Wirus koronowy może utrzymywać się przez kilka miesięcy w mózgu, sercu i jelitach: badanie

Dodatni (L) i ujemny test na przeciwciała Covid-19 sfotografowano w aptece w Strasburgu we wschodniej Francji, 15 lipca 2020 r.

Dodatni (L) i ujemny test na przeciwciała Covid-19 sfotografowano w aptece w Strasburgu we wschodniej Francji, 15 lipca 2020 r.
Zdjęcie: Frederic Florin / Agence France-Presse (Obrazy Getty)

Nowe badania z tego tygodnia wydają się potwierdzać podejrzenie, że koronawirus może zainfekować wiele części ludzkiego ciała, nie tylko układ oddechowy. Odkryto również, że wirus może czasami pozostać w organizmie nawet po ustąpieniu początkowych objawów. Wstępne ustalenia mogą rzucić światło na złożoną przewlekłą chorobę znaną jako długi wirus, na którą cierpią niektóre osoby, które przeżyły.

SARS-CoV-2 to przede wszystkim wirus układu oddechowego, taki jak grypa lub inne ludzkie koronawirusy. W łagodnych przypadkach jej ciężkie objawy zwykle dotyczą górnych dróg oddechowych, podczas gdy cięższe przypadki wiążą się z infekcją płuc i zapaleniem płuc. Jednak dowody z laboratorium i pacjentów sugerują, że wirus może przemieszczać się po całym ciele i infekować również inne tkanki, dzięki receptorom, których używa do przejmowania komórek. Ostatnio np. uczeni znaleźli Dowody na to, że koronawirus może łatwo infekować komórki tłuszczowe i odpornościowe.

Naukowcy stojący za tymi nowymi badaniami, głównie z National Institutes of Health, twierdzą, że ich badania są najbardziej wszechstronnym spojrzeniem na to, jak dobrze koronawirus może infekować różne części ludzkiego ciała i mózgu. W tym celu naukowcy przeprowadzili pełną sekcję zwłok 44 osób, które zaraziły się koronawirusem. We wszystkich z wyjątkiem pięciu przypadków infekcja była bezpośrednio związana ze śmiercią osoby.

Ogólnie rzecz biorąc, zespół znalazł liczne oznaki koronawirusa poza drogami oddechowymi, zarówno we wczesnym, jak i późnym zakażeniu. Jego obecność była z pewnością większa w drogach oddechowych i płucach. Ale znaleźli również dowody infekcji w tkankach sercowo-naczyniowych u prawie 80% pacjentów. w tkankach przewodu pokarmowego 73% pacjentów oraz w mięśniach, skórze, tkance tłuszczowej i obwodowej tkance nerwowej 68% pacjentów. We wszystkich 85 częściach ciała i płynach ustrojowych, które zbadali, wirusa można było znaleźć – przynajmniej czasami – w 79 z nich, w tym w mózgu. Znaleźli ślady wirusowego RNA w całym ciele i mózgu kilka miesięcy po wystąpieniu objawów, do 230 dni w przypadku jednego pacjenta.

Autorzy napisali w swojej pracy naukowej, która została wydana jako Przygotowanie do druku Niedziela, ale jest w trakcie przeglądu do publikacji w czasopiśmie Nature, według Aktualności Bloomberga.

There are important limitations to this research. For one, the cases obviously tended to involve people severely ill with covid-19. But even in the few cases where someone had mild or no covid-related symptoms, the virus could still be found throughout the body, the authors noted. The study was also conducted between April 2020 to March 2021, a period of time when relatively few people were vaccinated. So it’s possible that those with some immunity may prevent the virus from infecting the body as thoroughly as it did in these patients (there was no mention of anyone being vaccinated in the paper). The emergence of several new variants of the virus, such as Delta and Omicron, since March may further complicate the picture.

All that said, the findings give us a clearer picture of how acute infection by SARS-CoV-2 works and how it could continue to cause trouble after the initial illness seems to resolve. Some experts wierzymy Przynajmniej niektóre przypadki COVID-19 można przypisać uporczywej infekcji. Ale chociaż te odkrycia dostarczają mocnych dowodów na długotrwałą infekcję, rodzą również nowe pytania.

Na przykład zespół znalazł niewiele dowodów na to, że obecność wirusa poza płucami była związana z bezpośrednim stanem zapalnym lub innymi infekcjami wirusowymi komórek, nawet w przypadku uporczywych infekcji. Jest to kluczowe, ponieważ stan zapalny jest jednym z najczęstszych sposobów, w jakie organizm może się przewlekle uszkadzać, a wielu ekspertów uważa, że ​​odgrywa on ważną rolę w objawach COVID-19. Autorzy zauważają, że w niektórych uporczywych infekcjach wirus może być zbyt wadliwy, aby dalej się rozmnażać, co może wyjaśniać, dlaczego organizm nie reaguje na niego jak na typową infekcję. To odkrycie nie wyklucza możliwości, że wirus będzie nadal wyrządzać szkody, gdy pozostanie w ciele, ale dodaje nową zmarszczkę do zagadki choroby Covid-19, którą naukowcy będą musieli dalej badać.

READ  Nowe badania wykazują duże nadzieje na poprawę wydajności ogniw słonecznych

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top