Agnieszka Holland składa pozew o zniesławienie przeciwko Ministrowi Sprawiedliwości w związku z komentarzami „nazistowskiej propagandy”.

Agnieszka Holland składa pozew o zniesławienie przeciwko Ministrowi Sprawiedliwości w związku z komentarzami „nazistowskiej propagandy”.

Polska reżyserka Agnieszka Holland, trzykrotna nominowana do Oscara, kontynuuje swój pozew o zniesławienie przeciwko ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobro po tym, jak… Ziobro nie zgodził się przeprosić za publiczne komentarze Porównał nowy film Hollanda, dramat uchodźców Zielona granicaDo „nazistowskiej propagandy”.

Warszawski sąd podtrzymał prawo Holandii do kontynuowania sprawy, żądając przeprosin za komentarze i wzywając Ziobro do przekazania darowizny w wysokości 50 000 złotych na rzecz stowarzyszenia pomagającego ocalałym z Holokaustu.

Więcej w The Hollywood Reporter

Ziobro, wysoki rangą członek prawicowo-konserwatywnego rządu Polski, w poniedziałek 4 września przed wyborami prezydenckimi skomentował X, platformę społecznościową znaną wcześniej jako Twitter. Zielona granicaŚwiatowa premiera filmu na Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Zielona granica To dramatyczny obraz prawdziwej sytuacji uchodźców uwięzionych na naturalnej granicy między Białorusią a Polską. Uchodźców skusiła tam propaganda białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki, który cynicznie zaaranżował kryzys geopolityczny, obiecując migrantom łatwe przejście przez polską granicę do Unii Europejskiej. Jednak polski rząd odmówił im wpuszczenia, pozostawiając ich rodziny osierocone i głodujące w zdradliwych, bagnistych lasach pomiędzy obydwoma krajami. Film Holland przeplata się z perspektywami osieroconych uchodźców, polskiej straży granicznej i aktywistów, którzy rzucają wyzwanie polskiemu rządowi, który zamknął obszar przygraniczny, aby pomógł migrantom w lesie.

Nie widząc filmu – gdy zamieścił swoje komentarze, udostępniono jedynie zwiastun – Ziobro potępił sposób przedstawiania wydarzeń przez Holandię, porównując sposób przedstawiania polskiej straży granicznej z propagandą nazistowską.

„W III Rzeszy Niemcy produkowali filmy propagandowe ukazujące Polaków jako bandytów i morderców. „Dziś mają z tego powodu Agnieszkę Holland” – napisał Ziobro.

Dopóki sprawa o zniesławienie jest w toku, Ziobro obowiązuje zakaz publicznego komentowania i publikowania czegokolwiek związanego z Holland i jej filmami do czasu rozstrzygnięcia sporu.

Mike Downey, producent Zielona granicaPowiedzieć Reporter z Hollywood Dwóch aktorów filmu, Maja Ostaszewsak i Tomasz Włosok, rozważa także podjęcie kroków prawnych wobec innych członków partii Ziobry, Suwerennej Polski (Suwerennej Polski), którzy publicznie porównali swój udział w filmie do działań znanych polskich nazistowskich kolaborantów podczas wojny światowej II.

READ  „Najlepsze zainteresowania gry”: roczna uroczysta rozmowa finałowa

„Nadchodzą kolejne batalie prawne” – dodał.

Najlepsze z reportera z Hollywood

Kliknij tutaj, aby przeczytać cały artykuł.

Angela Tate

„Dożywotni biegacz. Pionier piwa. Guru micasica. Specjalny w popkulturze w ogóle”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *