„Zamaskowany bohater” zdobywa nagrodę National Contemporary Arts Award w wysokości 20 000 USD

Zwycięska praca nosi tytuł Czerwona ręka Emmy Herkus.

Mark Taylor / Rzeczy

Zwycięska praca nosi tytuł Czerwona ręka Emmy Herkus.

Artystka Low Haute, Emma Herkus, zdobyła prestiżową nagrodę National Contemporary Art Award w wysokości 20 000 USD za pracę „Brilliant Layered” zatytułowaną Próba przestępstwa.

Zwycięska praca została wybrana przez Robina Pattersona, jednego z najlepszych współczesnych artystów w kraju, i nagrodzona Narodową Nagrodą Sztuki Współczesnej 2022 w Muzeum Waikato w Hamilton.

Przemawiając przed odsłonięciem w piątek wieczorem, Patterson powiedział, że to historia „walki, a potem zwycięstwa” w artykule Hirkusa „zaintrygowała” go.

„To świętowanie przeciwności” – powiedział Patterson.

Czytaj więcej:
* Czysty triumf: teledysk „Mesmerizing” zdobywa Narodową Nagrodę Sztuki Współczesnej w wysokości 20 000 USD
* Otwarte są zgłoszenia do Narodowej Nagrody Sztuki Współczesnej
* Najlepsze piosenki z „Czy to sztuka?” Konkurs na wystawie w Muzeum Waikato

Sędzia Robin Patterson nie mógł ujawnić piątkowej nocy z powodu kontuzji, ale powiedział, że będzie świętował w domu.

Mark Taylor / Rzeczy

Sędzia Robin Patterson nie mógł ujawnić piątkowej nocy z powodu kontuzji, ale powiedział, że będzie świętował w domu.

Patterson, wybierając ostatnie prace spośród 300 zgłoszeń, powiedział, że wiedział, że chce czegoś, co zabierze widza w podróż i będzie miało „serce”.

„Przyznaję, że było to trudniejsze, niż sobie wyobrażałam, ponieważ wiele prac było tak pochłoniętych tym… ale w końcu wciąż wracałam do artykułu Emmy” – powiedział Patterson.

Obraz multimedialny, wykonany farbą akrylowo-węglową na płycie MDF z kolażem, przypomina Pattersonowi całun turyński.

Całun Turyński to kawałek płótna uważany przez niektórych za szatę pogrzebową Jezusa Chrystusa, przechowywaną od 1578 roku w Kaplicy Królewskiej katedry San Giovanni Battista w Turynie we Włoszech.

Płótno po nałożeniu twarzą w dół pochłania obraz, jak całun taurynowy.

Robin Patterson jest jednym z najlepszych współczesnych artystów w kraju.

Robin Patterson / Jennifer French

Robin Patterson jest jednym z najlepszych współczesnych artystów w kraju.

Odkładając płótno, zbiera wyczyny i szczątki otoczenia lub z poprzedniej nocy, a także poezję i pamiątki ze wstążek i kolaży, które oznaczają zwłoki, które gwałtownie poddają się aresztowaniu i kontroli.

To, co artysta ujawnia po oderwaniu tej postaci od płyty MDF, to postać szybująca w powietrzu, której brutalne blizny i powierzchnie wyryte kolorami skrawków papieru są celebrowane, ciemność odchodzi teraz w przeszłość, jako zamalowane na czarno tło.

„Te ręce nie są już w kapitulacji, ale unoszą się w triumfalnym świętowaniu, przebrani za bohatera, a nie złoczyńcę powstania”.

Praca została wybrana w wyniku ślepego procesu oceniania przez 34 finalistów, z których wszyscy są obecnie wystawiani w muzeum do 28 listopada.

Świętując w tym roku swoje 22. urodziny, po odwołaniu w 2020 r. z powodu pandemii Covid-19, nagroda przyciągnęła zgłoszenia z całej Nowej Zelandii i nie tylko.

Oleg Polounine for Dits and Dahs Wyrzeźbiony z folii aluminiowej.

Mark Taylor / Rzeczy

Oleg Polounine for Dits and Dahs Wyrzeźbiony z folii aluminiowej.

Tompkins Wake, jedna z wiodących kancelarii prawnych w Nowej Zelandii, oraz uznani w całym kraju architekci Chow: Hill są pierwszymi sponsorami nagród odpowiednio od 2014 i 2015 roku.

Drugie miejsce i zwycięzca nagrody Hugo Charitable Trust o wartości 5000 $ została Raukura Turei za He Tukuna V za onepū, olej i farbę na płótno.

Dwie nagrody Merit Awards w wysokości 1000 USD zostały również przyznane Sarah (Hera) za jej portret Ko Te Awa Ko Au-Darling (Darz) Tautuku Orme i Oleg Polounine za rzeźbę z folii aluminiowej Dits and Dahs.

Nagroda Campbell Smith Memorial People’s Choice Award, o wartości 250 dolarów, jest sponsorowana przez rodzinę Smith jako hołd dla byłego dyrektora Muzeum Waikato, artysty, dramaturga i poety.

Zostanie on wręczony zwycięzcy z największą liczbą głosów przez zwiedzającą publiczność przed zakończeniem wystawy nagród w listopadzie.

34 finalistów jest teraz wystawionych w muzeum do 28 listopada.

Mark Taylor / Rzeczy

34 finalistów jest teraz wystawionych w muzeum do 28 listopada.

READ  Misha Barton mówi, że „zastraszanie” na planie doprowadziło ją do opuszczenia OC

Tammy Lowe

„Ekspert Internetu. Introwertyk. Uzależniony od ulicy. Ewangelista kawy. Pisarz. Myśliciel. Miłośnicy skrajnej śpiączki. Wykładowca”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top