Władze zwiększają ostrzeżenia dotyczące wścieklizny w całych Stanach Zjednoczonych po tym, jak ludzie w wielu stanach zostali zaatakowani przez szopy i nietoperze zakażone wścieklizną.

Władze zwiększają ostrzeżenia dotyczące wścieklizny w całych Stanach Zjednoczonych po tym, jak ludzie w wielu stanach zostali zaatakowani przez szopy i nietoperze zakażone wścieklizną.

Autor: Luke Andrews, główny korespondent ds. zdrowia Dailymail.Com

20:13 27 czerwca 2024, aktualizacja 20:22 27 czerwca 2024

Urzędnicy amerykańscy ostrzegli przed ryzykiem zarażenia się wścieklizną przez zwierzęta w związku z falą ataków w niektórych częściach kraju.

W tym miesiącu wściekłe szopy zaatakowały dwa psy, a w dwóch oddzielnych domach w Missouri znaleziono wściekłe nietoperze.

W zeszłym miesiącu wściekły, zdziczały kot zaatakował osobę na Staten Island w stanie Nowy Jork, a wściekły kojot w Massachusetts zaatakował dwie osoby w parku.

Na początku tego roku inny wściekły szop zaatakował w marcu mieszkańców parków w Pensylwanii, a w lutym turysta z Rhode Island musiał udusić wściekłego kojota, który próbował podrapać jego i jego psa.

Istnieją oznaki wskazujące, że w niektórych obszarach kraju występuje więcej wściekłych zwierząt niż zwykle, a urzędnicy ds. zdrowia wyrażają szczególne obawy w związku z nietoperzami.

Powyższa mapa pokazuje, które zwierzęta są najbardziej podatne na wściekliznę na określonych obszarach
W zeszłym miesiącu bezdomny kot zakażony wścieklizną zaatakował ludzi na Staten Island w stanie Nowy Jork

Pomimo dużej liczby zwierząt chorych na wściekliznę urzędnicy nie zgłosili wzrostu liczby przypadków wścieklizny wśród ludzi.

W swoim ostrzeżeniu dotyczącym wścieklizny urzędnicy ds. zdrowia Karoliny Południowej stwierdzili: „Ważne jest, aby wiedzieć, że ludzie, zwłaszcza dzieci, mogą zostać ukąszeni przez nietoperze, nawet o tym nie wiedząc”. Dzieje się tak dlatego, że nietoperze mają małe zęby.

Statystyki pokazują, że każdego roku mniej niż 10 osób zaraża się tą chorobą, ponieważ większości infekcji zapobiega się poprzez wstrzyknięcie osobom po kontakcie ze zwierzętami podejrzanymi o zakażenie wścieklizną, co zapobiega zakażeniu ich wirusem.

Osoby podejrzane o zakażenie muszą otrzymać jedną dawkę w ciągu 24 godzin, a następnie trzy kolejne zastrzyki w trzecim, siódmym i czternastym dniu po pierwszym szczepieniu.

Wścieklizna jest w ponad 99% śmiertelna.

Doktor Thomas Moore, ekspert ds. chorób zakaźnych w Kansas, powiedział Daily Mail, że w ostatnich latach widział więcej osób zaniepokojonych wścieklizną, ale nie więcej przypadków.

READ  Seniorzy w USA powinni otrzymać kolejną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 – zalecają urzędnicy ds. zdrowia: NPR

„Bardzo rzadko zdarza się, że u kogokolwiek zdiagnozowano wściekliznę, a kiedy to nastąpi, będzie to bardzo ekscytujące. Ludzie o tym usłyszą” – dodał.

„Zazwyczaj zdarza się, że w przypadku niesprowokowanego ataku zwierzęcia ludzie się tym niepokoją i mogą otrzymać szczepionkę przeciwko wściekliźnie”.

Niesprowokowane ataki na zwierzęta są sygnałem ostrzegawczym wścieklizny, ponieważ choroba powoduje, że zwierzęta zbliżają się i stają się agresywne w stosunku do innych zwierząt dowolnego gatunku, w tym ludzi.

Doktor Moore powiedział, że w tym roku otrzymał trzy telefony dotyczące wścieklizny, która jest zjawiskiem normalnym o tej porze roku.

Ogółem ponad 90% przypadków wścieklizny w kraju jest powiązanych z narażeniem na dzikie zwierzęta – około jedna trzecia tych przypadków jest związana z nietoperzami, a kolejna jedna trzecia z szopami.

Nietoperz, który jest aktywny w ciągu dnia, na przykład znajduje się na ziemi lub wydaje się niezdolny do latania, powinien być traktowany jak chory na wściekliznę – twierdzą urzędnicy Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois (IDPH).

Ludzie zarażają się wirusem poprzez ślinę zakażonych zwierząt, która przedostaje się do otwartych ran.

„W przypadku ugryzienia przez jakiekolwiek zwierzę należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską” – napisano w majowym ostrzeżeniu Public Health Australia.

Kliknij tutaj, aby zmienić rozmiar tego urządzenia

„Rany po ukąszeniach mogą ulec zakażeniu, a jeśli u zwierzęcia występuje wysokie ryzyko wścieklizny, należy szybko rozpocząć leczenie zapobiegawcze” – zauważyli.

Ponadto urzędnicy, jeśli to możliwe, twierdzą, że mieszkańcy „nie powinni zabijać ani wypuszczać nietoperza przed skontaktowaniem się z lekarzem lub lokalnym wydziałem zdrowia w celu ustalenia, czy mogłeś być narażony na wściekliznę i czy nie potrzebujesz leczenia zapobiegawczego”.

Dodali, że przechwycona próbka może pomóc lokalnym urzędnikom ds. zdrowia w ustaleniu sposobu leczenia osób narażonych na kontakt z wirusem.

READ  Badanie wskazuje, że zastąpienie czerwonego mięsa śledziem, sardynkami i anchois mogłoby uratować życie 750 000 ludzi Mięso

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że zostało zakażone, ponieważ wczesne objawy ostrzegawcze choroby – objawy grypopodobne i niewyjaśnione mrowienie – utrzymują się do trzech miesięcy.

Jednak już tydzień po pojawieniu się tych objawów u pacjentów postępuje śmiertelna postać choroby – atakuje ona mózg i rdzeń kręgowy, powodując drgawki, omamy i nadmierne wydzielanie śliny.

Prawie wszyscy pacjenci zarażeni wścieklizną umierają z powodu tej choroby, a śmiertelność wynosi 99,9%.

Jednak w rzadkich przypadkach kilku pacjentów przeżyło po tym, jak lekarze wprowadzili ich w śpiączkę farmakologiczną. Pierwszą osobą, która przeżyła chorobę, była Gina Giese z Wisconsin, która w 2004 roku została ukąszona przez nietoperza w kościele.

Wydając ostrzeżenia dotyczące wścieklizny, urzędnicy z Karoliny Północnej stwierdzili, że zaobserwowali wzrost liczby telefonów od osób, które widziały chore szopy.

„Kontakt z dzikimi zwierzętami to główna droga narażenia ludzi, zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich na wściekliznę” – stwierdzili.

„Możesz zmniejszyć ryzyko narażenia Ciebie i Twoich zwierząt na wściekliznę, unikając kontaktu z dzikimi zwierzętami i stosując proste środki ostrożności”.

W Missouri władze ostrzegają, że nietoperze mogą zarazić się wścieklizną i przypominają ludziom, aby unikali bezpośredniego kontaktu z dziką przyrodą.

Ostrzeżenia były szczególnie pilne, biorąc pod uwagę niedawne pojawienie się małych nietoperzy, które mogą błąkać się po domach, zwiększając ryzyko infekcji.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *