Współzałożyciel FTX twierdzi, że Bankman-Fried od samego początku kradł pieniądze

Współzałożyciel FTX twierdzi, że Bankman-Fried od samego początku kradł pieniądze

Sam Bankman-Fried pozwolił na nielegalne wykorzystanie pieniędzy i aktywów klientów FTX w celu załatania luk finansowych w stowarzyszonym funduszu hedgingowym od początków giełdy, powiedział dziś przed nowojorską ławą przysięgłych współzałożyciel FTX Gary Wang, gdy prokuratorzy naciskali na ich sprawę ten Bankman-Fried Pomysłodawca jednego z największych oszustw w historii Stanów Zjednoczonych.

W końcu straty funduszu hedgingowego Alameda Research stały się tak duże, że nie było już możliwości ich ukrywania, powiedział Wang drugiego dnia swoich zeznań.

„FTX nie radził sobie dobrze” – stwierdził Wang, odnosząc się do niesławnego tweeta, który Bankman-Fried napisał zaledwie kilka dni przed ogłoszeniem upadłości giełdy w listopadzie 2022 r.

Prokuratorzy zarzucają Bankman-Friedowi, lat 31, ukradł miliardy dolarów inwestorom i klientom, aby sfinansować wystawny styl życia na Bahamach i kupić wpływy polityków, celebrytów i społeczeństwa.

Wang był dyrektorem ds. technologii w FTX i należał do tak zwanego „wewnętrznego kręgu” kadry kierowniczej FTX, którzy zgodzili się składać zeznania przeciwko Bankman-Friedowi w zamian za złagodzenie kary w ich sprawach karnych.

Oczekuje się, że w środę zakończy swoje zeznania. W ramach ugody z prokuratorami Wang przyznał się do oszustw drogą elektroniczną oraz oszustw związanych z papierami wartościowymi i towarami.

Prokuratorzy mają nadzieję, że Carolyn Ellison, była dyrektor generalna Alamedy i była dziewczyna Bankmana-Frieda, zajmie stanowisko w środę.

Wang i Bankman-Fried założyli firmę Alameda w 2017 r., a następnie w 2019 r. założyli firmę FTX.

Wang powiedział ławie przysięgłych, że pod kierunkiem Bankmana-Frieda wprowadził do operacji FTX kod, który umożliwił Alameda Research możliwość dokonywania praktycznie nieograniczonych wypłat z FTX i uzyskania linii kredytowej w wysokości do 65 miliardów dolarów amerykańskich (108,6 miliardów dolarów nowozelandzkich). .

READ  Jeśli prąd zgaśnie, jak się ogrzeję?

Alameda początkowo otrzymała te przywileje, ponieważ fundusz hedgingowy był głównym animatorem rynku dla klientów FTX na początku istnienia giełdy.

Wang powiedział, że Alameda od samego początku korzystała z nieograniczonych możliwości wypłat i linii kredytowych, zarówno w formie kryptowalut, jak i dolarów. Początkowo kwota ta wynosiła zaledwie kilka milionów dolarów, ale z biegiem lat rosła.

„Wypłaciła więcej pieniędzy, niż miała na giełdzie” – powiedziała Wang, dodając, że pieniądze, które wypłaciła, „były pieniędzmi z [FTX] Klient.”

Ten diagram z sali sądowej przedstawia współzałożyciela FTX Gary'ego Wanga na stanowisku świadka podczas składania zeznań podczas procesu o oszustwo współzałożyciela FTX Sama Bankmana Frieda, 7 października 2023 r.

Relacja była w rzeczywistości dwukierunkowa, w której giełda mogła pomóc funduszowi hedgingowemu i odwrotnie, ponieważ FTX szybko rósł w latach 2019–2022.

W pewnym momencie, gdy luka w oprogramowaniu FTX została wykorzystana do spowodowania setek milionów dolarów strat fiducjarnych na określonej kryptowalucie, Wang powiedział, że Bankman-Fried nakazał przeniesienie tej straty do bilansu Alamedy, ponieważ sytuacja finansowa FTX była bardziej widoczna dla publicznie, podczas gdy bilans That Alameda nie był.

Głębokie powiązania finansowe Alamedy z FTX stały w sprzeczności z publicznymi oświadczeniami Bankman-Frieda, że ​​fundusz hedgingowy „nie różni się” od żadnego innego klienta FTX.

Straty Alamedy w miesiącach poprzedzających upadłość giełdy wyniosły 14 miliardów dolarów (23,4 miliarda dolarów nowozelandzkich). Bankman Fried i Wang omawiali rozwiązania problemów w Alameda latem 2022 r., w tym zamknięcie funduszu hedgingowego, ale wtedy było już za późno.

„[Alameda] Wang zeznał, że nie ma środków, aby spłacić tę kwotę.

Ten szkic z sali sądowej przedstawia współzałożyciela FTX Sama Bankmana-Frieda (skrajnie po lewej stronie) słuchającego zastępcy prokuratora USA Nicholasa Rossa (w środku) przesłuchującego współzałożyciela FTX Gary’ego Wanga (skrajnie po prawej stronie) podczas procesu o oszustwo Bankman-Fried, 7 października 2023 r. .

12 listopada FTX ogłosiło upadłość. Wang zeznał, że w ciągu kilku godzin od ogłoszenia upadłości spółki FTX Bankman-Fried nakazał mu wysłanie większości pozostałych aktywów FTX bahamskim organom nadzoru nad papierami wartościowymi, a nie władzom USA zajmującym się upadłością.

READ  Prosta sztuczka na ratowanie owoców i warzyw

Organy regulacyjne na Bahamach „wydawały mu się bardziej przyjazne i wydawało się, że z większym prawdopodobieństwem pozwolą mu zachować kontrolę nad spółką niż w Stanach Zjednoczonych” – zeznał Wang.

Po tej wymianie zdań 18 listopada Wang skontaktował się z FBI, twierdząc, że wie, że to, co zrobił, jest złe i chce uniknąć długiej kary więzienia za swoje przestępstwa.

W oświadczeniach wstępnych w tym tygodniu prawnicy Bankman-Frieda twierdzili, że Wang i inni doradcy FTX nie wykonali swojej pracy, w tym nie ustanowili odpowiednich zabezpieczeń finansowych, które chroniłyby FTX przed zeszłorocznym spadkiem cen kryptowalut.

Powiedzieli, że Bankman Fried wierzy, że radzi sobie z kryzysem płynności spowodowanym spadkiem wartości kryptowalut o ponad 70% oraz krytyką ze strony jednego z największych rywali, która spowodowała, że ​​klienci zaczęli gromadzić się w jego firmach, chcąc odzyskać swoje depozyty.

Podczas dzisiejszego przesłuchania Wanga prawnicy Bankman-Fried próbowali bagatelizować wszelkie szczególne relacje między Alamedą a FTX, twierdząc, że nie jest niczym niezwykłym, że podmioty animujące rynek, takie jak Alameda, ponoszą straty lub pożyczają pieniądze od giełdy.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *