iOS jest najmniej bezpiecznym systemem mobilnym?

Firma SourceFire, która zajmuje się bezpieczeństwem sieciowym, opublikowała raport, z którego wynika, że iOS ma najwięcej luk bezpieczeństwa ze wszystkich mobilnych systemów operacyjnych. Czy to oznacza, że jest najmniej bezpieczny?

Firma przeanalizowała dane z ostatnich 25 lat. W raporcie wzięto pod uwagę bazy Common Vulnerabilities and Exposures oraz National Vulnerability Database. Po dogłębnej analizie okazało się nie tylko, że system Apple ma najwięcej luk bezpieczeństwa, ale też systematycznie rośnie ich ilość. Aktualnie iOS ma 210 luk bezpieczeństwa. W Androidzie jest ich 24, w Windows Phone 14, a BlackBerry zaledwie 11.

ilosc-luk-bezpieczenstwa

Jednak wcale nie oznacza to, że iOS jest mniej bezpiecznym systemem od Androida. Autorzy raportu zaznaczają, że znacząco one się od siebie różnią. Przede wszystkim iOS jest w pewien sposób zamknięty. Każda aplikacja, która chce się znaleźć w App Store, jest dokładnie sprawdzana pod kątem bezpieczeństwa. Dlatego też programiści starają się złamać sam system, a nie sklep i tym samym znajdują więcej luk. Z kolei Android pozwala na instalowanie aplikacji z zewnątrz, bez udziału Google Play. Dlatego też zaatakowanie go jest dużo łatwiejsze.

Pełna treść raportu jest dostępna TUTAJ.

źródło: SourceFire

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o