Wzrasta polskie poparcie dla energetyki jądrowej: Polityka jądrowa

15 grudnia 2021

Według sondaży poparcie dla energetyki jądrowej jest w Polsce wysokie, a 78% populacji popiera technologię w odpowiedzi na zmiany klimatyczne. Dzieje się to w czasie, gdy kraj doświadcza ciągłych ulepszeń w zakresie rozmieszczania broni jądrowej.

Energetyka jądrowa jest silnie wspierana w Polsce, a niektóre decyzje nie zostały podjęte (Zdj.: Ministerstwo Klimatu i Środowiska)

Polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska zarządziło coroczne referendum w sprawie „najlepszych wyników w historii badań prowadzonych od 2012 roku”. Firma badawcza DANAE wykorzystała system CATI w listopadzie, aby poznać opinie 2148 delegatów w wieku od 15 do 75 lat.

Wyniki pokazują, że 74% ludzi w Polsce popiera elektrownie jądrowe, a 20% się temu sprzeciwia. Rząd zauważył, że był to wzrost poparcia o 11%.

Podobny wzrost zaobserwowano wśród osób, które opowiadają się za elektrownią jądrową na swoim terenie. 58% powiedziało, że to popiera, w porównaniu z 46% w zeszłym roku, a 39% było temu przeciwnych.

Wyniki pojawiają się w kontekście tego, że 80% respondentów stwierdziło, że słyszało o planach wprowadzenia energetyki jądrowej w Polsce.

78% osób zgodziło się, że budowa elektrowni jądrowych w Polsce to „świetny sposób na walkę ze zmianami klimatu”, a tylko 17% się z tym nie zgodziło.

Większość z 82% stwierdziła, że ​​budowa elektrowni jądrowych jest dobrym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, co stanowi wzrost o 9% w stosunku do roku poprzedniego.

Ceny energii były wyższe w całej Europie w ostatnim kwartale 2021 r., ponieważ ożywienie gospodarcze po epidemii COVID-19 zderzyło się z niższymi rezerwami gazu. Jednocześnie w Polsce nastąpił szereg pozytywnych zmian w energetyce jądrowej.

Przepływ wydarzeń

We wrześniu ogłoszono, że do 2040 r. powstanie sześć nowych dużych reaktorów jądrowych w ramach planu zmniejszenia przez Polskę historycznie ciężkiej zależności od węgla, co jest niezgodne z gwarancjami klimatycznymi. W październiku francuska firma EDF złożyła ofertę na dostawę sześciu dużych reaktorów EPR, a Westinghouse przyspieszył swoje centra inżynieryjne w Polsce.

READ  Bank Centralny Polski ponownie podniósł stopy procentowe, ponieważ inflacja osiągnęła najwyższy poziom od 20 lat

Zwłaszcza polski przemysł ciężki przyjmuje małe piece jako sposób na uniknięcie spalania węgla do produkcji ciepła i energii. Producent chemiczny Synthos utworzył spółkę zależną, która jest właścicielem projektów rozwojowych wokół BWRX-300 firmy GE-Hitachi, a BWRX współpracuje z producentami chemicznymi PKN Orlen i Ciech nad możliwością przekształcenia węgla w ich zakłady. Synthos współpracuje z firmą energetyczną ZE Pak nad zbadaniem możliwości przerobienia BWRX-300 na węgiel w Elektrowni Pątnów.

NuScale współpracuje z dostawcą paliw płynnych Unimode i amerykańską firmą Gedka, aby zbadać, czy może wykorzystać swoje moduły energetyczne zamiast węgla. NuScale ma podobny program z KGHM Polska Miedź SA i Piela Business Engineering.

Opracowane i napisane przez World Nuclear NewsCyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top