Wielka Brytania ma nadzieję, że USA i Polska udzielą Ukrainie silnego wsparcia

Wielka Brytania ma nadzieję, że USA i Polska udzielą Ukrainie silnego wsparcia

Brytyjski sekretarz obrony przemawia na scenie w Grand Shops podczas dorocznej konferencji Partii Konserwatywnej Wielkiej Brytanii, 1 października 2023 r. w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. REUTERS/Hannah McKay Zdobądź prawa licencyjne

MANCHESTER, Anglia, 2 października (Reuters) – Brytyjski minister obrony Grant Shabbs wyraził nadzieję, że Stany Zjednoczone i Polska będą nadal silnie wspierać Ukrainę pomimo nacisków wewnętrznych związanych ze zbliżającymi się wyborami.

Powiedział, że Wielka Brytania będzie wspierać Kijów niezależnie od tego, co stanie się gdzie indziej, odkąd Rosja najechała Ukrainę w zeszłym roku.

Pomoc dla Ukrainy nie została uwzględniona w weekendowym porozumieniu budżetowym USA, które pozwoliło uniknąć rychłego zawieszenia działalności rządu, natomiast Polska, która 15 października wybierze nowy parlament, oświadczyła, że ​​nie będzie się już zgadzać na dostawy nowej broni do Kijowa, ale odbuduje własne zapasy .

Shabbs, który ogłosił w niedzielę, że Wielka Brytania wyśle ​​do Polski 4 myśliwce Typhoon, powiedział, że zrozumiałe jest, że jakiekolwiek napięcia związane z poparciem dla Ukrainy wyjdą na pierwszy plan podczas wyborów, ale dotychczasowe poparcie Polski było „fantastyczne”.

„Mam wielką nadzieję i ufam, że gdy odbędą się wybory, a sprawy będą nadal rozstrzygane, zastosowane zostanie rozsądne i zdroworozsądkowe podejście” – powiedział podczas wydarzenia zorganizowanego na konferencji Partii Konserwatywnej.

W jego komentarzach powtórzyły się słowa Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga, który w zeszłym tygodniu wyraził nadzieję, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę po wyborach.

Niepewność budzi także wsparcie USA dla Ukrainy ze względu na budżet i wybory prezydenckie w listopadzie przyszłego roku. Prezydent Joe Biden wezwał republikańskich prawodawców do poparcia projektu ustawy zapewniającej większą pomoc Ukrainie.

„Myślę, że jesteśmy daleko od wycofania przez USA swojego wsparcia” – powiedział Shabbs, cytując komentarze prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w którym spodziewał się on kontynuacji wsparcia USA niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich.

READ  Światłowod Inwestycje przekroczyła próg 1,5 miliona zasięgu FTTH w Polsce

Schabbs powiedział, że ludzie nie powinni „czytać zbyt wiele” o machinacjach związanych z procesem budżetowym w USA, dodając, że zakładają „najgorszy scenariusz” wyborów, który się nie wydarzy.

Zapytany, czy wybór byłego prezydenta Donalda Trumpa, przypuszczalnego kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta, był najgorszym scenariuszem, Shabbs powiedział: „Nie, nie sądzę, że najgorszym scenariuszem będzie Trump, ponieważ prawdziwe pytanie brzmi, co się stanie. „

„Wielka Brytania, cokolwiek stanie się gdzie indziej, przejmie rolę przywódczą”.

Raport Alistaira Smouta; Montaż: Philippa Fletcher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *