński zwrócił się w sobotę do delegatów za pośrednictwem łącza wideo, stwierdzając, że ich wsparcie jest ważne nie tylko dla pokonania rosyjskiej inwazji, ale także dla utrzymania porządku opartego na rządach prawa. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Edytowanie przez Raju Gopalakrishnana i Elaine Hardcase

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top