Wiele skutków ubocznych szczepionki COVID-19 z efektu placebo: badanie

Eksperci twierdzą, że skutki uboczne są rzadsze niż ludzie myślą.

Wiele osób nadal niepokoi się skutkami ubocznymi szczepionek – zwłaszcza COVID-19 Szczepionki – ale nowe dane z obszernej metaanalizy sugerują, że nie ma się czego obawiać.

Badanie przeprowadzone przez Beth Isreal Deaconess Medical Center wykazało, że dużą liczbę skutków ubocznych zgłaszanych przez pacjentów po otrzymaniu zastrzyku można przypisać efektowi placebo.

Badacze przeanalizowali 12 prób bezpieczeństwa szczepionek z udziałem tysięcy ludzi i porównali wskaźniki zgłaszanych skutków ubocznych między tymi, którzy otrzymali dawkę pozorną, a tymi, którzy otrzymali dawkę rzeczywistą. Odkryli, że po pierwszym strzale dwie trzecie osób doświadczyło skutków ubocznych, takich jak bóle głowy i zmęczenie, które, jak stwierdzili naukowcy, zostały przypisane efektowi placebo. Szokująco, prawie jedna czwarta osób, które otrzymały dawkę placebo, doświadczyła skutków ubocznych, takich jak zapalenie ramienia, które również przypisuje się efektowi placebo.

Jaki jest efekt placebo?

Efekt placebo występuje, gdy ludzie oczekują, że leczenie medyczne przyniesie pewne efekty, do tego stopnia, że ​​zdają sobie sprawę z rezultatów, jakich oczekiwali po leczeniu.

Według dr Williama Schaffnera, profesora medycyny prewencyjnej i chorób zakaźnych na Uniwersytecie Vanderbilt, jest to dobrze znane zjawisko wśród naukowców i ważne jest, aby zbadać je podczas opracowywania szczepionek i leków.

„Po wstrzyknięciu ludzie są teraz bardziej świadomi tego, że myślą, że mogli otrzymać szczepionkę” – powiedział Schaffner. „I są bardziej skłonni do opowiadania o wszystkim swojemu lekarzowi”. „Nie lekceważ potęgi ludzkiego umysłu”.

Eksperci twierdzą, że efekt placebo jest potężnym przykładem związku między naszymi umysłami, naszymi ciałami i naszymi warunkami.

READ  Miliarderzy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nie spodziewali się ciężkiej pracy

W badaniu ilość skutków ubocznych przypisywanych efektowi placebo została prawie o połowę zmniejszona po tym, jak badani pacjenci otrzymali drugą dawkę. Częstość działań niepożądanych była niższa wśród otrzymujących placebo po drugim wstrzyknięciu, podczas gdy w przypadku szczepionek było odwrotnie. Eksperci stwierdzili, że pomaga to wzmocnić zjawisko efektu placebo.

Naukowcy zauważają, że jednym zastrzeżeniem jest to, że zbadane badania obejmowały różne fazy badań klinicznych, a wyniki nie były jednolite.

Eksperci traktują częstotliwość szczepień

Ponieważ fala firmy Omicron nadal obciąża szpitale w Ameryce, leczenie Częstotliwość szczepień Wciąż kluczowa dyskusja.

Eksperci, z którymi rozmawiał ABC News, powiedzieli, że gdyby więcej osób wiedziało, że narażenie na skutki uboczne szczepionek COVID-19 nie jest tak powszechne, jak sądzili, więcej osób mogłoby zostać zachęconych do zaszczepienia się.

„Kiedy ludzie są uzbrojeni w informacje, są lepiej przygotowani do rozpoznawania i radzenia sobie ze swoimi objawami” – powiedział dr Simon Wilds, lekarz chorób zakaźnych w South Shore Health. „Może to również pomóc tym, którzy nie chcą się szczepić”.

Aubrey Ford, MD, jest rezydentem medycyny ratunkowej w Northwell Health w Nowym Jorku i współpracownikiem jednostki medycznej ABC News.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top