Wideo na żywo: obejrzyj, jak SpaceX wystrzeliwuje intuicyjny lądownik księżycowy Nova-C

Wideo na żywo: obejrzyj, jak SpaceX wystrzeliwuje intuicyjny lądownik księżycowy Nova-C

Kolejny miesiąc, kolejny dzień, kolejna próba dotarcia na Księżyc.

Automatyczny lądownik wystartował na powierzchnię Księżyca we wczesnych godzinach porannych w czwartek, dzień po usterce technicznej, która spowodowała przełożenie pierwszej próby startu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będzie to pierwszy amerykański statek kosmiczny, który miękko wyląduje na Księżycu od czasu lądowania Apollo 17 na Księżycu w 1972 roku.

Jest to także ostatnia prywatna próba wysłania statku kosmicznego na Księżyc. Wszystkie poprzednie próby kończyły się niepowodzeniem. Jednak firma stojąca za najnowszym przedsięwzięciem, Intuitive Machines z Houston, jest optymistką.

„Jestem przekonany, że uda nam się delikatnie wylądować na Księżycu” – powiedział Stephen Altemus, prezes i dyrektor generalny Intuitive Machines. „Przeprowadziliśmy testy. Testowaliśmy, testowaliśmy i testowaliśmy. Tyle testów, ile mogliśmy”.


Lądownik Intuitive Machines, nazwany Odysseus, wystartował w czwartek o godzinie 1:05 czasu wschodniego na rakiecie SpaceX Falcon 9 z należącego do NASA Kennedy Space Center na Florydzie.

SpaceX I NASA Trwa transmisja relacji z lotu, którą można obejrzeć w odtwarzaczu umieszczonym powyżej.

Pierwsze kilka minut lotu minęło zgodnie z planem, gdy rakieta skierowała się w przestrzeń kosmiczną, a drugi stopień pojazdu oddzielił się chwilę później od wzmacniacza rakiety Falcon 9, która następnie rozpoczęła powrót na miejsce lądowania. Statek kosmiczny Intuitive Machines pozostaje podłączony do drugiego członu rakiety SpaceX przez pierwsze 48 minut jej podróży w stronę Księżyca. Po wdrożeniu od drugiego etapu będzie miał własne zasilanie i będzie komunikował się z kontrolerami misji w Intuitive Machines.

SpaceX ogłosiło pod koniec wtorku, że przełoży środową poranną próbę startu. Temperatura paliwa metanowego lądownika była „niedopuszczalna” – podała firma w poście na X. W czwartek problem został rozwiązany.


Jeśli start nastąpi w tym tygodniu, lądowanie nastąpi 22 lutego w pobliżu krateru Malabert A. (Malabert A to krater satelitarny większego krateru Malaberte, nazwany na cześć Charlesa Malaberta, XVII-wiecznego belgijskiego astronoma.)

READ  Wariant grypy, który atakuje dzieci i osoby starsze silniej niż inne szczepy, dominuje obecnie w Stanach Zjednoczonych

Odyseusz wejdzie na orbitę Księżyca na około 24 godziny przed próbą lądowania.

Miejsce lądowania, około 300 km od bieguna południowego, po bliższej stronie Księżyca, jest stosunkowo płaskie i stanowi łatwiejsze miejsce do lądowania dla statku kosmicznego. Żaden amerykański statek kosmiczny nigdy nie wylądował na południowym biegunie Księżyca, co jest przedmiotem zainteresowania wielu agencji i firm kosmicznych, ponieważ może być bogaty w zamarzniętą wodę.

Intuitive Machines nazywa swój projekt statku kosmicznego Nova-C, a ten statek kosmiczny nazywa Odysseus. Jest to sześciokątny cylinder z sześcioma nogami do lądowania, o długości około 14 stóp i szerokości 5 stóp. Intuitive Machines wskazuje, że korpus lądownika jest mniej więcej wielkości starej brytyjskiej budki telefonicznej, podobnie jak TARDIS z serialu science-fiction Doctor Who.

W momencie startu, z pełnym ładunkiem paliwa, lądownik waży około 4200 funtów.


NASA jest głównym klientem lotu Intuitive Machines; Za dostarczenie ładunków płaci firmie 118 milionów dolarów. NASA wydała także dodatkowe 11 milionów dolarów na opracowanie i budowę sześciu instrumentów pokładowych:

  • Szereg reflektorów laserowych odbijających wiązki laserowe.

  • Instrument LIDAR umożliwiający dokładny pomiar wysokości i prędkości statku kosmicznego podczas lądowania na powierzchni Księżyca.

  • Kamera stereofoniczna do przechwytywania wideo smugi pyłu wzbijanej przez silniki opadające podczas lądowania.

  • Odbiornik radiowy niskiej częstotliwości do pomiaru wpływu naładowanych cząstek w pobliżu powierzchni Księżyca na sygnały radiowe.

  • Latarnia Lunar Node-1 demonstrująca autonomiczny system nawigacji.

  • Przyrząd umieszczony w zbiorniku paliwa, który wykorzystuje fale radiowe do pomiaru ilości paliwa pozostałego w zbiorniku.

Lądownik przewozi także kilka innych ładunków, w tym kamerę zbudowaną przez studentów Uniwersytetu Lotniczego Embry-Riddle w Daytona Beach na Florydzie; Elementarz przyszłego teleskopu księżycowego; Oraz projekt artystyczny Jeffa Koonsa.

READ  Nozdrza są głośne? Znaleziono małą rybę wydającą bardzo głośny dźwięk

8 stycznia firma Astrobotic Technology wysłała lądownik Peregrine w stronę Księżyca. Jednak wkrótce po starcie wystąpiła awaria w układzie napędowym, uniemożliwiająca lądowanie. Dziesięć dni później, gdy sokół wędrowny powrócił w stronę Ziemi, spłonął w atmosferze nad Oceanem Spokojnym.

Zarówno Odyseusz, jak i Peregrine są częścią programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Celem programu jest wykorzystanie firm komercyjnych do wysyłania eksperymentów na Księżyc, zamiast budować i obsługiwać własne lądowniki księżycowe.

„Zawsze postrzegaliśmy pierwsze dostawy CLPS jako rodzaj pouczającego doświadczenia” – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Joel Kearns, zastępca administratora ds. badań w Dyrekcji Misji Naukowych NASA.

Agencja kosmiczna ma nadzieję, że takie podejście będzie znacznie tańsze, co umożliwi jej częstsze wysyłanie misji w ramach przygotowań do wysłania astronautów na Księżyc w ramach programu Artemis.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *