Akcje spadają, gdy wojna przyćmiewa „fantastyczne” dane o rynku pracy w USA

Akcje spadają, gdy wojna przyćmiewa „fantastyczne” dane o rynku pracy w USA

Sklepy Na całym świecie ponieśli więcej strat Nawet raport gangów na temat rynku pracy w USA nie mógł odwrócić uwagi Wall Street od obaw o wojna na Ukrainie.

Indeks S&P 500 spadł w piątek o 0,8 procent (czasu amerykańskiego) i odnotował trzecią stratę tygodniową w ostatnich czterech. Dow Jones Industrial Average spadł o 0,5 proc., a Nasdaq Composite Index zamknął się o 1,7 proc.

Spadki indeksów giełdowych w USA poszły w ślad za gwałtownymi spadkami w Europie Pożar w największej elektrowni jądrowej na kontynencie Bombardowanie wzbudziło obawy co do następnego kroku.

Rynki na całym świecie gwałtownie zmieniły się w ciągu ostatniego tygodnia z powodu obaw związanych z rosnącymi cenami ropy, pszenicy i innych towarów produkowanych w regionie z powodu rosyjskiej inwazji, napędzając i tak już wysoką globalną inflację.

Czytaj więcej:
* Akcje giełdowe spadają po niestabilnym tygodniu, gdy inwestorzy oceniają wpływ rosyjskiej inwazji
* Ukraina na żywo: Putin podpisuje prawo do więzienia Rosjan za „fałszywe” raporty wojenne
* Microsoft zawiesza sprzedaż w Rosji, co jest poważnym ciosem dla rosyjskiej gospodarki

Rentowności obligacji skarbowych ponownie spadły, gdy inwestorzy w poszukiwaniu bezpieczeństwa kierowali pieniądze do amerykańskich obligacji rządowych, a wskaźnik warunków skrajnych na Wall Street wzrósł.

Wszystkie ruchy przyszły jednak Raport o znacznie silniejszym zatrudnieniu w USA Z tego, czego oczekiwali ekonomiści, określili go jako zachęcający, a nawet „fantastyczny”.

Akcje na całym świecie poniosły w piątek kolejne straty.

Courtney Crowe/AFP

Akcje na całym świecie poniosły w piątek kolejne straty.

Zatrudnienie przez amerykańskich pracodawców w zeszłym miesiącu przekroczyło oczekiwania setek tysięcy pracowników, więcej osób powróciło na rynek pracy po odstaniu z boku, a liczby miejsc pracy z poprzednich miesięcy zostały zrewidowane wyżej.

Jeśli chodzi o inflację, wzrost płac pracowników był w zeszłym miesiącu wolniejszy niż oczekiwali ekonomiści. Chociaż jest to frustrujące dla pracowników chcących nadążyć za wzrostem cen w sklepie spożywczym, dla ekonomistów i inwestorów, oznacza to zmniejszenie ryzyka, że ​​gospodarka może zmierzać w kierunku tak zwanej „spirali płac i cen”.

READ  „Właściwie płakałem”: klient Air NZ nie może zapłacić rachunków po obciążeniu konta kwotą 2,4 tys. USD z powodu nieudanych rezerwacji

W takim cyklu stymulującym wzrost płac pracowników spowoduje, że firmy podniosą ceny wyżej.

„Ożywienie Covid było w pełnym rozkwicie w raporcie o zatrudnieniu”, powiedział Brian Jacobsen, starszy analityk inwestycyjny w Allspring Global Investments.

„Trudną częścią jest przyszłość, a nie przeszłość”, powiedział, gdy ceny ropy naftowej w USA wzrosły powyżej 115 dolarów (167 dolarów nowozelandzkich) za baryłkę w obawie przed presją na dostawy z powodu wojny na Ukrainie.

„Rosnące koszty paliwa i żywności mogą wpłynąć na budżety konsumentów. Te wygórowane koszty mogą być dobrodziejstwem dla producentów ropy i rolników, ale nie dla nikogo innego.”

Takie obawy przyczyniły się do gwałtownego spadku akcji na początku dnia, choć pod koniec dnia indeksy odrobiły straty. Indeks S&P 500 spadł o 34,62 punktu do 4 328,87, obecnie nieco poniżej 10 procent od rekordu ustanowionego na początku tego roku.

Dow Jones początkowo spadł o ponad 500 punktów, do 179,86 punktów do 33 614,80 punktów. Indeks Nasdaq spadł o 224,50 pkt do 13 313,44 pkt.

Spadły również akcje mniejszych spółek. Indeks Russell 2000 spadł o 31,51 punktu, czyli 1,6 na sieć, do 2000,90.

W benchmarku Standard & Poor’s 500 Index, ponad 60 procent akcji spadło, a wpływ spółek technologicznych i finansowych na indeks był największy. jabłko Spadł o 1,8 proc., a JPMorgan Chase o 2,8 proc.

Wśród wygranych znalazły się przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, akcje opieki zdrowotnej i firmy, które mogą skorzystać na wyższych cenach ropy. Akcje Occidental Petroleum wzrosły o 17,6 proc., osiągając największy wzrost indeksu.

W Europie, której gospodarka jest ściśle powiązana z konfliktami ze względu na uzależnienie od ropy naftowej i gazu ziemnego z regionu, straty były jeszcze bardziej dotkliwe. Francuski CAC 40 spadł o 5 proc., niemiecki DAX o 4,4 proc., a londyński FTSE 100 o 3,5 proc.

READ  Co się stało w środę | zainteresowanie.co.nz
Na tym obrazie udostępnionym przez nowojorską giełdę specjalista James Denarau pracuje na swoim stanowisku w piątek 4 marca 2022 r. w Nowym Jorku.  Akcje na całym świecie odnotowały w piątek dalsze straty, ponieważ raport twórców gangów na temat amerykańskiego rynku pracy nie mógł odwrócić uwagi Wall Street od obaw związanych z wojną na Ukrainie.  (Courtney Crowe/NYSE przez AP)

Courtney Crowe/AFP

Na tym obrazie udostępnionym przez nowojorską giełdę specjalista James Denarau pracuje na swoim stanowisku w piątek 4 marca 2022 r. w Nowym Jorku. Akcje na całym świecie odnotowały w piątek dalsze straty, ponieważ raport twórców gangów na temat amerykańskiego rynku pracy nie mógł odwrócić uwagi Wall Street od obaw związanych z wojną na Ukrainie. (Courtney Crowe/NYSE przez AP)

Siły rosyjskie rozproszyły się po ziemi i zbombardowały Największa elektrownia jądrowa w Europie I wywołali pożar na początku piątku, kiedy nasilili atak na ważne dla produkcji energii ukraińskie miasto. Władze stwierdziły, że pożar został bezpiecznie ugaszony. Sekretarz ds. Energii USA Jennifer Granholm napisała na Twitterze, że reaktory elektrowni w Zaporożu były chronione solidnymi konstrukcjami zabezpieczającymi i bezpiecznie zamknięte.

Handel na Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, po krótkim otwarciu w poniedziałek, pozostawał zamknięty przez cały tydzień.

Wartość rubla rosyjskiego nadal spada poniżej jednego grosza po tym, jak od połowy ubiegłego tygodnia spadła o prawie 30 procent. Obecnie dolar amerykański kosztuje około 104 rubli, w porównaniu z mniej niż 75 rublami na początku roku. Rubel spadł po tym, jak zachodnie rządy nałożyły sankcje, które uniemożliwiły Rosji dostęp do globalnego systemu finansowego.

Cena ropy w USA podskoczyła o 7,4 procent do 115,68 USD za baryłkę, najwyższego poziomu od sierpnia 2008 roku. W lipcu tego roku cena ropy naftowej w USA wzrosła do rekordowego poziomu 145,29 USD, pchając średnią cenę do wysokości. Benzyna ponad 4 dolary za galon.

Ropa Brent, międzynarodowy benchmark, wzrosła w piątek o 6,9 proc., do 118,11 USD za baryłkę.

„Nie sądzę, aby wyższe ceny surowców w jakikolwiek sposób za nami za nami”, powiedziała Megan Hornman, dyrektor ds. inwestycji w Verdence Capital Advisors.

„Wraz z ciągłym wzrostem cen energii, w końcu może nastąpić pewne zniszczenie popytu, które doprowadzi do pewnego szczytu cen i być może pewnego spadku ceny ropy”.

READ  Toast Electric, pierwsza firma energetyczna non-profit w Nowej Zelandii, rozpocznie działalność w tym miesiącu

W pośpiechu do bezpieczeństwa rentowność 10-letniego skarbu spadła do 1,74 procent z 1,84 procent pod koniec czwartku, co jest znaczącym ruchem. Jest znacznie poniżej poziomu 2 procent osiągniętego w zeszłym miesiącu, gdzie oczekiwania na nadchodzące podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną zostały zbudowane w celu powstrzymania inflacji.

Akcje wzrosły w środku tygodnia po tym, jak prezes Rezerwy Federalnej USA Jerome Powell powiedział, że opowiada się za umiarkowaną podwyżką stóp w tym miesiącu bardziej, niż obawiali się niektórzy inwestorzy. Fed ma zamiar podnieść stopy procentowe po raz pierwszy od 2018 r., chociaż idzie po linie, ponieważ zbyt wysokie stopy mogą udusić gospodarkę i spowodować recesję.

Powell ostrzegał w czwartek Walki na Ukrainie prawdopodobnie przyczynią się do niepokojąco wysokiej inflacji światowych gospodarek. Rosja jest głównym producentem ropy, a ceny rosną, ponieważ konflikt zagraża światowym dostawom.

Pisarka współpracująca z AP Business, Elaine Kortenbach. Veiga meldował się z Los Angeles.

Phoebe Newman

"Podróżujący ninja. Rozrabiaka. Badacz bekonów. Ekspert od ekstremalnych alkoholi. Obrońca zombie."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *