Wytrwałe łaziki NASA monitorują „zgubione” zaćmienie Marsa z księżycem „Potato”

I chociaż wydaje się, że łazik obserwował cień ziemniaka przecinający czerwoną powierzchnię Marsa, w rzeczywistości jest to Fobos, jeden z dwóch małych księżyców Marsa.

Perseverance odnotowuje 40-sekundowe zaćmienie 2 kwietnia. Jeśli brzmi to znacznie krócej niż zwykłe zaćmienia Słońca, które możemy zobaczyć z Ziemi, gdy nasz Księżyc przechodzi przed Słońcem, to dlatego, że Fobos jest około 157 razy mniejszy niż nasz Księżyc.

Łazik kontynuuje 18-letnią historię robotów obserwujących zaćmienia na Marsie, która rozpoczęła się od łazika Spirit and Opportunity NASA w 2004 roku, a następnie nagrała pierwszy film z zaćmienia Marsa w 2019 roku.

Perseverance dostarczył najlepszy do tej pory film z tego zaćmienia, wykorzystując możliwości zoomu systemu kamer zamontowanego na maszcie.

„Wiedziałem, że będzie dobrze, ale nie spodziewałem się, że będzie tak niesamowity” – powiedziała w oświadczeniu Rachel Howson, operator kamery Mastcam-Z w Malin Space Science Systems w San Diego. „Kiedy przyjeżdżają, czują się jak urodziny lub wakacje. Wiesz, co nadchodzi, ale wciąż jest element zaskoczenia, gdy widzisz gotowy produkt”.

Film został również uchwycony w kolorze przy użyciu filtra słonecznego w celu zmniejszenia intensywności światła, co pozwoliło naukowcom zdobyć więcej wiedzy na temat Fobosa.

„Można zobaczyć szczegóły w postaci cienia Fobosa, takie jak grzbiety i wychodnie na księżycowym krajobrazie” – powiedział w oświadczeniu Mark Lemon, astronom planetarny z Space Science Institute w Boulder w Kolorado. „Można też zobaczyć plamy słoneczne. Wspaniale jest zobaczyć to zaćmienie, tak jak widział je łazik z Marsa”.

Siły pływowe przyciągania grawitacyjnego Fobosa spowodowały rozciągnięcie skorupy i płaszcza Czerwonej Planety, nieznacznie zniekształcając marsjańskie skały. Z kolei ta siła grawitacyjna zmienia orbitę Fobosa.

Obserwacje zaćmienia na Fobosie pomagają naukowcom śledzić zmiany orbity księżyca w czasie i lepiej przewidywać, kiedy czas Fobosa się skończy.

READ  Astronauci SpaceX Crew-2 opuszczają stację kosmiczną w niedzielę: oglądaj na żywo

Fobos jest zasadniczo skazany na zagładę i cierpi na powolną spiralę śmierci na każdej orbicie, ponieważ nieustannie dryfuje w pobliżu powierzchni Marsa. Za dziesiątki milionów lat albo zderzy się z Marsem, albo rozpadnie się na kawałki, które spadają na Marsa.

Gdy naukowcy wykorzystują obserwacje zaćmienia, aby dowiedzieć się więcej o Fobosie, rydwan wytrwałości osiągnął kolejny interesujący cel: starożytną deltę rzeki w kraterze Jezero. Robot eksploratora zbierze próbki skał i osadów w kształcie wachlarza z krawędzi krateru, która powstała w miejscu, gdzie rzeka zasilała jezioro kraterowe miliardy lat temu.

„Delta krateru Jezero zapowiada się na prawdziwą geologiczną ucztę i jedno z najlepszych miejsc na Marsie do poszukiwania śladów minionego mikroskopijnego życia” – powiedział w oświadczeniu Thomas Zurbuchen, zastępca administratora Dyrektoratu Misji Naukowych NASA. „Odpowiedzi już tam są – a Zespół Wytrwałości jest gotowy, aby je znaleźć”.

Śmigłowiec Ingenuity zakończył swój 26. lot w pierwszą rocznicę swojego dziewiczego lotu rok temu.

Helikopter będzie działał jako zwiadowca, podczas gdy Perseverance eksploruje deltę.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top