Zepsuta toaleta SpaceX oznacza pieluchę lub trzymaj ją dla załogi NASA

W zeszłym tygodniu kapsuła SpaceX Crew-2 była dość jasna w drodze do domu, ale jedna rzecz stała na jej drodze: toaleta. Podczas ewakuacji samochodu, aby wrócić na ziemię, toaleta pozostanie niedostępna na czas podróży.

Gdyby astronauci musieli lecieć, musieliby go nosić lub użyć pieluch astronautów zawartych w kombinezonach lotniczych jako nagły wypadek.

„Oczywiście jest to nieoptymalne, ale jesteśmy gotowi, aby sobie z tym poradzić, gdy jesteśmy na pokładzie Smoka w drodze do domu” – powiedziała Kay Megan MacArthur, pilot misji Crew-2 podczas piątkowej konferencji prasowej.

Kapsuła w kształcie żołędzia jest nieco większa niż pickup na ziemi; Nie ma odpowiedniej łazienki. Zamiast tego ma muszlę klozetową z rurką i wentylatorami wbudowanymi w jeden z przedziałów statku kosmicznego, które wytwarzają ssanie, aby zapewnić, że odpady podróżują we właściwym kierunku w nieważkości kosmosu.

Według Billa Gerstenmaiera, wiceprezesa firmy, który o tym mówił, we wrześniu SpaceX odkrył wyciek z toalety w innej swojej kapsułce podczas Inspiration 4, trzydniowego lotu orbitalnego prywatnych astronautów, którzy nie zadokowali na stacji kosmicznej. Problemy z toaletą podczas konferencji prasowej w październiku.

Gerstenmaier powiedział, że rurka z toalety kapsuły spuszczała ścieki do wewnętrznego zbiornika, rozpadając się i wyciekając płyn do wentylatora, rozsyłając mocz po całym obszarze pod wewnętrzną podłogą kapsuły.

Kiedy inżynierowie SpaceX odkryli usterkę, poinstruowali astronautów na stacji kosmicznej, aby sprawdzili kapsułę Crew 2. Znaleźli podobne ślady moczu pod wewnętrzną podłogą, co, zdaniem urzędników, może skorodować niektóre części aluminiowej kapsuły i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa lot powrotny.

Inżynierowie SpaceX przeprowadzili eksperymenty na ziemi, aby sprawdzić, czy mocz, który jest zmieszany ze związkiem usuwającym amoniak zwanym oxone, może powodować korozję aluminium. Gerstenmaier powiedział, że części znajdowały się w komorze, która symulowała warunki wilgotności na pokładzie stacji kosmicznej „przez dłuższy czas”.

READ  Nastolatka odmówiła przeszczepu nerki, ponieważ nie była szczepiona przeciwko COVID, mówią rodzice

Na podstawie eksperymentów i kontroli kapsuły Inspiration4, SpaceX odkrył, że mieszanina moczu i oksonów miała niewielki wpływ na aluminiowe części ze względu na ciężkie powłoki na Crew Dragon, które są „znaczącym środkiem blokującym płyny”, Sarah Walker, misja SpaceX Crew Dragon manager zarządzający Reporterzy podczas konferencji prasowej.

Pani Walker dodała: „Wiedzieliśmy, że ciecz wyparowała w ciągu zaledwie kilku dni, a to naprawdę ogranicza efekt, który zauważyliśmy, gdy przeprowadzaliśmy wszystkie inspekcje po locie”.

Urzędnicy NASA zgodzili się z wynikami eksperymentów i uznali, że Załoga 2 może bezpiecznie wrócić na Ziemię. SpaceX zaproponowało trwałe rozwiązanie dla przyszłych kapsułek Crew Dragon, które powinno zapewnić, że rurka na mocz nie będzie się cofać.

Wyciek z toalety w kapsule Crew-2 jest nadal obecny, co oznacza, że ​​astronauci, którzy odpowiadają na wezwanie natury na orbicie, powinni używać „bielizny”, powiedział dziennikarzom Steve Stitch, dyrektor programu Commercial Crew NASA 31 października w swoich skafandrach.

„Naszym celem jest w ogóle nie używać systemu do powrotu do domu z powodu tego, co widzieliśmy u pytającego” – powiedział Stitch. „Za każdym razem, gdy załoga nosi bieliznę, noszą bieliznę w tym garniturze i jest to krótkie zadanie w domu, więc to typowe dla nich, że noszą bieliznę i mogą jej używać w drodze do domu”.

„Podróż kosmiczna jest pełna wielu małych wyzwań” – powiedział dr MacArthur. „To po prostu kolejna osoba, którą spotkamy i którą będziemy się opiekować podczas naszej misji”.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *