Więcej podatków od 14 miliarderów w tym kraju jest nieuniknione

Liczba miliarderów z Nowej Zelandii wzrosła do 14, w tym osoby prywatne i rodziny, które razem mają fortunę 36,8 miliarda dolarów, zgodnie z najnowszą listą bogatych NBR.

Najbogatszy z nich wszystkich, Graham Hart, ma majątek w wysokości 12 miliardów dolarów.

Najnowsi członkowie klubu miliarderów to Sir Peter Jackson i Dame Fran Walsh dzięki Sprzedaż 2,3 miliarda dolarów Od Weta Digital w zeszłym roku.

Spośród 14 najbogatszych Nowozelandczyków tylko Rod Drury, były dyrektor generalny Xero, stracił fortunę w ciągu ostatniego roku. Wzrosła fortuna 11 miliarderów, a dwóch pozostało bez zmian.

Jednak ekspert podatkowy powiedział, że bogaci z Ubera muszą zacząć płacić sprawiedliwą część podatków, zanim nierówność majątkowa zostanie osadzona w systemie gospodarczym.

Czytaj więcej:
* Sir Peter Jackson dostaje swój udział w transakcji w wysokości 2,3 miliarda dolarów
* Sir Peter Jackson: Od mówcy obrazkowego do miliardera
* Inland Revenue mówi, że Nowej Zelandii pojawią się bogatsze pytania

Doradca podatkowy Terry Boucher powiedział, że biorąc pod uwagę deficyt infrastruktury i zmiany klimatyczne, sposób opodatkowania najbogatszych osób w Nowej Zelandii musi się zmienić.

Sir Peter Jackson i Dame Fran Walsh to najnowsi miliarderzy.

rzeczy

Sir Peter Jackson i Dame Fran Walsh to najnowsi miliarderzy.

„Skarbiec powiedział, że w nadchodzących latach będziemy potrzebować więcej podatków, więc skąd to będzie? Musimy zmienić naszą mieszankę podatków, a to oznacza, że ​​pewnego rodzaju opodatkowanie bogatych jest nieuniknione” – powiedział Boucher.

Boucher powiedział, że system podatkowy w Nowej Zelandii był niezwykły na arenie światowej, ponieważ duża część podatku była pobierana z podatku GST i podatku dochodowego, podczas gdy nieruchomości, często najcenniejsze aktywa dla osoby, prawie nigdy nie były opodatkowane.

Doradca podatkowy Terry Boucher mówi, że sposób, w jaki Nowa Zelandia opodatkowuje najbogatszych obywateli, musi się zmienić.

John Kirk Anderson/Personel

Doradca podatkowy Terry Boucher mówi, że sposób, w jaki Nowa Zelandia opodatkowuje najbogatszych obywateli, musi się zmienić.

Chociaż było nieuniknione, że miliarderzy będą potrzebować więcej podatków, granice dotyczące tego, o ile zwiększyć i jak podatek będzie płacony, nadal muszą zostać ustalone, powiedział.

„Jeśli nie zastanowimy się dokładnie nad sposobem, w jaki opodatkowujemy kapitał, transfer bogactwa stanie się dziedziczny, a nierówność stanie się częścią naszego systemu gospodarczego”.

Główny prognostyk informometrii, Gareth Kiernan, powiedział, że nowi miliarderzy mogą stać się rzadkością w ciągu najbliższych 18–24 miesięcy.

„Myślę, że w najbliższej przyszłości będzie bardzo niewielu ludzi, którzy powiększą swoje fortuny z tak wysokimi stopami procentowymi, jak oni” – powiedział Kiernan.

Powiedział, że chociaż są pewne korzyści ekonomiczne z posiadania miliarderów pracujących w waszej gospodarce, to pierwsza była dla nich.

„Miliarderzy to ludzie, którzy szukają możliwości pomnażania swojego bogactwa, które ze swej natury może być napędzane większą liczbą miejsc pracy i dochodów.

Ale nie chcę podkreślać możliwości, że niesprawiedliwy podział bogactwa będzie trwał nadal. Być może tworzą więcej bogactwa, ale mają też ogromny udział w tym bogactwie”.

14 nowozelandzkich miliarderów

Graeme Hart – 12 miliardów dolarów

Rodzina Toddów — 4,3 miliarda dolarów

Rodzina Goodmanów – 3,5 miliarda dolarów

Rodzina Mowbray – 3 miliardy dolarów

Sir Michael Friedlander – 2,1 miliarda dolarów

Sir Peter Jackson i Dame Fran Walsh – 1,7 miliarda dolarów

Rodzina Tally – 1,6 miliarda dolarów

Bruce Plaisted – 1,45 miliarda dolarów

Rod Drewry – 1,3 miliarda dolarów

Sir Robert Jones – 1,15 miliarda dolarów

Rod Duke – 1,1 miliarda dolarów

Rodzina Mansonów – 1,1 miliarda dolarów

Mark Stewart – 1,05 miliarda dolarów

Peter Cooper – miliard dolarów

Źródło: Bogata lista NBR.

READ  Partia jajek Kinder Surprise wycofana z powodu obaw o salmonellę

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top