Tizen – as w rękawie Samsunga

Samsung w roku 2015 zdecydował się na zmianę platformy Smart TV. Teraz telewizory koreańskiego producenta działają pod – opracowanym wspólnie z firmą Intel -systemem Tizen. Ta rewolucja niesie za sobą pewne konsekwencje.

O działaniu nowego systemu przeczytacie wkrótce, gdy będziemy mogli dłużej przyjrzeć się jego poszczególnym funkcjom. Najważniejsze zmiany to rezygnacja z ekranu głównego SmartHub na rzecz wyskakujących kafelków. Tizen jest przejrzysty i prosty w obsłudze. Obok aplikacji znajdziemy w nim także gry oraz funkcje łączące telewizor z telefonem.

9500_lifestyle_03_small

Zmiany w telewizorach Samsunga mają jednak znaczenie zarówno dla posiadaczy obecnych telewizorów, jak i przyszłych nabywców. Klienci, którzy teraz decydują się na zakup telewizora, mają szczególnie twardy orzech do zgryzienia. Czy zdecydować się na starą, sprawdzoną platformę, czy wybrać bardziej przyszłościowego Tizena?

Na zeszłorocznych modelach telewizorów Samsunga do dyspozycji użytkowników było ponad sto lokalnych aplikacji. Dla porównania, na drugim Philipsie zaledwie około dwudziestu. Użytkownicy Smart TV Samsunga mogą przebierać w aplikacjach od serwisów vod przez aplikacje informacyjne po zaawansowane gry jak Pro Evolution Soccer 2014, czy Need For Speed. Jednocześnie jednak ta platforma będzie powoli wygaszana, a to oznacza, że wkrótce aplikacje mogą nie otrzymywać aktualizacji i raczej nie można liczyć na wielkie nowości.

js9000_zc_002_back_silver_small

Natomiast pojawienie się Tizena dla deweloperów oznacza konieczność nauki nowego środowiska i napisanie od nowa lub przynajmniej przepisanie aplikacji. Jest to proces czasochłonny i nie wszyscy mogą się na niego zdecydować od razu. Na szczęście powodów do obaw nie ma. Już teraz, gdy telewizory debiutują na rynku, użytkownicy mają do dyspozycji 25 aplikacji w języku polskim i są to przede wszystkim najważniejsze i najpopularniejsze aplikacje na rynku.

Przede wszystkim jednak Tizen kryje w sobie olbrzymi potencjał. System ten jest wykorzystywany także w zegarkach Samsunga, urządzeniach AGD, a w Indiach trafił także w smartfonach. To oznacza, że programiści powinni być żywo zainteresowani tworzeniem aplikacji na cały ekosystem. Dodatkowo Samsung stara się wspierać programistów w tworzeniu aplikacji, dostarczając im niezbędną wiedzę i sprzęt. Często też zachęca ich do pisania pod swoje urządzenia, organizując szereg konkursów. Tak w zeszłym roku powstała aplikacja do zamawiania jedzenia poprzez telewizor. W przypadku Tizena będzie podobnie.

2015_smart_tv_ux_us

Dodatkowo możemy liczyć na to, że Tizen będzie łatwiejszy w aktualizacji. Użytkownicy mogą spodziewać się dodatkowych funkcji i opcji w przyszłości.

Na razie są to bardzo obiecujące początki, choć nie wszystko jest różowe. Nowy system to nowe nadzieje, ale też cios dla posiadaczy poprzednich modeli, którzy nie mogą liczyć na zbyt wiele. Furtką jest evolution kit, ale o nim na razie niewiele wiemy.

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Stary zgredDamian JaroszewskiBuKoX Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
BuKoX
Gość
BuKoX

Mam prośbę. Zamiast opisywać osobno platformy SmartTV zróbcie porównanie. Będzie prościej wybrać tę właściwą dla danego odbiorcy.

Damian Jaroszewski
Gość
BuKoX
Gość
BuKoX

Tak czytałem ale chodziło mi o dokładniejsze porównanie a nie opisywanie każdego z osobna. Porównanie np. liczby aplikacji, sposobu obsługi, wyglądu itp. w formie tabeli lub czegoś podobnego.

Damian Jaroszewski
Gość

A to wszystko jeszcze przed nami :)

Stary zgred
Gość
Stary zgred

a kiedy ipla w tizenie się pojawi?