Wielka Rafa Koralowa doświadczyła „najpoważniejszego” blaknięcia koralowców w historii, ponieważ materiał filmowy pokazuje zniszczenia na głębokości 18 m | Kryzys klimatyczny

Wielka Rafa Koralowa doświadczyła „najpoważniejszego” blaknięcia koralowców w historii, ponieważ materiał filmowy pokazuje zniszczenia na głębokości 18 m |  Kryzys klimatyczny

Narosły obawy, że Wielka Rafa Koralowa może zostać dotknięta najpoważniejszym w historii masowym blaknięciem koralowców, po tym jak grupa ekologiczna opublikowała materiał filmowy pokazujący zniszczenia do 18 metrów pod powierzchnią.

Doktor Selina Ward, biolog morski i była dyrektor akademicka stacji badawczej Heron Island na Uniwersytecie Queensland, stwierdziła, że ​​było to najgorsze blaknięcie, jakie widziała w ciągu 30 lat pracy nad rafami koralowymi, a niektóre koralowce zaczęły obumierać.

Władze Parku Morskiego Wielkiej Rafy Koralowej Powiedział w zeszłym tygodniu Badania lotnicze ponad 1000 pojedynczych raf wykazały, że ponad połowa została sklasyfikowana jako doświadczająca wysokiego lub bardzo wysokiego poziomu blaknięcia, a mniejsza liczba na południu – mniej niż 10% całości – doświadczyła silnego blaknięcia. Tylko około jedna czwarta z nich pozostała stosunkowo nietknięta.

Potwierdziła, że ​​w systemie raf koralowych o długości 2300 km doszło do piątego masowego blaknięcia w ciągu ośmiu lat. Władze podały, że temperatura powierzchni morza była od 0,5 do 1,5 stopnia Celsjusza wyższa niż oczekiwano o tej porze roku.

Żółw pod wybieloną skałą koralową na Wielkiej Rafie Koralowej. Zdjęcie: Filmy o wściekłych żółwiach

W czwartek Australijskie Towarzystwo Ochrony Środowiska Morskiego opublikowało filmy i zdjęcia, które według niego pokazują, że blaknięcie w południowej części rafy rozprzestrzeniło się na większe głębokości niż wcześniej zgłaszano w tym roku.

Ward stwierdziła, że ​​wpływ blaknięcia był powszechny w 16 odwiedzonych przez nią miejscach w południowej części rafy i dotykał gatunków koralowców, które zwykle były odporne na blaknięcie. Niektóre koralowce zaczęły obumierać, co zwykle trwa tygodnie lub miesiące po wybieleniu.

„Czuję się zdruzgotana” – powiedziała. „Pracuję nad rafami koralowymi od 1992 roku, ale to [event]„Naprawdę cierpię”.

Szybka porada

Co to jest wybielanie koralowców?

Wyświetla

Wybielanie koralowców opisuje proces, podczas którego koralowiec wydala glony żyjące w jego tkankach, nadając mu kolor i wiele składników odżywczych.

Bez glonów biały szkielet koralowca można zobaczyć przez półprzezroczysty miąższ, co nadaje mu wybielony wygląd.

Masowe blaknięcie koralowców na dużych obszarach, zaobserwowane po raz pierwszy w latach 80. XX wieku na Karaibach, jest spowodowane rosnącą temperaturą oceanów.

Niektóre korale wykazują również fluorescencyjne kolory pod wpływem stresu, gdy uwalniają pigment, który filtruje światło. Światło słoneczne odgrywa również rolę w stymulowaniu procesu wybielania.

Rafy koralowe mogą przetrwać blaknięcie, jeśli temperatury nie są wyjątkowo wysokie lub długotrwałe. Jednak ekstremalne morskie fale upałów mogą natychmiast zabić rafy koralowe.

Wybielanie koralowców może również mieć skutki niemal śmiertelne, w tym zwiększoną podatność na choroby oraz zmniejszone tempo wzrostu i reprodukcji.

Naukowcy twierdzą, że przerwy między procesami blaknięcia stają się zbyt krótkie, aby umożliwić regenerację raf koralowych.

Rafy koralowe to jeden z ekosystemów planety najbardziej zagrożony globalnym ociepleniem. Rafy koralowe wspierają rybołówstwo, które stanowi paszę dla setek milionów ludzi, a także główny przemysł turystyczny.

Od 1998 r. największy na świecie system raf koralowych – Wielka Rafa Koralowa w Australii – doświadczył siedmiu masowych procesów blaknięcia, z czego pięć miało miejsce w ostatniej dekadzie.

Dziękujemy za twoją opinię.

Ward powiedziała, że ​​temperatury morza w dwóch odwiedzonych przez nią miejscach były takie same na powierzchni i 20 metrów pod powierzchnią. Stwierdziła, że ​​jest to „wysoce niezwykłe” i podkreśliła potrzebę podjęcia szybkich działań w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

„Co robimy, aby zapobiec utracie raf koralowych?” – powiedział Ward. „Nie możemy oczekiwać, że uratujemy Wielką Rafę Koralową i otworzymy nowe możliwości rozwoju paliw kopalnych. Czas działać i nie ma już wymówek. „

Wybielanie koralowców następuje, gdy koralowiec ulega stresowi cieplnemu i wydala maleńkie algi morskie, znane jako zooxanthellae, które żyją w jego tkankach i dają większość jego koloru i energii. Po zniknięciu Zooxanthellae koralowiec umiera z głodu, a jego biały wapniowy szkielet staje się widoczny.

Różne gatunki koralowców, w tym koral mózgowy z wybielaniem. Zdjęcie: Filmy o wściekłych żółwiach

Jeśli wysoka temperatura nie będzie się utrzymywać długo, rafy koralowe będą mogły się zregenerować. W przeciwnym razie zaczyna umierać. W ciężkich przypadkach proces wybielania jest pomijany, a koralowiec umiera niemal natychmiast, zwykle przybierając brudnobrązowy kolor.

Terry Hughes, emerytowany profesor na Uniwersytecie Jamesa Cooka i wieloletni badacz blaknięcia koralowców, powiedział, że badania lotnicze wykazały „najbardziej rozpowszechnione i najpoważniejsze masowe blaknięcie i śmiertelność, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na Wielkiej Rafie Koralowej”.

Powiedział, że zakres szkód jest porównywalny z rokiem 2016, poprzednim najgorszym rokiem, jaki widział świat, ale obecnie między południowym Queensland a Cieśniną Torresa mniej pojedynczych raf nie zostało dotkniętych wybielaniem. Powiedział, że obszar na południe od Townsville został w tym roku szczególnie dotknięty.

„Już obserwujemy powszechną utratę koralowców w momencie szczytowego blaknięcia” – powiedział. „Serce pęka, gdy widzę tak poważne zniszczenia tak szybko”.

Koralowce i bielone algi rosną około 10 metrów pod powierzchnią. Zdjęcie: Filmy o wściekłych żółwiach

Hughes powiedział, że od 1998 r. każda część systemu raf była wybielana co najmniej raz. Niektóre korale były bielone trzy lub cztery razy. Powiedział, że skumulowane zniszczenia utrudniły rafom regenerację i prawdopodobnie ulegną.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu ustalił w 2018 r., że większość raf koralowych ma charakter tropikalny Stracimy, jeśli globalne ocieplenie ograniczy się średnio do 1,5°C Powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej 99% z nich prawdopodobnie utraciłoby ogrzewanie, osiągając 2°C. Ustalili, że największe ryzyko będzie dla nich, gdy temperatura osiągnie 1,2 stopnia Celsjusza, czyli poziom 1,2 stopnia Celsjusza. Być może już został osiągnięty.

W tym roku niebielone koralowce zabarwiono na niebiesko.

Jest to najbardziej rozpowszechnione i najpoważniejsze masowe blaknięcie i śmiertelność, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na Wielkiej Rafie Koralowej. https://t.co/eE5LCrSwtL

– Terry Hughes (@ProfTerryHughes) 9 kwietnia 2024 r

Dr Lisa Schindler, ekolog i kierownik kampanii na rzecz rafy koralowej w Australijskim Towarzystwie Ochrony Środowiska Morskiego, wezwała władze parku morskiego Wielkiej Rafy Koralowej do opublikowania map pokazujących zasięg i nasilenie blaknięcia, aby społeczeństwo miało prawdziwy obraz zasięgu blaknięcia. uderzenie.

Schindler nalegała także, aby organizacja, którą określiła jako strażnika raf koralowych, odegrała większą rolę w propagowaniu silniejszych działań w sprawie emisji.

Powiedziała, że ​​w przeszłości organ wzywał do „zdecydowanych i szybkich działań na szczeblu krajowym”, aby uporać się z kryzysem klimatycznym, ale w swoim najnowszym oświadczeniu klimatycznym skupiano się na działaniach globalnych i nie wspominano nic o potrzebie zintensyfikowania się Australii. .

„Jeśli rząd Albanii poważnie podchodzi do swoich zobowiązań wobec UNESCO w zakresie ochrony raf koralowych, musi zobowiązać się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2035 r. i zaprzestać zatwierdzania nowych projektów dotyczących paliw kopalnych” – stwierdziła.

Naukowcy twierdzą, że cele rządu w zakresie redukcji emisji – 43% redukcja w porównaniu z poziomem z 2005 r. i zero netto do 2050 r. – są spójne z ogólnoświatowymi działaniami, które mogą spowodować wzrost globalnej temperatury o 2 stopnie Celsjusza.

W środowym wywiadzie dla ABC Radio National minister środowiska Tanya Plibersek powiedziała, że ​​rząd jest „bardzo zaniepokojony blaknięciem, które obecnie obserwujemy, niestety, nie tylko w Wielkiej Rafie Koralowej, ale na całym świecie”.

Powiedziała, że ​​rząd robi „wszystko, co w naszej mocy”, aby osiągnąć zerową emisję netto. „Musimy chronić rafy koralowe, ponieważ są… wyjątkowe na skalę światową, a praca 64 000 ludzi zależy od nich w swojej pracy” – stwierdziła.

Rzecznik Urzędu Rafy Koralowej powiedział, że na początku marca potwierdził on, że zaczyna zachodzić powszechne blaknięcie koralowców. Powiedzieli, że badania koralowców w wodach są kontynuowane, a raport zawierający dane i mapy zostanie opublikowany „w nadchodzących tygodniach”.

READ  Historyczna misja testowa Starlinera, żagiel słoneczny, standardowy lot helikopterem na Marsa

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *