Aktualizacja: Poznań obchodzi rocznicę strajku robotniczego – sekcja angielska

Aktualizacja: Poznań obchodzi rocznicę strajku robotniczego – sekcja angielska

Piątkowe obchody obejmowały złożenie wieńców i przemówienia w miejscach pamięci oraz pod pomnikami ku czci tych, którzy stracili życie podczas brutalnych represji 68 lat temu.

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Simoniak przemawia podczas uroczystości ku czci poległych w czasie represji w czasach komunizmu. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

28 czerwca 1956 r. pracownicy Zakładów Inżynieryjnych Cegielskiego w Poznaniu rozpoczęli strajk i maszerowali ulicami w proteście przeciwko odmowie zmniejszenia przez władze wymiaru pracy i podniesienia płac.

Marsz przerodził się w masową demonstrację, ponieważ ludność miasta liczyła około 100 000 osób.

Podczas dwudniowego starcia policja i wojsko otworzyły ogień, zabijając co najmniej 58 osób i raniąc ponad 240 cywilów. Jak podaje PAP, kilkaset osób zostało rannych, a około 700 aresztowano.

Powstanie Poznańskie w 1956 r. zapoczątkowało długą falę strajków polskich robotników, takich jak protesty na wybrzeżu Bałtyku w grudniu 1970 r. i powstanie ruchu Solidarność w 1980 r.

(GS)

Źródło: IAR, PAPKA

READ  Emma Raducanu zabiera Wielką Brytanię do finału Billie Jean King Cup. Postępu dokonała także Ameryka, Polska i Japonia

Cyril Lamb

„Student. Prawdopodobnie specjalista od kafeterii w kafeterii. Profesjonalista telewizyjny. Kuglarz. Profesjonalny specjalista od żywności. Typowy alkoholik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *