Zdjęcia Jasona Momoa w Elliot Bay prowadzą do odkrycia starożytnych kości

Zdjęcia Jasona Momoa w Elliot Bay prowadzą do odkrycia starożytnych kości

Ocena kulturowa potencjalnych miejsc kręcenia serialu „War Boss” Jasona Momoa doprowadziła do odkrycia starożytnych kości. Zdjęcie / @prideofgypsies

Planuje nakręcić film z Jasonem Momoa Jenidakin: wódz wojenny Seria badań w Elliott Bay na dalekiej północy doprowadziła do odkrycia koiwi należącego do 38 osobników, w tym noworodków.

Kości znalezione na mieliźnie w Te Akau – znanej również jako Farma Elliota, na południe od Rauhiti – pochodzą prawdopodobnie z 1200 roku, chociaż wyniki analiz kryminalistycznych nie zostały jeszcze upublicznione.

Rana Rioha (Ngati Kota), kaitiaki (opiekun) Northland Koiwi, przeprowadzał ocenę kulturową w potencjalnych lokalizacjach, w których kręcono zdjęcia, kiedy podszedł do niego rolnik, który od około roku zbierał kości z popularnej plaży.

Z wydm w Elliot Bay (na zdjęciu) wyłowiono koiwi, ale na plaży wciąż jest ich mnóstwo.  Fotografia / Tanya White
Z wydm w Elliot Bay (na zdjęciu) wyłowiono koiwi, ale na plaży wciąż jest ich mnóstwo. Fotografia / Tanya White

Rolnik początkowo znalazł dzieci bawiące się kośćmi, które, jak zdał sobie sprawę, nie należały do ​​zwierząt. Zapytał ich, gdzie ich znaleźli, co doprowadziło do skraju piaszczystej plaży.

„Z banku wychodziło prawdziwe kiwi” – ​​powiedziała Rioha.

Rolnik powiedział Roha, że ​​nie wie, z kim rozmawiać o swoich odkryciach.

Gdy rozpoczęła się akcja odzyskiwania, zidentyfikowano koi należące do 13 osobników. Jednak prawie połowa z nich zaginęła podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych, mimo że zostały przetransportowane do schroniska.

Stwierdził jednak, że istnieje złoty środek. Burze, które nawiedziły ten obszar w zeszłym roku, odsłoniły więcej kiwi.

Dodał: „Podczas wykopalisk znaleźliśmy 38 osobników, od noworodków po dzieci, mężczyzn i kobiety, aż po nianię i kuru”.

On i bioarcheolog z Uniwersytetu Otago, Rebecca Kynaston, odzyskali kości przechowywane na brzegu, ale wiedzieli, że na plaży jest ich więcej, dlatego wystąpili o pozwolenia na dalsze badania.

„Uważamy, że mamy tylko 1 procent tej witryny. Dlatego chcemy dowiedzieć się więcej, zanim zaczniemy ją chronić.”

READ  William i Kate prowadzą rodzinę królewską podczas mszy wielkanocnej; nieobecna królowa

Niektóre spośród odzyskanych kiwi ułożono w sposób sugerujący, że miały około 800 lat. Roha powiedział, że stało się to, gdy „ciała zabrano w góry”, a nogi pozostawiono.

„Kiedy zacząłem dożywać 600 i 400 lat [mark] Zacząłem od ustawienia ich w pozycji pionowej, w pozycji embrionalnej, w której usuwano jedynie głowę.

Rioha powiedziała, że ​​nadal próbują uzyskać pełne zrozumienie miejsca, w którym znaleziono kiwi.

Uważa się jednak, że znaleźli pewne dowody powiązane z historyczną bitwą, w której Ngari Rumate został pokonany pod Te Akau.

Testy DNA, zaakceptowane przez hapū, pomogą im rozwikłać tajemnice.

„Możemy dowiedzieć się, co jedli 800 lat temu i gdzie znajdowało się wówczas źródło pożywienia. Czy pochodziło z wysp? A może z Nowej Zelandii?”

Informacje te mogą pokazać przemieszczanie się ludzi i to, z kim w danym momencie handlowali.

Iwi Ngāti Kuta i Te Batu Keha oparte na Rauhiti są przodkami i obecnymi hapū zatoki. Rewha powiedziała, że ​​w powrót do zdrowia zaangażowani byli whānau i hapū.

„Pomogli oczyścić kości, pomogli zrozumieć kości i dowiedzieć się, jakie odnieśli obrażenia – czy miało to miejsce przed śmiercią, po śmierci, czy w chwili śmierci”.

Znajomość protokołu kōiwi Rewhy sięga jego młodości, kiedy towarzyszył dziadkowi, aby zebrać taonga lub kōiwi Rāwhiti i umieścić je w „specjalnym” miejscu – lekko nachylonym brzegu.

„Zacząłem myśleć, że lepiej byłoby trzymać go bliżej miejsca, w którym był przymocowany, na przykład zatok, w których został znaleziony, miejsc PA, a nawet wysp”.

Powiedział, że osoby, które mogą znaleźć koiwi, powinny najpierw skontaktować się z Heritage New Zealand Pohirem Taongą, który zorganizuje ocenę i sporządzi raport policyjny.

Karina Cooper jest dyrektorką ds. wiadomości i opisuje najświeższe i ogólne wiadomości w The Advocate. Szczególnie interesuje ją dochodzenie wykraczające poza nagłówki gazet.

Tammy Lowe

„Ekspert Internetu. Introwertyk. Uzależniony od ulicy. Ewangelista kawy. Pisarz. Myśliciel. Miłośnicy skrajnej śpiączki. Wykładowca”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *